Wieniec adwentowy: świetne pomysły na modną przedświąteczną dekorację

2021-11-22 11:41
Wieniec adwentowy
Autor: Kampania unijna Stars Unite Europe Wieniec adwentowy w tonacji niebiesko-białej

Wieniec adwentowy to jedna z najpopularniejszych świątecznych dekoracji. Umila czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Zobacz zdjęcia ciekawych pomysłów na adwentowe wieńce.

Dekorowanie wnętrz w okresie Adwentu wieńcem z czterema świecami, symbolizującymi 4 tygodnie Adwentu, to jeden z popularnych elementów przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Wybór gotowych wieńców adwentowych w sklepach nie jest imponujących, a do tego zazwyczaj są to wieńce wykonane ze sztucznych elementów. Unikalne wieńce adwentowe można zamówić w kwiaciarniach - pracujący w nich floryści potrafią stworzyć prawdziwe świąteczne cacka. W zależności od naszych upodobań mogą przygotować dla nas świąteczne ozdoby w wielu rozmiarach, stylach i kolorystyce, z wykorzystaniem rozmaitych elementów dekoracyjnych.

Pomysły na roślinne (i nie tylko) ozdoby świąteczne >>>

Wieniec adwentowy - jak powstał?

Pomysłodawcą wieńca adwentowego jest ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, który w XIX wieku prowadził w Hamburgu przytułek dla sierot. Pewnego roku wpadł na pomysł, aby wieńcem ozdobić świetlicę dla dzieci i w pierwszą niedzielę adwentu powiesił pod sufitem duże drewniane koło i zapalił na nim pierwszą świecę. Następne świece zapalano przez 24 dni, aż do Wigilii. Z czasem liczbę świec zmniejszono do 4 (każda symbolizowała jedną niedzielę adwentu), a drewniane koło zaczęto dekorować gałęziami jodły. Do Polski zwyczaj ten zawitał po pierwszej wojnie światowej.

Zobacz galerię: Modne adwentowe wieńce

Wieniec adwentowy dzisiaj

Współczesne wieńce adwentowe nie są już tak duże, jak pierwowzór. Zazwyczaj mają średnicę 20–40 cm. Wieniec adwentowy jak zrobić: instrukcja. Podstawę wieńca adwentowego stanowi konstrukcja przygotowana z pędów na przykład leszczyny (muszą to być pędy giętkie) lub drucianej siatki. W podstawę wplata się gałęzie drzew lub krzewów iglastych (świerka, sosny, jodły, żywotnika, cisa, jałowca). Podstawę wieńca adwentowego można wykonać także z innych materiałów, na przykład z mchu, słomy, porostów, siana albo użyć gotowych podkładów (na przykład z gąbki florystycznej).

Do czego można wykorzystać gwiazdę betlejemską: dekoracje świąteczne z poinsecją >>>

Wieniec adwentowy - obowiązkowe cztery świece

Na wieńcu adwentowym mocuje się cztery świece, które zapala się w kolejne niedziele adwentu (w pierwszym tygodniu jedną, w drugim – dwie, w trzecim – trzy, a w czwartym – wszystkie cztery). Płomień świec oznacza oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Świece w wieńcu adwentowym najczęściej umieszcza się w równych odstępach od siebie. Mogą mieć one różne barwy, kształty, mogą być nawet pachnące.Obok świec wieniec adwentowy przystraja się w różny sposób, wykorzystując do tego między innymi bombki, owoce (na przykład jabłka, orzechy, zarówno świeże, jak i sztuczne), szyszki, kokardy, figurki aniołków lub zwierząt, piórka, pierniki, gwiazdki.

Wieniec adwentowy umieszcza się w mieszkaniu pod sufitem zawieszając na wstążkach albo – częściej – ustawia na widocznym miejscu, na przykład na stole czy komodzie.

Możemy kupić w sklepach i kwiaciarniach gotowy wieniec adwentowy, ale ileż radości przysporzy nam wykonanie go samodzielnie. Możemy do zrobienia wieńca adwentowego użyć ulubionych elementów, możemy zrobić go w ulubionej kolorystyce.

Zobacz: Jak zrobić wieniec adwentowy: instrukcja krok po kroku >>>

Dekoracje świąteczne – efektowna girlanda

Adwentowy wieniec zrób to sam!

Możemy jednak pokusić się o samodzielne wykonanie adwentowego wieńca. Wystarczy pomysł i chęć! Zauważmy, że bazą wieńca nie zawsze muszą być splecione gałęzie iglaków. Jako podstawę dekoracji można wykorzystać wianek z wierzbowych gałązek albo... ozdobny materiał. W adwentowym wieńcu nie może zabraknąć czterech świec. Ale ich kształt i kolor może być dowolny! W sprzedaży jest bogata oferta świec, które znakomicie zaprezentują się w adwentowym wieńcu.

Jak zrobić wieniec adwentowy: instrukcja krok po kroku >>>

Święta Bożego Narodzenia w Polsce; Sprawdź, co o nich wiesz!

Pytanie 1 z 10
Co symbolizuje "pierwsza gwiazdka na niebie" w dzień Wigilii?
Pierwsza gwiazdka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE