Pachnące dekoracje świąteczne. Zainspiruj się i wprowadź zapach świąt do swojego domu!

2022-11-01 9:08

Świąteczna aranżacja wnętrza to choinka, pachnące dekoracje świąteczne i wyszukane ozdoby. Wiele dekoracji świątecznych możesz przygotować samodzielnie. Zobacz, jak sprawić, by dom pachniał cytrusami, goździkami, cynamonem i anyżem. Oto pomysły na aromatyczne ozdoby i dekoracje świąteczne.

Świąteczne aromaty
Autor: archiwum muratordom

Pachnące dekoracje świąteczne – pomarańcze z goździkami

Ta niezwykle prosta w wykonaniu ozdoba znana jest od wielu lat. Może ją zrobić nawet dziecko. Do przygotowania dekoracji wybieramy pomarańcze z grubą skórką. Myjemy je i wycieramy do sucha. Na owocu zaznaczamy (np. pisakiem) wzór – serce, choinkę, gwiazdkę lub dowolne, ozdobne zygzaki. Następnie przy pomocy wykałaczki robimy w pomarańczy dziurki i wciskamy w nie goździki. Pamiętajmy, by goździki umieścić w równych odległościach, dzięki temu wzór będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie. Gdzie możemy wykorzystać pomarańcze z goździkami? Oczywiście jako ozdobę świątecznego stołu, jako element stroika świątecznego, a przewiązane ozdobną wstążką mogą być pachnącym dodatkiem do świątecznego podarunku.

GALERIA: pachnące ozdoby i dekoracje świąteczne

Pachnące dekoracje świąteczne – suszone plasterki cytrusów

Zapach owoców cytrusowych wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia. Kiedyś cytrusy były towarem deficytowym i nikt nie myślał nawet, żeby przygotowywać z nich ozdoby. Teraz pomarańcze, cytryny, grapefruity i mandarynki dostępne są cały rok, ale tylko w grudniu wykorzystujemy je do przygotowania pachnących dekoracji świątecznych.

 Jak prawidłowo wysuszyć plasterki cytrusów?

Do suszenia wybieramy dojrzałe i soczyste owoce. Tylko z takich cytrusów przygotujemy dekoracje, które będą pięknie wyglądały po wysuszeniu - ich miąższ będzie zwarty, bez otworków.

Owoce kroimy na cienkie plasterki (do 0,5 cm), a następnie suszymy je jedną z poniższych metod:

  • w suszarce do grzybów – plastry układamy pojedynczo na sitach urządzenia i suszymy do chwili, gdy staną się całkowicie twarde. Nie zapominajmy o odwracaniu plasterków co jakiś czas.
  • w piekarniku – na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub folią aluminiową układamy krążki owoców cytrusowych i suszymy je w dość niskiej temperaturze (od 75 do 80 stopni), przez kilka godzin. Pamiętajmy o odwracaniu plasterków na drugą stronę, dzięki temu wysuszą się równomiernie. Przed suszeniem możemy posypać krążki cukrem i umieścić w nich goździki – będą pięknie błyszczały i pachniały.
  • na kaloryferze – to najtrudniejszy sposób i wymagający cierpliwości – czas suszenia jest bowiem dość długi (od dwóch do pięciu dni). Krążki cytrusów układamy na papierze do pieczenia lub folii aluminiowej i umieszczamy na grzejniku. Plasterki trzeba co pewien czas odwracać, aby schły równomiernie i nie wyginały się.

W podobny sposób możemy też suszyć plasterki jabłek i bananów.

Sprawdź też:

Pachnące pomarańcze
Autor: archiwum muratordom Pachnące pomarańcze z goździkami

Jakie ozdoby świąteczne z suszonych cytrusów?

  • cytrusowe krążki na choinkę – do plasterka wystarczy przymocować ozdobą wstążeczkę i dekoracja gotowa. W wersji bardziej zaawansowanej fragment krążka malujemy bezbarwnym lakierem do paznokci i posypujemy lakierowane miejsce brokatem lub błyszczącymi, drobnymi gwiazdkami.
  • aromatyczne plasterki do świątecznego stroika lub wieńca adwentowego – zapach cytrusów wspaniale łączy się z aromatem olejków gałązek iglastych – świerków, jodeł czy daglezji. Cytrusowe krążki będą więc atrakcyjnym i pachnącym dodatkiem do dekoracji przygotowywanych z iglaków.
  • suszone cytrusy jako pyszny dodatek do rozgrzewających zimowych napojów albo jako ozdoba szklanki lub kufla
  • dekoracyjny świecznik – w niewielkiej szklance lub przezroczystym wazoniku układamy wysuszone krążki, gwiazdki anyżu i fragmenty kory cynamonowej, a w środku umieszczamy świeczkę lub tealight.

Sprawdź też:

Pachnące dekoracje świąteczne z anyżem i korą cynamonową

Święta to również aromat anyżu, cynamonu i innych przypraw korzennych. Dodajemy je przede wszystkim do świątecznych wypieków i napojów. Gwiazdki anyżowe i kora cynamonowa są też wdzięcznymi dodatkami do stroików i wieńców adwentowych. Do wikliny bądź gałęzi drzew iglastych przytwierdzamy je klejem na gorąco.

Równo przycięte pałeczki kory cynamony będą świetną ozdobą świecy. Wystarczy przykleić je pionowo dookoła świecy i całość przewiązać wstążką.

Laski wanilii, kora cynamonu, gwiazdki anyżu, nasiona kardamonu i suszone krążki cytrusów możemy też umieścić w niewysokim, przezroczystym naczyniu – to sposób na najprostszą i najszybszą pachnącą dekorację świątecznego stołu.

Sprawdź też:

Anyż i cynamon
Autor: archiwum muratordom Gwiazdki anyżu możemy wykorzystać też do dekoracji prezentów

Pierniczki to też pachnące dekoracje świąteczne

Żadne ciastka nie kojarzą się tak bardzo ze świętami Bożego Narodzenia jak pierniczki. To smakołyki pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Wspaniale wyglądają na choince lub jako ozdoba świątecznego stołu. Własnoręcznie upieczone ciasteczka, pięknie zapakowane mogą też być sympatycznym przedświątecznym podarunkiem.

Pachnące świąteczne pierniczki
Autor: archiwum muratordom
Pachnący upominek
Autor: archiwum muratordom
Pozostałe podkategorie