Do czego można wykorzystać gwiazdę betlejemską? Dekoracje świąteczne z poinsecją

Gwiazdy betlejemskie w doniczkach ustawiamy w naszych domach w okresie Bożego Narodzenia. To jednak nie jest jedyny sposób świątecznego wykorzystania poinsecji - możemy na przykład ozdobić nimi choinkę czy świąteczny stół, stworzyć z nich ozdobę adwentowego kalendarza czy zapakowanego prezentu. Dowiedz się do czego można wykorzystać gwiazdę betlejemską.
Gwiazda betlejemska staje się jednym z najważniejszych elementów świątecznej dekoracji domu. Roślina ta to piękny, kolorowy motyw przewodni tych Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki poinsecji możemy zmienić każdą choinkę, kalendarz czy wieniec adwentowy, świąteczny stół czy prezenty w przepiękne i niepowtarzalne aranżacje. Zobaczcie, jak można wykorzystać gwiazdę betlejemską w wielu świątecznych dekoracjach, które dzięki niej staną się wyjątkowe.
>>Przeczytaj jak pielęgnować gwiazdę betlejemską w domu
Spis treści
- Gwiazda betlejemska na choinkę
- Kalendarz adwentowy z poinsecją
- Gwiazda betlejemska jako dekoracja buta na Mikołajki
- Świąteczny wieniec z gwiazdą betlejemską
- Nostalgiczne zawieszki z poinsecją
- Prezenty pod choinkę udekorowane poinsecjami
- Świąteczny stół udekorowany poinsecjami
Autor: Stars for Europe
Poinsecje znakomicie nadają się do dekoracji świątecznego stołu
Gwiazda betlejemska na choinkę
Dla większości z nas udekorowana choinka jest najmocniejszym i najbardziej wyrazistym wspomnieniem Bożego Narodzenia. Przystrojone świeżymi przykwiatkami poinsecji drzewko nabiera szczególnego charakteru. Aby wykonać taką ozdobę należy owinąć bryłę korzeniową miniaturowej, dwubarwnej poinsecji w wilgotny mech. Poinsecję, zdobiącą czubek choinki, należy umieścić w szklanej próbówce z wodą, którą należy owinąć zieloną taśmą i przymocować do drzewka za pomocą drutu. Miniaturowe poinsecje można delikatnie podlewać, lub zdejmując z choinki, zanurzać w pojemniku z wodą.
Pomysł na choinkę do małych mieszkań: świerk z gwiazdami betlejemskimi >>>
Kalendarz adwentowy z poinsecją
W wielu europejskich krajach wieńce adwentowe, kalendarze i buty św. Mikołaja są jednymi z najważniejszych symboli zbliżającego się Bożego Narodzenia. Dzieci wyjątkowo je lubią, ponieważ uprzyjemniają im one oczekiwanie na Wigilię i prezenty pod choinką. Z kolei dla dorosłych są to elementy, które najbardziej zapadają w pamięć.
Żadna świąteczna dekoracja nie umila bardziej czasu oczekiwania na święta, niż kalendarz adwentowy ze swoimi 24 niespodziankami. Do wykonania ciekawej wersji kalendarza adwentowego potrzebna jest drewniana tablica lub fragment ściany, do której zostaną przybite gwoździe z liczbami, poinsecje i inne elementy dekoracyjne. Pocztówki z nostalgicznymi, świątecznymi motywami nadają całości wyjątkowy, osobisty charakter. Miniaturowe poinsecje można umieścić w ozdobnych świątecznych torebkach, a cięte poinsecje w próbówkach z wodą. Taką dekorację można wykonać na każdej innej powierzchni czy korkowej tablicy.
Gwiazda betlejemska jako dekoracja buta na Mikołajki
W Polsce w Mikołajki (6. grudnia) wszystkie dzieci szukają drobnych prezencików jakie zostawił im Mikołaj. Każdy pamięta te piękne chwile ekscytacji przed położeniem się do łóżka, a potem zrywanie się o świcie, by zobaczyć co Święty Mikołaj zostawił w bucie czy pod poduszką. Dorośli też lubią takie niespodzianki, zwłaszcza gdy prezenciki ozdobione są pięknymi poinsecjami. Nawet z taką bogatą ozdobą w bucie zostanie wystarczająco dużo miejsca na czekoladki czy inne słodycze.
