"Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka". Zapraszamy na webinarium

2021-04-19 15:36
Webinarium Architektura drewniana - od deski do deski
Autor: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza na webinarium pt.: „Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, które odbędzie się 21 kwietnia 2021 roku.

Do kogo skierowane jest webinarium

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prof. Magdalena Gawin – Generalny Konserwator Zabytków i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Webinarium skierowane jest do szerokiego grona odbiorców: pasjonatów architektury drewnianej, właścicieli takich obiektów, służb konserwatorskich, organizacji pozarządowych oraz osób zaangażowanych w ochronę i popularyzację budownictwa drewnianego.

Konferencja online będzie miała formułę 5 paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział eksperci i specjaliści z zakresu:

  • ochrony architektury drewnianej,
  • właściciele i zarządcy budynków,
  • konserwatorzy i historycy sztuki,
  • działacze organizacji pozarządowych.

Prelegenci będą dyskutować m.in. o sytuacji architektury drewnianej w Polsce, problemach związanych z jej ochroną, szansach i możliwościach planowanej działalności Centrum Architektury Drewnianej, finansowaniu i prawnych możliwościach ochrony, remontów i adaptacji obiektów oraz o translokacji i skansenach jako formie ochrony architektury drewnianej. Jeden z paneli będzie poświęcony działalności organizacji pozarządowych i partycypacji społecznej w ochronie i popularyzacji tego zasobu.

Rejestracja na konferencję 

Konferencja odbędzie się 21 kwietnia w godzinach 10:00-16:00 i będzie dostępna bezpłatnie po wcześniejszym zarejestrowaniu się na stronie: https://app.evenea.pl/event/architekturadrewniana/.

Na zarejestrowane adresy mailowe zostanie wysłany link pozwalający na udział w webinarium oraz w dyskusji z prelegentami w formie czatu.

Program konferencji

Program konferencji „Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka” oraz biogramy prelegentów dostępne są na stronie: https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=4494

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2021

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzimy 18 kwietnia. Święto zostało ustanowione w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS), która doradza UNESCO m.in. w sprawie wpisu obiektów na Listę światowego dziedzictwa. To święto zabytków i wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, opiekunów i zarządców zabytkowych obiektów dziedzictwa kulturowego.

Centrum Architektury Drewnianej

Webinarium „Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka” jest pierwszym wydarzeniem organizowanym w ramach działalności Centrum Architektury Drewnianej - Specjalistycznej Pracowni Terenowej w Otwocku Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Centrum zostało powołane w ramach Krajowego Programu Ochrony i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022. Zadaniem Centrum będzie budowanie świadomości społecznej na temat wartości architektury drewnianej w zakresie mieszkalnictwa i turystyki kulturowej.

Działalność Centrum będzie się skupiać m.in. na organizowaniu kursów i warsztatów podnoszących kompetencje rzemieślników w zakresie właściwej konserwacji zabytków drewnianych, organizowaniu szkoleń dla właścicieli i zarządców drewnianych budynków, opracowywaniu poradników i podręczników dobrych praktyk konserwacyjnych czy prowadzeniu punktu porad praktycznych dla właścicieli drewnianych budynków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE