Drzewko bonsai na kamieniu. Jak formować bonsai na skale
Bonsai na kamieniu naśladują drzewa rosnące w górskim krajobrazie. Podpowiadamy jak formować drzewka bonsai na kamieniu. Styl bonsai: Ishizuke.
Drzewka bonsai rosnące na kamieniu formowane są według zasad stylu Ishizuke (forma na kamieniu). Bonsai na kamieniu jest dość trudne w pielęgnacji i jeszcze trudniejsze w założeniu. Wymaga sporego doświadczenia oraz olbrzymich pokładów cierpliwości. Na kamieniu może rosnąć jedno drzewo lub kilka drzew. Korzenie mogą oplatać kamień lub być umieszczone w zagłębieniu skalnym.
Poznaj zasady tworzenia bonsai na kamieniu. Jakie rośliny najlepiej prezentują się na skale.
Bonsai na kamieniu: korzenie oplatające kamień
Drzewo sadzimy na szczycie kamienia w ten sposób, aby jego korzenie wiły się w dół w poszukiwaniu wody w podłożu. Uprawa młodej rośliny na kamieniu jest bardzo trudna, gdyż korzenie rosnące bez podłoża bardzo szybko przesychają.
Najczęstszą metodą tworzenia bonsai na skale jest wykorzystanie już wyrośniętej rośliny z ciekawie uformowanym systemem korzeniowym (uprzednio oczyszczonym z ziemi) i posadzenie jej na kamieniu, tak aby korzenie stykały się z podłożem. Wyeksponowane korzenie rosnące bez podłoża narażone będą na działanie czynników zewnętrznych, które spowodują ich twardnienie i powstawanie spękań w korze, a z czasem zaczną przylegać do skał tworząc bardzo dekoracyjne przedłużenie pnia. Rośliny do prowadzenia w tym stylu powinny tworzyć silne korzenie. Nadają się tutaj wiązy, jałowce, sosny oraz domowe fikusy tępe, które łatwo tworzą liczne korzenie powietrzne.
Bonsai na kamieniu: korzenie w zagłębieniach skały
W tym przypadku roślinę sadzimy w podłożu znajdującym się w zagłębieniu kamienia, który jest dla niej małym pojemnikiem. Forma ta naśladuje drzewa rosnące na szczytach gór lub w naturalnych szczelinach. W zagłębieniach jest niewiele podłoża, dlatego też rośliny wymagają częstego zraszania. W tej formie dobrze będą rosnąć sosny, jałowce oraz brzozy i świerki.