Poinsecja: kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską
Świąteczny wieniec z gwiazdą betlejemską
W naszych wspomnieniach kształty i kolory często zacierają się. Podczas tegorocznego adwentu wieńce będą odzwierciedlać taką mglistą wizję. Ich kształty formowane będą powiewem zimowego wiatru. Gałązki jodły kaukaskiej, jałowca i zielonych witek tworzą luźny wieniec. Kolorowe, miniaturowe poinsecje umieszczone w środku wieńca nadają mu wyjątkowy, świąteczny wygląd. Wykończenie tej kompozycji stanowią cztery, ułożone wokół świece.
Nostalgiczne zawieszki z poinsecją
Wspomnienia świątecznych chwil z dzieciństwa bardzo często zostają z nami na długie lata. Stare fotografie przypominające szczęśliwe chwile oraz kartki świąteczne od rodziny i przyjaciół, przyczepione klamerkami do sznura rozciągniętego wzdłuż pokoju czy kuchni, stworzą oryginalną kompozycję. Wystarczy powiesić pomiędzy zdjęciami i kartkami gałązki jodły kaukaskiej i jałowca, różne małe dekoracje świąteczne oraz cięte poinsecje w pojemniczkach z wodą.Miniaturowe poinsecje wraz z doniczkami umieszczone w kartonowych, własnoręcznie wykonanych rożkach, będą zachwycać domowników. Złote druciki do fajki mogą posłużyć jako zaczepy do wieszania. Poinsecje powinny być umieszczone w osłonkach tak, by woda nie przeciekała podczas podlewania. Należy je jednak podlewać z umiarem co dwa, trzy dni, letnią wodą. Aby zapobiec kapaniu, można roślinę wyjąć z rożka i następnie podlać.
Gwiazda betlejemska w drewnianym pojemniku. Pomysł na świąteczną dekorację
Prezenty pod choinkę udekorowane poinsecjami
Święta Bożego Narodzenia to czas wręczania prezentów. Pięknie ozdobione opakowania są prawie tak ważne jak sam prezent. Cięta poinsecja, z kolorowymi, pięknymi przylistkami w kształcie gwiazdy, nadaje się do tego szczególnie. Przykwiatki należy przymocować w miejscu, gdzie wstążka się przecina i przyciąć jak najkrócej łodygi – im mniej jej będzie widać, tym efekt będzie lepszy. Prezentem mogą też być same poinsecje - świetną alternatywą bukietu będzie sześć miniaturowych poinsecji w doniczkach w trzech kolorach wstawionych do płaskiego, ozdobnego pudełka, przystrojonego dodatkowo efektowną wstążką. Doniczki z roślinami warto wstawić do osłonek, wtedy po podlaniu woda nie będzie wyciekała do pudełka.
Gwiazda betlejemska: dekoracja świątecznego stołu. ZDJĘCIA
Świąteczny stół udekorowany poinsecjami
Dla dzieci i dorosłych kolacja wigilijna w rodzinnym gronie jest jednym z najważniejszych świątecznych momentów. Elegancko udekorowany stół jest tak samo ważny, jak wszystkie pyszne potrawy wigilijne. Poinsecje w kształcie pięknych gwiazd są najlepszymi dekoracjami świątecznego stołu, a umieszczone na talerzach godnie powitają gości. Miniaturowe poinsecje w szklanych pojemniczkach z dodatkiem sosnowych szyszek i jabłuszek mogą być nowoczesną alternatywą wieńca świątecznego.


Autor: Stars for Europe
Swoją światową karierę, rozpoczętą na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych, poinsecja zawdzięcza rodzinie niemieckich emigrantów o nazwisku Ecke. Paul Ecke zafascynowany piękną, czerwoną poinsecją, która rosła dziko niedaleko jego farmy w Południowej Kalifornii, rozpoczął jej uprawę.