Mięta cytrynowa jak wygląda, uprawa, rozmnażanie, zastosowanie

2022-03-10 11:49
Mięta cytrynowa
Autor: GettyImages Mięta cytrynowa

Mięta cytrynowa (Mentha gentilis var. citrata) jest ceniona w kuchni, gdyż uchodzi za jednego z najsłodszych reprezentantów grupy. To ceniony dodatek m.in. do napojów i deserów. Uprawa nie różni się znacząco w porównaniu z typową miętą pieprzową. Jakie warunki więc należy jej zapewnić? Jak ją efektywnie rozmnażać?

Mięta cytrynowa (Mentha gentilis var. citrata) to nie tylko roślina jadalna sadzona w ogródkach ziołowych i warzywnikach. Ma atrakcyjny wygląd, dlatego sprawdza się w różnych miejscach w ogrodzie jako gatunek ozdobny. Smakiem i aromatem różni się od popularnej mięty pieprzowej.

Spis treści

  1. Mięta cytrynowa - jak wygląda?
  2. Mięta cytrynowa - wymagania i uprawa
  3. Mięta cytrynowa w ogrodzie i na balkonie
  4. Mięta cytrynowa zastosowanie

Mięta cytrynowa - jak wygląda?

Mięta cytrynowa tworzy kępy złożone z jajowatych, ostro zakończonych, ząbkowatych liści. Kwitnie latem. Jest gatunkiem miododajnym. Kwiaty są drobne, fioletowe, zebrane w okółkach w kątach liści. Roślina dorasta do 30 cm wysokości. Urzeka silnym, przyjemnym aromatem kojarzącym się z cytryną. Do najpopularniejszych odmian mięty cytrynowej należy 'Hillary's Sweet Lemon'.

Mięta cytrynowa - wymagania i uprawa

Mięta cytrynowa lubi miejsca jasne, dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Dobrze rozwija się, gdy w godzinach popołudniowych dane stanowisko jest lekko zacienione, np. przez gałęzie drzew. To jednocześnie ogranicza wysychanie podłoża i ogranicza konieczność częstego nawadniania. Mięta cytrynowa dobrze radzi sobie w przeciętnych podłożach. Gleba powinna być przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Uprawiana w podłożu piaszczystym wymaga częstego podlewania i intensywnego nawożenia, w glebie gliniastej zaś słabo rośnie i choruje. Roślina nadaje się do uprawy pojemnikowej.

  • Mięta cytrynowa - siew i sadzenie. Rośliny można wysiewać wiosną (w kwietniu) do gruntu, najlepiej w rozsadniku. Małe sadzonki (2-3 cm wysokości) zaleca się pikować. Siew jednak jest mało efektywny. Warto przemyśleć zakup uformowanych sadzonek. Termin sadzenia: od wiosny do jesieni. Prawidłowa rozstawa wynosi 30x30 cm.
  • Mięta cytrynowa - podlewanie. Regularny zabieg jest konieczny u młodych, kilkudniowych roślin. Starsze sadzonki radzą sobie z krótkotrwałą suszą. Podlewa się je przy długo utrzymującej się bezdeszczowej pogodzie. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach nawadnia się często, latem nawet 1-2 razy dziennie. Zabiegi, niezależnie od rodzaju uprawy, zaleca się wykonywać rano lub (i) wieczorem.
  • Mięta cytrynowa - nawożenie. Podłoże przed sadzeniem warto wymieszać z przefermentowanym obornikiem. Zabieg ponawia się po 3-5 latach (przy okazji roślinom można zmienić miejsce uprawy). Rośliny w pojemnikach dokarmia się co 2-3 tygodnie nawozami zawierającymi dużo potasu (a mniej azotu). Dobre rezultaty dają nawozy humusowe.
  • Mięta cytrynowa - ochrona przed mrozem. Teoretycznie mięta cytrynowa ma dobrą mrozoodporność, w praktyce zaleca się ją osłaniać, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski. Pojemniki powinno się solidnie osłonić lub zadołować.
  • Mięta cytrynowa - rozmnażanie. Starsze rośliny można rozmnożyć przez podział. Drugim sposobem jest rozmnażanie przez sadzonki - przycina się 8-10-centymetrowe pędy, umieszcza je w wodzie, a po wypuszczeniu korzeni sadzi w donicach lub gruncie.
  • Mięta cytrynowa - dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Wierzchołki pędów można uszczykiwać, wtedy roślina lepiej się rozkrzewia. Sporadycznie należy zwalczać choroby i szkodniki. Mięta jest mało podatna na takie problemy, ale wykluczyć ich nie można.

Przeczytaj też: Mięta pieprzowa - uprawa, właściwości, zastosowanie >>>

Mięta cytrynowa
Autor: GettyImages Mięta cytrynowa

Mięta cytrynowa w ogrodzie i na balkonie

Mięta cytrynowa efektownie wygląda na balkonie i tarasie. Może podkreślać styl rustykalny lub śródziemnomorsk. Warto ją sadzić w glinianych lub technorattanowych donicach.

W ogrodzie zwykle jest częścią warzywnika. Ponadto warto ją uprawiać na rabatach kwiatowych - urozmaica je swoją zielenią. Nadaje się na obwódki i pierwszy plan. Ze względu na silny aromat zaleca się ją uprawiać blisko elementów małej architektury (np. ławek), tarasu, miejsc wypoczynku oraz domu.

Przeczytaj też: Jak założyć i pielęgnować ogródek ziołowy przy domu >>>

Mięta cytrynowa zastosowanie

Mięta cytrynowa ma silny, cytrynowy aromat i dość słodki, lekko pikantny ziołowy smak. Dlatego spektrum zastosowań w kuchni jest szerokie. Nadaje się do aromatyzowania napojów i różnorodnych deserów. Listki mogą służyć także jako dekoracja potraw czy drinków.

W ziołolecznictwie to przede wszystkim naturalny środek wspomagający pracę układu pokarmowego. Pomaga przy niestrawnościach, różnorodnych zaburzeniach trawienia i infekcjach. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Mięta pomaga również w dolegliwościach układu oddechowego. Ma działanie rozkurczające. Pomaga przy mdłościach. Warto korzystać z niej przy przeziębieniach.

Zioła w ogrodzie - mięta
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE