| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Zakup kosiarki: o czym trzeba pamiętać kupując kosiarkę

Zakup kosiarki: o czym trzeba pamiętać kupując kosiarkę

Zakup kosiarki nie jest prostą sprawą. Warto wcześniej zastanowić się, jaka kosiarka będzie najlepsza do koszenia trawnika w naszym ogrodzie i czy przydadzą się nam różne dodatkowe funkcje. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując kosiarkę.

Autor: BOSCH

Zanim wybierzemy konkretną kosiarkę do naszego ogrodu, warto dobrze sie zastanowić i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Wszak zakupu kosiarki dokonujemy raz na wiele lat.

Jak się reguluje wysokość koszenia w kosiarce?

Aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji, trzeba przestrzegać zasady, że jednorazowo nie wolno go przyciąć o więcej niż 1/3 wysokości. Jeżeli trawnik urośnie bardziej niż zwykle, nie możemy go skosić na zazwyczaj wybieraną wysokość, ale musimy dostosować ją do długości źdźbeł trawy. I wtedy dobrze jest mieć możliwość zmiany wysokości koszenia. Regulacja ta może być ustawiana osobno dla każdego z kół, dla dwóch kół na każdej z dwóch osi lub – najwygodniej – za pomocą jednej dźwigni dla wszystkich kół równocześnie (tak zwana regulacja centralna). Zakres tej regulacji waha się od 12 do 90 mm.

Z czego wykonano obudowę kosiarki?

Niezależnie od materiału, z którego zrobiono obudowę, powinna być łatwa do czyszczenia, odporna na odkształcenia, korozję i odbarwienia. Możemy mieć do wyboru stal pokrytą farbą proszkową, aluminium lub tworzywo sztuczne. Obudowa z tworzywa jest lekka, nie koroduje, ale ma mniejszą wytrzymałość na uderzenia niż korpus stalowy. W tym z kolei łatwo o odprysk lakieru i korozję. Zalety obu tych materiałów łączy obudowa z aluminium – tu z kolei wadą jest cena. Niektóre kosiarki mają przy obudowie uchwyt do podłączenia węża z wodą. Znacznie ułatwia to czyszczenie podwozia.

Jak wyglądją uchwyt i koła kosiarki?

Powinien być wygodny – odpowiednio wyprofilowany, z miękką otuliną. A gdy do tego ma regulację wysokości, łatwo dopasować go do wzrostu osoby obsługującej sprzęt. Zaczep przewodu w kosiarkach elektrycznych zapobiegnie uszkodzeniu kabla i przypadkowemu wyciągnięciu przewodu z gniazda.

Materiał, z którego są wykonane (tworzywo, stal lub aluminium), wpływa na ich trwałość. Wyprofilowanie bieżnika zapewnia lepszą przyczepność kół do podłoża. Jeśli koła są osadzone na łożyskach, kosiarkę znacznie lżej się prowadzi. Istotny jest też rozmiar kół. Im są większe, tym łatwiej manewrować kosiarką. Te z dużymi tylnymi kołami przydadzą się na terenie nierównym. Na dużych, nierównych i nachylonych powierzchniach docenimy kosiarki z napędem na koła, dzięki któremu kosiarka sama się toczy i nie trzeba jej pchać.

W jakie noże jest wyposażona kosiarka?

Kształt noży ma istotny wpływ na pracę kosiarki i poziom hałasu przez nią emitowanego. Dzięki specjalnemu wyprofilowaniu noży może ona znacznie silniej zasysać trawę z trawnika i jednocześnie efektywniej napełniać kosz. Bezpieczne kosiarki są wyposażone w hamulec noży zatrzymujący je natychmiast po wyłączeniu silnika. Natomiast sprzęgło noża unieruchamia go przy włączonym silniku. Pozwala to na opróżnienie kosza na trawę lub przejazd przez teren niewymagający koszenia bez potrzeby wyłączania kosiarki. Ponadto sprzęgło wyłączy napęd wtedy, gdy nóż trafi na kamień lub inną przeszkodę, która mogłaby poważnie uszkodzić wał silnika.

Jaki jest kosz na trawę?

Im bardziej jest pojemny, tym czas koszenia staje krótszy. Bo chociaż z dużym koszem wypełnionym trawą kosi się ciężej, to rzadziej trzeba robić przerwy na jego opróżnienie. Pojemność kosza może być różna: od 26 l w kosiarkach rotacyjnych do 350 l w minitraktorkach. Warto zwrócić uwagę na to, z czego kosz jest wykonany. Producenci przykładają coraz większą wagę do tego, aby ograniczyć emisję kurzu z kosza podczas koszenia. Kosze materiałowe są lekkie i po demontażu zajmują mniej miejsca. Natomiast sztywne łatwiej jest wyczyścić. Dobrze, gdy kosz ma wskaźnik napełnienia.

Czy łatwo uruchomić kosiarkę?

Kosiarki elektryczne zazwyczaj nie sprawiają kłopotu. Inaczej jest ze spalinowymi. Aby je uruchomić, trzeba włączyć ssanie i mocno pociągać za linkę. Niektóre z nich mają elektryczny lub sprężynowy rozrusznik silnika, dzięki któremu uruchamia się je szybko i bez użycia siły.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Polecamy film: Jaka kosiarka - spalinowa czy elektryczna? Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja antyoblodzeniowa odśnieży za Ciebie...

Dzięki nowoczesnej instalacji antyoblodzeniowej zimą nie trzeba odśnieżać chodnika, dachu ani podjazdu do...

Jak poradzić sobie z odśnieżaniem otoczenia domu:...

Ogrzewanie podjazdów czy chodników wokół domu to wyczerpujące zajęcia. Dlatego warto...

Zabezpieczenie instalacji elektrycznych w...

Układając instalację elektryczną wokół domu musisz pamiętać o kilku rzeczach, które mają wpływ...

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...

Jak prawidłowo ostrzyć łańcuch tnący w pilarce...

Wydajność cięcia pilarki łańcuchowej zależy nie tylko od mocy silnika, ale także od stanu zestawu tnącego....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT