Ogrodzenie z kamienia - eleganckie i trwałe! Jak zbudować mur z kamienia naturalnego?

2024-07-04 9:56

Ogrodzenia z kamienia są solidne i trwałe, a zarazem eleganckie. Pasują do nowoczesnej architektury i domów w stylu dworków. Niestraszny im upływ czasu, bo starzeją się powoli i ładnie. Poznaj rodzaje kamiennego muru i dowiedz się, jak zrobić mu z kamienia naturalnego.

Spis treści

 1. Jaki wybrać kamień na ogrodzenie?
 2. Ogrodzenie z kamienia - rodzaje muru z kamienia
 3. Jak zbudować ogrodzenie z kamienia - zasady murowania
 4. Czy ogrodzenie z kamienia wymaga konserwacji?

Ogrodzenia zbudowane z kamienia mają sporo zalet: są trwałe, naturalne, nie wymagają konserwacji, skutecznie oddzielają dom i ogród od świata. Projektując je, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że mury, zwłaszcza jeśli zostały wykonane z ciemnego kamienia, mogą na małych działkach wyglądać ciężko i dominować nad otoczeniem. Można temu zaradzić, wplatając w nie przęsła z drewna lub metalu albo robiąc w nich ozdobne otwory.

Kamienne ogrodzenia są ważnym elementem architektonicznym, dlatego z dużą dbałością powinny być dopasowane zarówno do elewacji domu, jak i małej architektury.

Jaki wybrać kamień na ogrodzenie?

Do budowy ogrodzeń nadają się wszystkie rodzaje kamieni, ale nie wszystkie są równie trwałe.

 • Do bardzo wytrzymałych, praktycznie niezniszczalnych, należą: granit, sjenit, bazalt, porfir i kwarcyt. Niestety, skały te są trudne w obróbce, a powstałe z nich ogrodzenia sprawiają wrażenie surowych, zimnych i niedostępnych.
 • Efektowne ogrodzenia można zbudować z piaskowca lub wapieńca. Ciepłe barwy tych skał i miła w dotyku, chropowata faktura ich powierzchni powodują, że świetnie się komponują z roślinami i pasują do większości ogrodów. Kamienie te są łatwe w obróbce, ale z upływem czasu niszczeją pod wpływem wody, więc zrobione z nich mury warto przykryć ułożonymi ze spadkiem daszkami. W miejscach stale ocienionych i wilgotnych skały te mogą porastać glonami i mchami.

Czasami do budowy ogrodzeń wykorzystuje się kamień polny. Dzięki różnorodności barw powstają z niego niepowtarzalne budowle (spotyka się niezwykłe kolory, bo odłamki skalne przyciągnięte przez lodowiec pochodzą z różnych formacji skalnych, często z bardzo odległych miejsc). Szczególnie pięknie prezentuje się w murach cyklopowych.

Ogrodzenie z kamienia - rodzaje muru z kamienia

Wygląd ogrodzenia zależy od rodzaju kamieni użytych do jego budowy i od sposobu ich osadzenia w murze.

 • Mur dziki. Buduje się z różnej wielkości nieobrabianych kamieni polnych lub łamanych. Układa się je nieregularnie, przestrzenie między większymi elementami wypełniając mniejszymi. W poprzek muru układa się kamienie dłuższe, które stabilizują jego konstrukcję. Trzeba pamiętać o tym, by kamieni w kształcie klina nie kierować wąską częścią w dół, bo mogą rozpierać leżące pod nimi warstwy.
 • Mur cyklopowy. Wykonuje się z dużych kamieni łamanych lub polnych, które mają przyciosaną powierzchnię. Układa się je nieregularnie, jednak należy je tak dobierać, by szczelnie wypełniały lico muru i przylegały do siebie największymi powierzchniami. Leżące na sobie elementy muru powinny być przewiązane. Najlepiej, jeśli kamienie są tak ułożone, że w jednym punkcie muru łączą się najwyżej trzy spoiny.
 • Mur warstwowy. Robi się go z ułożonych poziomo dużych i płaskich kamieni łupanych. W narożnikach i w odstępach w ścianie muru umieszcza się duże kamienie wyznaczające wysokość warstw (wskazane jest, by każda z nich miała nie mniej niż 10 cm). Elementy kolejnych warstw powinny być przewiązane podobnie jak cegły w murze.
 • Mur rzędowy. Buduje się go tak jak ceglany, z kamieni łupanych lub ciosanych o kształcie regularnych prostopadłościanów. Kamienie ułożone w jednym rzędzie powinny mieć jednakową wysokość, ale wysokość kolejnych warstw może być zróżnicowana.

Przeczytaj też o ogrodzeniach gabionowych.

Jak zbudować ogrodzenie z kamienia - zasady murowania

 • Fundament. Kamienne ogrodzenia są masywne i ciężkie, dlatego powinny być osadzone na fundamencie sięgającym poniżej poziomu zamarzania gruntu (80-120 cm). Jedynie na gruntach przepuszczalnych, piaszczystych fundament może mieć głębokość 60 cm. Jeśli mur ma być zrobiony ze skał porowatych – piaskowców lub wapieni – konieczne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej poziomej, na przykład z dwóch warstw papy na lepiku.
 • Dylatacja. Co 10-15 m należy wykonać dylatację ogrodzenia (jest to szczelina biegnąca w poprzek fundamentu i przęsła dzieląca ogrodzenie na niezależne fragmenty). Zapobiega ona pękaniu muru spowodowanemu nierównomiernym osiadaniem gruntu.
 • Przęsło. Kamienny mur musi mieć grubość co najmniej 30 cm (nie mniej niż 1/5 jego wysokości). Do łączenia kamieni stosuje się zaprawę cementową (1:3 lub 1:4). Można ją kupić konfekcjonowaną w workach. Wygląd muru w dużym stopniu zależy od spoinowania. Rysunek muru, na przykład cyklopowego, można podkreślić, wypełniając spoiny zaprawą w wybranym kolorze.W czasie murowania ogrodzenia oraz podczas spoinowania należy uważać, aby nie dopuścić do zaschnięcia zaprawy na kamieniach, bo jeśli stwardnieje, bardzo trudno ją usunąć.

Czy ogrodzenie z kamienia wymaga konserwacji?

Impregnacja kamieni, nawet tak porowatych i chłonnych jak piaskowce i wapienie, nie jest konieczna, bo ładnie się starzeją. Jednak jeśli nie chcemy, by porastały glonami i zmieniały wygląd, możemy je pokryć impregnatem, który zapobiegnie wnikaniu w głąb wody i zanieczyszczeń.

Nie przegap:

Gabiony – oryginalne i dekoracyjne mury oporowe
Pozostałe podkategorie