26 pomysłów na wieniec adwentowy dla każdego ZDJĘCIA

2018-11-03 8:03
Wieniec adwentowy ze srebrnymi dodatkami
Autor: thinkstockphotos.com Prosty wieniec z sosnowych gałązek ze srebrnymi świecami wykańczają eleganckie dodatki: kokardy, dzwoneczki i - dla przełamania tej nowoczesnej kompozycji - zwykłe sosnowe szyszki

Tradycyjny wieniec adwentowy wprowadza w domu świąteczną atmosferę już kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Oto 26 pomysłów na wieniec adwentowy w różnych stylach. Zobacz zdjęcia najpiękniejszych wieńców adwentowych i wykonaj go własnoręcznie.

Skąd wzięła się tradycja ozdabiania domu wieńcem adwentowym?

Tradycja ozdabiania domu wieńcem adwentowym ma korzenie chrześcijańskie. Pierwszy taki wieniec powstał w Niemczech w 1839 roku. Stworzył go Johann Wichern, ewangelicki pastor, w prowadzonym przez siebie domu dla sierot. Wichern chciał w ten sposób ożywić smutną izbę przytułku i wprowadzić dzieci w radosny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Wieniec adwentowy w jego wydaniu był po prostu drewnianym kołem (o średnicy 2 m) z przymocowanymi do niego świeczkami – po jednej na każdy dzień adwentu. Cztery większe symbolizowały cztery niedziele tego okresu, mniejsze, czerwone – inne dni pozostałe do świąt. Jeszcze w 1860 roku Wichern zmniejszył liczbę wszystkich świec do czterech. Z czasem drewniane koło zaczęto przyozdabiać zielonymi gałązkami jodłowymi.

Zobacz też: Wianki bożonarodzeniowe z pomysłem. Jak samodzielnie zrobić wianek bożonarodzeniowy na drzwi? [WIDEO i ZDJĘCIA]>>>

Tradycyjny wieniec adwentowy
Autor: thinkstockphotos.com Zielone gałązki świerku i tui są uzupełnione listkami bluszczu. Jak w tradycyjnych kompozycjach w wieńcu znajdują się cztery czerwone świece. Całość ozdabiają różnorodne dodatki: sosnowe szyszki, suszone pomarańcze, małe czerwone bombki i obowiązkowe kokardy, też w świątecznej, czerwonej tonacji

Współczesne wieńce adwentowe - z czego są wykonane?

Zapoczątkowana w protestanckich Niemczech tradycja wieńca adwentowego szybko rozpowszechniła się w całej Europie i znajdowała zwolenników także spoza kręgu ewangelickiego. Z czasem przejęli ją katolicy (w Kościele katolickim wieniec adwentowy pojawił się po raz pierwszy w 1925 roku), a potem w ogóle przestała być kojarzona z symbolem religijnym. Dzisiaj ten zwyczaj jest praktykowany w wielu domach.

Kiedyś wieńce adwentowe były bardziej okazałe, dziś zwykle mają postać niedużego stroika z zielonych gałązek z  kręgiem czterech świec – tak wygląda wieniec adwentowy uznawany za tradycyjny. Nowoczesne formy nie trzymają się sztywno tych wyznaczników. Czasem jedyną cechą łączące je z pierwotnymi wieńcami adwentowymi są cztery świece symbolizujące cztery niedziele pozostałe do świąt.

Sprawdź też: Stroiki i inne oryginalne ozdoby świąteczne z szyszek [POMYSŁY i INSPIRACJE]>>>

Pomysłowy wieniec adwentowy
Autor: thinkstockphotos.com To się nazywa wieniec adwentowy z fantazją. Na drewnianej, brzozowej podstawce ustawiono cztery małe doniczki wypełnione mchem, a w nich umieszczono świece. Żeby nie było nudno, świece otacza wesoła wstążka - czerwona w białe groszki, a do doniczki przywiązane są zabawne dekoracje w kształcie aniołka, choinki lub reniferka - też w groszki, ale w odwrotnej kolorystyce

Co symbolizuje wieniec adwentowy?

Światło świec jest symbolem nadziei i światłości Jezusa rozpraszającego mroki zła, a zielone gałązki to symbol życia wiecznego. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Pierwotnie zwyczaj ten był też ważny z tego względu, że w grudniu, jednym z najciemniejszych miesięcy roku, kiedy wcześnie zapada zmrok, wieczorne nabożeństwa przy świecach rozświetlały ciemności domu i wnosiły trochę ciepłego światła.

W tradycji katolickiej istotny był też kolor świec w wieńcu – trzy fioletowe i jedna różowa (zgodnie z kolorystyką szat liturgicznych na każdą niedzielę adwentu). Często używano też świec czerwonych symbolizujących radość z przyjścia na świat Chrystusa. Całościowo wieniec adwentowy jest symbolem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie.

Sprawdź też: Girlanda świąteczna na kominek, schody i okno. Pomysły, jak ozdobić dom na święta [ZDJĘCIA]>>>

Biało-srebrny wieniec adwentowy
Autor: thinkstockphotos.com W nowoczesnym i eleganckim wieńcu adwentowym mogą się znaleźć dodatki w biało-srebrnej kolorystyce. Nie tylko bombki, lecz także kokardki z filcu, ozdobny srebrny drucik i koronki (a nawet szpulki z koronką!)

Jak samodzielnie zrobić wieniec adwentowy?

Tradycyjnie wieniec przygotowuje się własnoręcznie. Powinien być zrobiony na okrągłej podstawie. Podstawa może być wykonana na przykład z drutu wikliny lub po prostu słomianego koła, do którego przymocowuje się (za pomocą zielonego drucika) żywe gałązki, na przykład ze świerku lub jodły. W wieńcu umieszcza się cztery świece. Wieniec można przystroić tym, na co mamy ochotę: wstążkami, bombkami lub modnymi obecnie naturalnymi ozdobami z szyszek, orzechów i suszonych owoców.

Współcześnie wieniec adwentowy nie musi mieć formy okręgu – możemy też zrobić stroik prostokątny lub kwadratowy. Nowoczesny wieniec nie musi też zawierać zielonych gałązek.

Sprawdź też: Wypełnij swój dom cudownym zapachem - pachnące ozdoby i dekoracje świąteczne, które wykonasz samodzielnie>>>

Bożonarodzeniowe ozdoby. Stroik do wieszania na drzwiach

Wieniec adwentowy - GALERIA pomysłów

Zobacz nasze propozycje na wieniec adwentowy. Coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy tradycyjnych wieńców adwentowych, jak i miłośnicy nowoczesnych ozdób świątecznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie