Cięcie drzew i krzewów wiosną. Zasady dobrego cięcia drzew i krzewów

2011-03-14 15:37
Tniemy drzewa i krzewy
Autor: Jupiterimages Właściwe cięcie drzew i krzewów formuje ich korony i pobudza kwitnienie

Cięcie drzew i krzewów jest konieczne, by rośliny w naszym ogrodzie wyglądały zdrowo, obficie kwitły i owocowały. Musimy co jakiś czas skracać ich pędy, usuwać suche i chore części oraz – gdy to konieczne – przekwitłe kwiatostany. Właściwe cięcie drzew i krzewów formuje ich korony i pobudza kwitnienie. Poznaj zasady dobrego cięcia drzew i krzewów. Kiedy i jak przycinać drzewa i krzewy rosnące w ogrodzie.

Wiosenne cięcie drzew i krzewów nie jest corocznym obowiązkiem właściciela ogrodu. Nie należy też ciąć wszystkich drzew i krzewów w jednakowy sposób, bo różnią się wrażliwością, porą zawiązywania pąków i kwitnienia oraz pokrojem charakterystycznym dla danego rodzaju, gatunku i odmiany. Pamiętajmy też, że im drzewa i krzewy są młodsze, tym lepiej regenerują się po cięciu, i że lepiej usunąć wiele młodych cienkich pędów niż grube gałęzie czy stare duże konary.

Cięcie drzew i krzewów: jak dobrze ciąć?

Cięcie pielęgnacyjne polega na usunięciu wszelkich suchych, uszkodzonych i chorych pędów. Wykonuje się je zazwyczaj wiosną, gdy rośliny rozpoczynają wegetację.

Cięciem korygującym ograniczamy wielkość korony lub skracamy pędy zbyt wybujałe, wyrastające poza jej obrys.

Cięcie formujące stosujemy do skracania zeszłorocznych lub tegorocznych przyrostów. Cięcie formujące nadaje krzewom i drzewom odpowiedni kształt, zagęszcza koronę i wywołuje obfite kwitnienie.

Cięcie odmładzające krzewów można wykonywać co kilka lat, ale tylko u gatunków niewymagających corocznego cięcia (magnolie, lilaki pospolite, oczary, jabłonie rajskie, azalie). Polega ono na usunięciu najstarszych pędów i skróceniu pozostałych do 20-40 cm nad ziemią.

Cięcie odmładzające drzew przeprowadza się jedynie u gatunków szybko rosnących, jak wierzby czy morwa; polega ono na usunięciu konarów niemal u nasady.

Zasady dobrego cięcia drzew i krzewów

  • Wykonując cięcie, pamiętajmy, że ważny jest charakterystyczny dla rodzaju, gatunku czy odmiany kształt korony drzewa lub krzewu.
  • Do cięcia zawsze używajmy właściwego sprzętu: najgrubsze konary tnijmy piłą elektryczną lub spalinową, nieco cieńsze – piłą ręczną typu lisi ogon, a drobne gałązki usuwajmy sekatorem.
  • W ogrodach przydomowych najlepszą porą cięcia pielęgnacyjnego większości drzew i krzewów jest wczesna wiosna, gdy pojawiają się już pączki. Można wprawdzie przeprowadzać ten zabieg także w okresie wegetacji, aż do sierpnia, jednak znaczna masa liści na ściętych gałęziach utrudnia ich wywiezienie czy rozdrobnienie.
  • Wiele iglaków nie tworzy nowych przyrostów, lepiej więc nie pozbawiać ich grubszych gałęzi. Dla utrzymania ładnego pokroju przycinać należy jedynie najmłodsze pędy. Robi się to dwa razy w sezonie wegetacyjnym: wiosną, zanim roślina rozpocznie wegetację, i w sierpniu, gdy ciemnieją młode przyrosty.
  • Nie zaniedbujmy zabezpieczenia rany po usuniętym konarze lub gałęzi. Zaraz po wykonaniu cięcia zamalujmy to miejsce specjalistycznym preparatem (Ekoderma, Lacbalsam, maść ogrodnicza Funaben Eko lub inna maść ogrodnicza) czy choćby farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego. Inaczej w krótkim czasie drewno ulegnie destrukcji i powstanie ubytek wgłębny, czyli dziupla.
Warto wiedzieć

Zimą nie należy ciąć!

Cięcie orzechów, orzeszników, klonów, kasztanowców, wiązów winorośli i aktinidii zimą i na przedwiośniu powoduje wyciekanie soków z powstałej rany. Dlatego, jeśli zabieg ten jest niezbędny, najlepiej przeprowadzać go w okresie wegetacji.

Trzeba jednak pamiętać, że pozbawienie rośliny kilku ulistnionych gałęzi spowoduje zmniejszenie produkcji asymilatów (substancji koniecznych do rozwoju rośliny, a powstających w wyniku fotosyntezy w komórkach zawierających zielony barwnik – chlorofil). Konsekwencją tego będzie osłabienie rośliny (im większa była gałąź, tym poważniejsze) powodujące zwiększoną podatność na choroby.

Silne cięcie dużych drzew jest złem koniecznym. Im więcej wytniemy konarów i grubych gałęzi drzewa, tym większy szok ono przeżyje. Ponieważ będzie dążyło do odbudowy utraconej części korony i zabliźnienia ran, zużyje na to znaczną część pozyskanych substancji odżywczych. Stanie się słabsze, a zatem bardziej podatne na choroby i działanie szkodników, gorzej też będzie znosić suszę. Przy tym nowe pędy wyrastające po silnym cięciu są słabiej związane z drzewem i łatwiej się odłamują, a rany po usuniętych konarach stają się drogą dla patogenów chorobowych.

Zdarza się jednak, że cięcie jest niezbędne. Kiedy? Po pierwsze, jeśli stwierdzimy, że gałęzie są suche lub uszkodzone, bo jeśli się złamią podczas silnego wiatru czy pod ciężarem śniegu, spadając, mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu, a przy tym nie wyglądają estetycznie. Po drugie, jeśli trzeba ograniczyć zasięg korony lub odciążyć jedną stronę pochylonego drzewa przez usunięcie konarów.

Inaczej jest z drzewami młodymi. Dobrze znoszą cięcie, więc warto to wykorzystać i przez kilka sezonów po posadzeniu formować stopniowo ich korony. Dzięki temu po latach będą miały ładny pokrój i konary ułożone pod dużym kątem. Zmniejsza to zagrożenie wyłamywaniem pod wpływem śniegu czy dużej masy mokrych po deszczu liści.

Polecamy film: Jak wybrać narzędzia ogrodnicze do przycinania roślin? Więcej filmów na Murator.tv

Jak wybrać narzędzia ogrodnicze do przycinania roślin?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE