Drzewko bonsai na kamieniu. Jak formować bonsai na skale

2013-10-28 12:42
bonsai
Autor: photos.com Bonsai na kamieniu

Bonsai na kamieniu naśladują drzewa rosnące w górskim krajobrazie. Podpowiadamy jak formować drzewka bonsai na kamieniu. Styl bonsai: Ishizuke.

Drzewka bonsai rosnące na kamieniu formowane są według zasad stylu Ishizuke (forma na kamieniu). Bonsai na kamieniu jest dość trudne w pielęgnacji i jeszcze trudniejsze w założeniu. Wymaga sporego doświadczenia oraz olbrzymich pokładów cierpliwości. Na kamieniu może rosnąć jedno drzewo lub kilka drzew. Korzenie mogą oplatać kamień lub być umieszczone w zagłębieniu skalnym.
Poznaj zasady tworzenia bonsai na kamieniu. Jakie rośliny najlepiej prezentują się na skale.

Bonsai na kamieniu: korzenie oplatające kamień

Drzewo sadzimy na szczycie kamienia w ten sposób, aby jego korzenie wiły się w dół w poszukiwaniu wody w podłożu. Uprawa młodej rośliny na kamieniu jest bardzo trudna, gdyż korzenie rosnące bez podłoża bardzo szybko przesychają.
Najczęstszą metodą tworzenia bonsai na skale jest wykorzystanie już wyrośniętej rośliny z ciekawie uformowanym systemem korzeniowym (uprzednio oczyszczonym z ziemi) i posadzenie jej na kamieniu, tak aby korzenie stykały się z podłożem. Wyeksponowane korzenie rosnące bez podłoża narażone będą na działanie czynników zewnętrznych, które spowodują ich twardnienie i powstawanie spękań w korze, a z czasem zaczną przylegać do skał tworząc bardzo dekoracyjne przedłużenie pnia. Rośliny do prowadzenia w tym stylu powinny tworzyć silne korzenie. Nadają się tutaj wiązy, jałowce, sosny oraz domowe fikusy tępe, które łatwo tworzą liczne korzenie powietrzne.

Bonsai na kamieniu: korzenie w zagłębieniach skały

W tym przypadku roślinę sadzimy w podłożu znajdującym się w zagłębieniu kamienia, który jest dla niej małym pojemnikiem. Forma ta naśladuje drzewa rosnące na szczytach gór lub w naturalnych szczelinach. W zagłębieniach jest niewiele podłoża, dlatego też rośliny wymagają częstego zraszania. W tej formie dobrze będą rosnąć sosny, jałowce oraz brzozy i świerki.

bonsai
Autor: photos.com Bonsai na kamieniu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE