Materiały na dom energooszczędny - izolacja dachu

2011-03-18 21:44
Izolacja dachu
Autor: Anna Okołowska

Powinna być grubsza niż izolacja ścian. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że koszt jej wykonania jest mniejszy. Poza tym przez energooszczędnie zaizolowany dach ucieka o 35% mniej ciepła niż przez taki, który jest ocieplony standardowo.

Warstwa izolacji dachu lub stropodachu domu energooszczędnego powinna mieć 30 cm grubości przy l materiału wynoszącej co najwyżej 0,04 W/(m·K) – tak by opór cieplny R = 7,5 (patrz tabela 2 s. 88). Takie ocieplenie pozwoli na uzyskanie przez dach współczynnika przenikania ciepła U wynoszącego około 0,156 W/(m2·K). O ile w przypadku stropodachu można zastanawiać się nad poprawieniem izolacyjności przez zwiększenie grubości warstwy termoizolacji lub zastosowanie materiału o niższej wartości współczynnika l, o tyle dla skośnych połaci z reguły sens ma jedynie to drugie rozwiązanie. W tym wypadku zwiększanie grubości warstwy termoizolacyjnej wiązałoby się z obniżaniem wysokości poddasza. Wprawdzie można dodatkowo zastosować kształtki styropianowe, które układa się na krokwiach, jednak jeżeli zależy nam wyłącznie na zmniejszeniu wartości U o mniej więcej 0,02 W/(m2·K), ekonomiczniejsze będzie zastosowanie materiału o lepszych parametrach. Przykładowo termoizolacja o współczynniku przewodzenia ciepła 0,036 W/(m·K) pozwoli na obniżenie współczynnika U dachu już do 0,14 W/(m2·K).

Ciepło pod skosami

Ocieplenie połaci dachu powinno być układane w dwóch warstwach. Pierwsza musi być ułożona pomiędzy krokwiami. Druga – zależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy – pod lub nad nimi. Ułożenie dwóch warstw zminimalizuje ryzyko powstania mostków termicznych, Izolacja dachu Powinna być grubsza niż izolacja ścian. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że koszt jej wykonania jest mniejszy. Poza tym przez energooszczędnie zaizolowany dach ucieka o 35% mniej ciepła niż przez taki, który jest ocieplony standardowo. gwarantując lepszą termoizolacyjność dachu. Płyty termoizolacyjne wykorzystywane do umieszczania pomiędzy krokwiami powinny mieć grubości 20 cm i być o 2 cm szersze od rozstawu krokwi. Wtedy wciśnięte między nie zapewnią szczelną izolację. Druga warstwa grubości około 10 cm najczęściej układana jest pod krokwiami. Trzeba ją montować tak, żeby połączenia płyt nie pokrywały się z tymi w poprzedniej warstwie. Inną możliwością jest ułożenie drugiej warstwy izolacji na krokwiach. Można to zrobić, stosując kształtki dachowe ze styropianu grubości 10 cm. Dzięki swojej budowie stanowią one jednocześnie konstrukcję nośną dla dachówek, zastępując łaty i kontrłaty. Jednak takie rozwiązanie sprawdza się tylko na dachach o kącie nachylenia połaci 18-60°. Z reguły do ocieplania poddasza stosowana jest wełna mineralna (szklana albo kamienna), ale można do tego celu wykorzystać także płyty ze sprężystego styropianu. Dzięki fabrycznie wykonanym nacięciom sprężynują i doskonale wypełniają przestrzenie między krokwiami. Dostępne są także płyty z grafitowego styropianu, które mają lepszą izolacyjność niż biały styropian – współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,032-0,033 W/(m·K).

Warto wiedzieć

Termoizolację dachu można wspomóc przez ułożenie od strony poddasza paroizolacji z folii, której spodnia strona jest metalizowana (najczęściej aluminium). Część odbitego przez nią promieniowania cieplnego oddawana jest do wnętrza pomieszczenia, a część ogrzewa powietrze w szczelinie, zwiększając opór cieplny i poprawiając współczynnik przenikania ciepła dachu.

Stropodach

To, czym ocieplimy stropodach, zależy od jego budowy. Jeśli jest wentylowany, wybór materiałów jest pokaźny – na przykład mogą to być strzępki wełny, celuloza, granulat styropianowy, maty z wełny mineralnej lub płyty ze styropianu. Klasyczny stropodach pełny, w którym termoizolacja jest umieszczona pod pokryciem dachu, można ocieplić płytami ze styropianu przeznaczonego do dachów i podłóg lub z twardej wełny mineralnej. Najlepiej, gdy płyty są ułożone w dwóch warstwach – tak żeby ich łączenia w górnej i dolnej warstwie nie pokrywały się ze sobą. Do ocieplenia stropodachu odwróconego, w którym termoizolacja układana jest na izolacji przeciwwodnej, należy wykorzystać polistyren ekstrudowany XPS 700 – materiał odporny na działanie wilgoci, na cykliczne zamrażanie i odmrażanie, korozję biologiczną i mający wysoką wytrzymałość na ściskanie.

Tabela 1
Autor: Anna Okołowska|Piotr Laskowski
Tabela 2
Autor: Anna Okołowska|Piotr Laskowski
Tabela 3
Autor: Anna Okołowska|Piotr Laskowski
Tabela 4
Autor: Anna Okołowska|Piotr Laskowski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE