Czosnek ozdobny - kiedy sadzić? Od terminu sadzenia zależy, czy zakwitnie w przyszłym roku
Czosnek ozdobny to roślina cebulowa o bardzo dekoracyjnych kwiatach. W ogrodach uprawia się różne gatunki ozdobnych czosnków. Dowiedz się, kiedy kwitną oraz kiedy i jak prawidłowo sadzić je w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Czosnek olbrzymi
Spis treści
- Kiedy kwitnie czosnek ozdobny? Jak wyglądają kwiaty czosnku ozdobnego?
- Gatunki czosnków ozdobnych polecane do ogrodów
- Kiedy sadzić czosnek ozdobny?
- Gdzie sadzić czosnki ozdobne?
- Jak sadzić czosnek ozdobny?
- Czy czosnek ozdobny trzeba wykopywać?
Czosnki ozdobne, dzięki oryginalnej budowie kwiatostanów, należą do jednych z ciekawszych roślin ogrodowych. Ładnie wyglądają w wazonach jako kwiaty cięte, cechują się dużą trwałością. Można je również z powodzeniem zasuszyć – efektownie urozmaicą zimowe bukiety. W ogrodzie czosnki ozdobne nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co sprawia, że coraz częściej spotykamy je na kwiatowych rabatach.
Kiedy kwitnie czosnek ozdobny? Jak wyglądają kwiaty czosnku ozdobnego?
Cechą wspólną czosnków ozdobnych jest budowa kwiatostanu, który zazwyczaj składa się z wielu małych, sześciopłatkowych kwiatków skupionych w baldachy lub regularne kule. Kwiaty czosnków ozdobnych wyrastają na bezlistnych pędach, w zależności od gatunku mają barwę białą, fioletową (o różnych odcieniach) lub żółtą. Pojawiają się zwykle w czerwcu i na początku lipca, czyli po okresie bujnego kwitnienia wiosennych roślin cebulowych. Niektóre czosnki ozdobne kwitną w pełni lata.
Gatunki czosnków ozdobnych polecane do ogrodów
- Do grupy czosnków ozdobnych należą zarówno rośliny delikatne, niskie, świetnie pasujące do grodów skalnych (np. osiągający 20–25 cm wysokości czosnek południowy (Allium moly), jak i rabatowe „giganty” (np. czosnek olbrzymi Allium giganteum) dorastający nawet do 1,5 m, wykształcający kuliste kwiaty średnicy 18–20 cm).
- Okazałe, intensywnie purpurowe kule wykształca czosnek okazały (Allium aflatunense). Dorasta do 90 cm i jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków w ogrodach.
- Czosnek Szuberta (Allium schubertii) tworzy kwiatki osadzone na bardzo długich szypułkach, co nadaje roślinie zaskakujący, egzotyczny wygląd.
- W skalnych ogrodach pięknie wygląda czosnek karatawski (Allium karataviense), którego dość duże, zielonoszare, kuliste kwiatostany osadzone są pomiędzy dwoma szerokimi liśćmi. Roślina osiąga około 25 cm wysokości. Odmiana o jaśniejszych, kremowobiałych kwiatach nosi nazwę ‘Ivory Queen’.
- Oryginalne żółte kwiatostany o nieregularnie zwisających szypułkach wyróżniają czosnek złocisty (Allium flavum). Jego biała odmiana nosi nazwę ‘Album’.
- Do ogrodów trafił także biało kwitnący czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), który dziko występuje w naszych lasach liściastych.
Zobacz czosnki ozdobne w galerii zdjęć.
Autor: GettyImages
Czosnek olbrzymi
Kiedy sadzić czosnek ozdobny?
Organami spichrzowymi czosnków ozdobnych są cebule – drobne i delikatne w przypadku niskich odmian, u dużych roślin osiągające nawet ponad 20 cm w obwodzie. Często wydzielają one charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach.
Cebule czosnków ozdobnych sadzimy do ogrodów jesienią - od września do listopada, a jeśli ziemia nie jest zmarznięta, aż do grudnia.
Gdzie sadzić czosnki ozdobne?
Wybieramy dla nich miejsca słoneczne o glebie żyznej i przepuszczalnej (na glebach gliniastych należy w dołki pod cebule podsypywać gruboziarnisty żwir, aby woda opadowa nie zalegała w pobliżu cebul, co może powodować ich gnicie). Wysokie gatunki czosnków ozdobnych sadzimy w osłoniętym miejscu, aby uchronić ich łodygi od silnego wiatru.
Jak sadzić czosnek ozdobny?
Cebulki czosnków umieszczamy w glebie na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli (mniejsze cebule sadzimy płycej, z większe - głębiej). Sadząc cebulki układamy je w ziemi zawsze stroną, z której wyrastają korzenie do dołu, a wierzchołkiem do góry, i zasypujemy ziemią. Na koniec podlewamy.
Czy czosnek ozdobny trzeba wykopywać?
Czosnki ozdobne mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. Można jednak wykopywaćcebule co 3-4 lata i potem posadzić je w innym miejscu, aby zapobiec zagęszczaniu się cebul. Najlepiej zrobić to po zakończeniu wegetacji roślin, bezpośrednio po zaschnięciu liści. Do czasu jesiennego sadzenia cebul przechowujemy je w chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu.
Dostępne w sprzedaży czosnki ozdobne w zdecydowanej większości dobrze zimują w gruncie, nie trzeba ich okrywać na zimę. Aby dobrze rosły, warto corocznie jesienią lub wiosną rozsypać na ich stanowisku kompost, a podczas suszy podlewamy. Aby wzmocnić cebule czosnku ozdobnego, warto usuwać przekwitnięte kwiatostany – wtedy cebula zgromadzi składniki odżywcze przeznaczone na budowę nasion.
Jesienią sadzimy również inne rośliny cebulowe. Przeczytaj też:
- Kiedy i jak sadzić tulipany do gruntu? Jak głęboko sadzić cebulki tulipanów?
- Sadzenie hiacyntów do gruntu – poznaj termin. Kiedy i jak sadzić cebule hiacyntów?
- Sadzenie krokusów - kiedy jest najlepszy termin? Jak sadzić krokusy?
- Sadzenie cebulek narcyzów - kiedy i jak sadzić narcyzy w ogrodzie?
Autor: GettyImages
Czosnek olbrzymi mimo swoich rozmiarów nie jest rośliną wymagającą i trudną w uprawie