Spis treści
- Czy czosnki ozdobne można posadzić w piaszczystej glebie?
- Gatunki czosnków do ogrodów
- Czy cebule czosnków ozdobnych trzeba wykopywać?

Kwiaty i ogrody to jej hobby, które z upływem czasu stało się zawodem. Zajmuje się również fotografią, czego efektem jest m.in. wydanie bogato ilustrowanego katalogu „Tulipany”.
Czosnki ozdobne są rzeczywiście wdzięcznymi roślinami, które cieszą oryginalnymi kształtami kwiatów od kwietnia do połowy lata. Wiele odmian dobrze sprawdza się jako kwiaty cięte, a zasuszone owocostany mogą być z powodzeniem wykorzystywane do dekoracji wnętrz.
Czy czosnki ozdobne można posadzić w piaszczystej glebie?
Czosnki preferują glebę żyzną i przepuszczalną o odczynie lekko zasadowym. Zatem uboga, piaszczysta ziemia nie zaspokoi ich wymagań glebowych. Stanowisko piaszczyste można jednak przystosować do potrzeb bardziej wymagających roślin przez domieszkę torfu (w przypadku czosnków odkwaszonego), kompostu roślinnego lub przekompostowanego obornika. W okresie wzrostu czosnków możemy również 2-3 razy zasilić je nawozem wieloskładnikowym. W takich warunkach uprawa czosnków powinna się udać, a wysiłek przygotowania rabaty, ze względu na urok tych roślin, z pewnością warto podjąć.
Gatunki czosnków do ogrodów
Czosnki są roślinami zróżnicowanymi.
- W ogródkach skalnych pięknie wyglądają odmiany niskie, takie jak czosnek kazachstański (Allium orephilum), czosnek karatawski (Allium karataviense) czy czosnek złocisty (Allium moly).
- Odmiany średniego wzrostu to m.in. czosnek okazały (Allium aflatunense), czy przepiękny czosnek Szuberta (Allium schubertii) wyrastający do 40–50 cm i wytwarzający kwiatostan o średnicy ponad 30 cm (!).
- Do najwyższych czosnków zaliczamy czosnek olbrzymi (Allium giganteum) i mieszańce: czosnek Gladiator, czosnek Mount Everest.
Wszystkie te odmiany szczegółowo opisane są na stronie www.krokusy.pl, gdzie można również kupić cebule. A należy pamiętać, że jesień to najlepsza pora na sadzenie czosnków ozdobnych.
Czy cebule czosnków ozdobnych trzeba wykopywać?
Czosnek ozdobny możemy wykopać bezpośrednio po zaschnięciu liści. Do czasu jesiennego sadzenia cebul przechowujemy je w chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu. Dostępne w sprzedaży czosnki ozdobne w zdecydowanej większości dobrze zimują w gruncie. Czosnku ozdobnego nie trzeba okrywać na zimę. Aby dobrze rosły, warto corocznie jesienią lub wiosną rozsypać na ich stanowisku kompost.

Inne porady tego eksperta