"Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka". Zapraszamy na webinarium

2021-04-19 15:36
Webinarium Architektura drewniana - od deski do deski
Autor: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza na webinarium pt.: „Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, które odbędzie się 21 kwietnia 2021 roku.

Do kogo skierowane jest webinarium

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prof. Magdalena Gawin – Generalny Konserwator Zabytków i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Webinarium skierowane jest do szerokiego grona odbiorców: pasjonatów architektury drewnianej, właścicieli takich obiektów, służb konserwatorskich, organizacji pozarządowych oraz osób zaangażowanych w ochronę i popularyzację budownictwa drewnianego.

Konferencja online będzie miała formułę 5 paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział eksperci i specjaliści z zakresu:

  • ochrony architektury drewnianej,
  • właściciele i zarządcy budynków,
  • konserwatorzy i historycy sztuki,
  • działacze organizacji pozarządowych.

Prelegenci będą dyskutować m.in. o sytuacji architektury drewnianej w Polsce, problemach związanych z jej ochroną, szansach i możliwościach planowanej działalności Centrum Architektury Drewnianej, finansowaniu i prawnych możliwościach ochrony, remontów i adaptacji obiektów oraz o translokacji i skansenach jako formie ochrony architektury drewnianej. Jeden z paneli będzie poświęcony działalności organizacji pozarządowych i partycypacji społecznej w ochronie i popularyzacji tego zasobu.

Rejestracja na konferencję 

Konferencja odbędzie się 21 kwietnia w godzinach 10:00-16:00 i będzie dostępna bezpłatnie po wcześniejszym zarejestrowaniu się na stronie: https://app.evenea.pl/event/architekturadrewniana/.

Na zarejestrowane adresy mailowe zostanie wysłany link pozwalający na udział w webinarium oraz w dyskusji z prelegentami w formie czatu.

Program konferencji

Program konferencji „Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka” oraz biogramy prelegentów dostępne są na stronie: https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=4494

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2021

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzimy 18 kwietnia. Święto zostało ustanowione w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS), która doradza UNESCO m.in. w sprawie wpisu obiektów na Listę światowego dziedzictwa. To święto zabytków i wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, opiekunów i zarządców zabytkowych obiektów dziedzictwa kulturowego.

Centrum Architektury Drewnianej

Webinarium „Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka” jest pierwszym wydarzeniem organizowanym w ramach działalności Centrum Architektury Drewnianej - Specjalistycznej Pracowni Terenowej w Otwocku Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Centrum zostało powołane w ramach Krajowego Programu Ochrony i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022. Zadaniem Centrum będzie budowanie świadomości społecznej na temat wartości architektury drewnianej w zakresie mieszkalnictwa i turystyki kulturowej.

Działalność Centrum będzie się skupiać m.in. na organizowaniu kursów i warsztatów podnoszących kompetencje rzemieślników w zakresie właściwej konserwacji zabytków drewnianych, organizowaniu szkoleń dla właścicieli i zarządców drewnianych budynków, opracowywaniu poradników i podręczników dobrych praktyk konserwacyjnych czy prowadzeniu punktu porad praktycznych dla właścicieli drewnianych budynków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.