Dekoracje świąteczne ręcznie robione z materiałów z łąki, lasu i ogrodu. Jak zrobić naturalne ozdoby na święta?

2023-11-30 13:54

W ręcznie robionych dekoracjach świątecznych możemy wykorzystać naturalne materiały zebrane na łąkach, w lasach czy w ogrodach. Podpowiadamy, jak zrobić jedyne w swoim rodzaju, bo stworzone przez nas samych, ręcznie robione świąteczne dekoracje z łąki, lasu i ogrodu.

Do Bożego Narodzenia zostało wprawdzie jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto pomyśleć o świątecznych dekoracjach. Oczywiście gotowe dekoracje możemy znaleźć w sklepach, ale równie dobrze możemy zrobić je samodzielnie. Warto poszukać na łące, w lesie lub w ogrodzie ciekawego materiału roślinnego, który posłuży nam do tworzenia świątecznych dekoracji.

Spis treści

  1. Jakie naturalne materiały można wykorzystać w świątecznych dekoracjach?
  2. Świąteczne dekoracje z materiałów z łąk, lasów i ogrodu
  3. Świąteczne stroiki z materiałów z łąk, lasów i ogrodu
  4. Świąteczny stroik w szkle

Jakie naturalne materiały można wykorzystać w świątecznych dekoracjach?

Orzechy włoskie i orzechy laskowe, szyszki drzew iglastych, pokręcone gałązki wierzby mandżurskiej, owocostany miechunki lub lnu, gałązki ostrokrzewu, ozdobne trawy, wysuszone plastry owoców (np. jabłka), gałązki z owocami (irga, ognik, dzika róża), suszone kwiaty (np. róże, zatrwiany) czy kolorowe nasiona (np. fasoli lub grochu), przy odrobinie pomysłowości mogą zamienić się w atrakcyjne i jedyne w swoim rodzaju ozdoby bożonarodzeniowe. Ich tworzenie będzie wymagało od nas więcej wysiłku niż zakup gotowych dekoracji ze szkła czy plastiku, ale jednocześnie umożliwi nam oderwanie się od zabieganej codzienności, a przy tym pozwoli rozwinąć skrzydła wyobraźni i sprawi mnóstwo satysfakcji.

Świąteczne dekoracje z materiałów z łąk, lasów i ogrodu

Pamiętajmy też, że własnoręcznie wykonane ozdoby wcale nie muszą być gorsze od tych ze sklepowej półki, bo przecież trudno uznać, że duża, sosnowa szyszka umieszczona na mchu w srebrnej lub złotej doniczce, udekorowanej odpowiednią wstążką czy wysoka świeca przybrana u podstawy czerwonymi owocami irgi, zieloną gałązką świerka i małymi szyszkami nie wygląda stylowo i elegancko.

Z kolei na drzwiach domu bardzo atrakcyjnie będzie się prezentował bożonarodzeniowy wieniec, wykonany z iglastych gałązek (np. jodły kaukaskiej i jodły pospolitej, świerka kłującego, żywotnika lub sosny wejmutki) lub upleciony z giętkich pędów wierzby i ozdobiony kolorowymi owocami (np. irgi, dzikiej róży, berberysu, jarzębiny, ostrokrzewu okółkowego, rokitnika, ognika szkarłatnego), małymi szyszkami, orzechami włoskimi, barwnymi pędami (np. derenia białego lub rozłogowego, żarnowca miotlastego) lub gałązkami o oryginalnym kształcie (np. wierzby mandżurskiej, leszczyny pospolitej 'Contorta') oraz pasującą do całości wstążką. Wieniec na drzwiach można dodatkowo uzupełnić podłużną kompozycją w kształcie sopla, umieszczoną na ścianie domu i wykonaną z tych samych materiałów, co wieniec.

Świąteczne stroiki z materiałów z łąk, lasów i ogrodu

Z zebranego z łąk i lasów materiału roślinnego, możemy też wykonać rozmaite stroiki świąteczne.

  • Do przygotowania tych najprostszych, wystarczy odpowiednie naczynie (szklane naczynie, ceramiczna doniczka), świeczka (najlepiej na baterię), gąbka florystyczna, elastyczny drucik lub klej na gorąco i wybrane ozdoby roślinne. Odpowiednio przyciętą gąbkę umieszczamy stabilnie w naczyniu, wbijamy w nią świeczkę i końce gałązek iglastych, a następnie uzupełniamy całość atrakcyjnymi owocami (np. irgi lub dzikiej róży), naturalnymi lub pomalowanymi orzechami włoskimi oraz wstążką.
  • Jeśli chcemy uzyskać ozdobę o bardziej naturalnym, rustykalnym charakterze, możemy stworzyć ją w brązowej, drewnianej misie lub korytku, ustawiając po środku grubą, jasną świecę lub stylizowany, metalowy lampion, a następnie wypełniając naczynie po brzegi dużymi szyszkami sosny, gałązkami z owocami, suszonymi owocostanami lnu, kępkami mchu i orzechami włoskimi.
  • Korzystając z własnej wyobraźni lub inspiracji znalezionych w Internecie, możemy też stworzyć bardziej wyszukane stroiki, przygotowując je na kawałku grubej kory lub konara, do którego będziemy mocować kolejno wybrane ozdoby, rozpoczynając od tych największych, stanowiących szkielet kompozycji (gałązki iglaste, świeczki, duże szyszki), a kończąc na najmniejszych (np. małych owocach, rajskich jabłuszkach, kolorowych fasolkach).

Przeczytaj też:

Świąteczny stroik w szkle

Na bożonarodzeniowym stole pięknie będzie prezentować się także szklany wazon wypełniony szykami i bombkami, w którym stworzymy kompozycję z zielonych gałązek jodły, kolorowych owoców, szyszek ozdobionych brokatem, suszonych róż i małych bombek. Bardzo oryginalnie mogą też wyglądać powieszone na balkonie lub tarasie koszyczki z wikliny lub witek wierzbowych, wypełnione przewieszającymi się na zewnątrz gałązkami sosny wejmutki, kolorowymi owocami i ciekawymi szyszkami. Koszyczek można zastąpić oryginalną kulą z wikliny, wierzby lub pędów winorośli, który ozdobimy zielonymi gałązkami iglastymi, kolorowymi owocami i pasującą do nich wstążką. Dla podkreślenia świątecznego charakteru ozdoby, możemy dodatkowo spryskać ją brokatem lub sztucznym śniegiem. Pamiętajmy tylko, aby wtedy nie wieszać jej pod gołym niebem, gdyż pierwszy deszcz zmyje farbę.

Z zebranych w ogrodzie materiałów roślinnych, możemy też stworzyć bardzo oryginalne, świąteczne drzewko pienne. W tym celu mocujemy w ozdobnej, ceramicznej doniczce dość gruby, prosty kawałek gałęzi (np. w gipsie, bo całość musi być na tyle stabilna, aby utrzymać drzewko), a na jej szczycie tworzymy zgrabną „koronę” z zielonych gałązek jodły, przywiązanych do „pieńka” drutem lub wbijanych w umieszczoną na jego szczycie styropianową kulę. Gotowe drzewko możemy ozdobić kolorowymi, małymi owcami, szyszkami lub orzechami, a nawet lekko przyprószyć brokatem.

Przeczytaj też:

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Ozdoby świąteczne – girlanda