Jak zaprojektować światło w ogrodzie - praktyczne wskazówki

2018-01-11 9:47

Światło w ogrodzie daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala wyeksponować fragmenty ogrodu. Oświetlenie ogrodu należy tak zaprojektować, aby spełniało zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Radzimy jak zaprojektować światło w ogrodzie.  

Dobrze dobrane światło w ogrodzie dodaje urody całej posesji. Oświetlenie ogrodu przydaje się nie tylko z powodów estetycznych i rekreacyjnych. Dzięki oświetleniu zewnętrznemu wokół domu możemy bezpiecznie do niego docierać, znaleźć klucze, otworzyć drzwi. Dobrze oświetlony dom i ogród nie zachęca złodziei do wizyt. Oświetlenie ogrodu: radzimy jakie wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jego montażu.

Oświetlenie ogrodu: bezpieczeństwo

Światło w ogrodzie powinno dawać nam poczucie bezpieczeństwa. Dlatego planując oświetlenie ogrodu, trzeba też zadbać o oświetlenie wejścia do domu oraz furtki. Ważne, aby światło lampy padało na drzwi oraz podest wejściowy. Wybierając oświetlenie zewnętrzne należy też zadbać o lampy przynajmniej przy głównych traktach komunikacyjnych – podjeździe i ścieżce prowadzącej od bramy do wejścia. Bardzo istotne jest także oświetlenie zewnętrzne schodów i wszelkich miejsc, w których na działce są różnice poziomów, bo bardzo łatwo się tam potknąć po zapadnięciu zmroku. Warto też zadbać o światło na tarasie, by mógł nam służyć jako miejsce relaksu również w późnych godzinach wieczornych.

Oświetlenie ogrodu: dekoracja ogrodu światłem

Oświetlenie ogrodu, oprócz funkcji praktycznych, może być także ładną dekoracją. Dzięki umiejętnemu operowaniu światłem można bardzo ciekawie eksponować przestrzeń ogrodu, który po nadejściu zmroku będzie nabierał zupełnie nowego wyrazu. Jeśli wykonujesz projekt oświetlenia ogrodu, zastanów się, które fragmenty chcesz podkreślić. Jest wiele sposobów oświetlania obiektów w ogrodzie, które mogą dać interesujące efekty, np.:

  • Oświetlenie ogrodu - oświetlanie ścian - polega na podkreśleniu ich koloru i faktury równomiernie rozmieszczonym światłem;
  • Oświetlenie ogrodu - akcentowanie światłem – bezpośrednim i ostrym, skierowanym na ważne dla nas obiekty lub rośliny;
  • Oświetlenie ogrodu - cieniowanie – oświetlenie obiektu (zazwyczaj drzewa), tak by rzucał cień na powierzchnię za sobą; efekt można osiągnąć dzięki umieszczeniu lampy punktowej pod oświetlanym obiektem. Oprócz wymienionych sposobów zastosować można jeszcze inne, będące twórczymi wariacjami tych technik.

Projektując oświetlenie ogrodu i otoczenia domu, warto poprosić o radę architekta krajobrazu, który pomoże nam wyczarować za pomocą światła atrakcyjne nocne oblicze ogrodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.