Projektowanie ogrodu: działka i dom

2010-09-28 2:00

Planowanie ogrodu najlepiej rozpocząć jeszcze przed kupnem działki, ponieważ wtedy możemy uwzględnić jakość gleby, poziom wód gruntowych i otaczający krajobraz. Najlepiej, aby gleba była żyzna, poziom wód gruntowych niezbyt wysoki, a otaczający krajobraz piękny. Niestety nie zawsze się tak udaje, ale warto spróbować.

Ważny jest również odczyn (pH) gleby, najlepszy jest obojętny, bo stwarza największe możliwości w późniejszym doborze roślin. Jeśli jednak mamy jakieś szczególne upodobania, na przykład chcemy, aby w naszym ogrodzie przeważały rośliny z rodziny wrzosowatych, to gleba powinna mieć inne pH (w tym przypadku kwaśne). Odczyn gleby mierzy się kwasomierzem glebowym (tzw. pH-metrem), który można kupić w każdym sklepie bądź centrum ogrodniczym. Polecamy ten najprostszy z płytką ceramiczną, łyżeczką i płynem Heliga (w opakowaniu znajduje się instrukcja obsługi). Jest najtańszy i prosty w obsłudze, a jego dokładność jestwystarczy w naszym przypadku. Dostępne są równierz kwasomierze elektroniczne, ale wtedy należy liczyć się z większym wydatkiem. Przedziały kwasowości gleb:

  • gleby silnie kwaśne do 4,5 pH
  • gleby kwaśne 4,6 - 5,5 pH
  • g leby lekko kwaśne 5,6 - 6,5 pH
  • gleby obojętne 6,6 - 7,2 pH
  • gleby zasadowe od 7,2 pH

Przed kupnem warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i upewnić się, że to, co jest planowane w pobliżu naszej przyszłej działki, odpowiada nam. Jeśli mamy już działkę, ale nie wybudowaliśmy jeszcze domu, warto przemyśleć, gdzie postawić budynek, aby uzyskać najbardziej korzystną przestrzeń na ogród. Unikamy tworzenia ciasnych korytarzy między domem a granicą działki, ponieważ dużo trudniej je potem zagospodarować. Jeśli chcemy mieć taras, to nie umiejscawiamy go przy samym ogrodzeniu, tylko dążymy do tego, aby móc z niego oglądać jak największą częśc ogrodu. Drugim warunkiem jest stworzenie odpowiedniej wystawy dla roślin, w ten sposób aby dom nie zasłaniał światła i rzucał cień tam, gdzie tego chcemy. Istotną sprawą jest także usytuowanie budynku względem domu sąsiadów. Najlepiej, gdy te odległości są jak największe.

Gdy kupujemy działkę razem z domem lub jeśli podczas kupna działki i budowy domu nie udało nam się zastanowić nad ogrodem, nie należy się przejmować. Z pewnością uda się stworzyć wymarzony ogród kierując się kilkoma prostymi zasadami. Istotny jest los roślin, które już rosną na naszej działce. Wiele osób popełnia błąd i na początku wycina wszystko, co się da, myśląc że w ten sposób będzie im łatwiej stworzyć własny ogród. Nic bardziej błędnego. Oczywiście trzeba wyciąć rośliny na których miejscu ma stanąć dom, te które w przyszłości ze względu na swą wielkość mogłyby zagrozić ogrodzeniu, domowi, wysadzić nawierzchnie lub zasłonić widok z okna, a także chore i martwe. Jednak przy odrobinie chęci część roślin na pewno uda się włączyć do projektu, aby od początku móc cieszyć się dużymi okazami w naszym ogrodzie. Na początku, gdy rośliny są jeszcze małe, ogród może wydawać się pusty. Wtedy rośliny już istniejące, które wcześniej osiągnęły pewne rozmiary, stanowią doskonałe uzupełnienie, dając cień i masę zieleni. Oczywiście można kupić większe, kilkuletnie okazy, ale należy liczyć się z dużo wyższymi kosztami, zarówno za roślinę, jak i za transport.

Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Pozostałe podkategorie