| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator – funkcjonalny zestaw hybrydowy

Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator – funkcjonalny zestaw hybrydowy

Pompy ciepła można konfigurować w systemy zawierające również inne urządzenia na przykład kotły gazowe, rekuperatory lub moduły wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Takie zestawy hybrydowe można instalować zarówno w nowych budynkach, jak i w istniejących już systemach grzewczych. Dzięki temu do ogrzewania domu wykorzystywane jest dodatkowe źródło ciepła.

Powietrzna pompa ciepła NIBE + kocioł gazowy

W przypadku budynków z dostępem do sieci gazowej, idealnym rozwiązaniem systemowym z powietrzną pompą ciepła NIBE, będzie kompletna centrala wewnętrzna NIBE VVM z możliwością podłączenia zewnętrznego kotła gazowego NIEB GBM 10-15 lub hybrydowa centrala wewnętrzna NIBE GVM z wbudowanym kotłem gazowym o mocy do 25 kW, która swoją premierę miała na tragach ISH we Frankfurcie. Zarówno centrala NIBE VVM jak i GVM posiada wbudowany zasobnik c.w.u. i sterownik i osiąga klasę energetyczną A++. NIBE GBM 10-15 to naścienny, jednofunkcyjny kondensacyjny kocioł gazowy, który może zmieniać swoją moc cieplną w zakresie od 3,5 do 15 kW, a więc moc grzewcza urządzenia będzie zawsze dostosowywana do aktualnych potrzeb. Urządzenie ma wbudowaną pompę obiegową i naczynie wyrównawcze. Urządzenie to idealnie sprawdza się jako pomocnicze źródło ciepła dla powietrznej pompy ciepła, zarówno w przypadku istniejących budynków poddawanych termomodernizacji, jak również nowych, w których korzystanie z instalacji elektrycznej jest ograniczone. Instalacja GBM 10-15 wyklucza konieczność stosowania szczytowego źródła ciepła, w postaci grzałki zanurzeniowej.
Cena hybrydy nie jest jeszcze znana, ale aktualnie firma NIBE-BIAWAR oferuje kocioł gazowy NIBE GBM 10-15 jako dodatkowe wyposażenie do powietrznych pomp ciepła NIBE SPLIT i NIBE MONOBLOK w cenie 4000 zł netto.

Autor: NIBE

Hybrydowa powietrzna pompa ciepła NIBE z jednostką wewnętrzną NIBE GVM 200, z wbudowanym gazowym kotłem kondensacyjnym

Tego typu systemy hybrydowe z kotłem gazowym, są szczególnie polecane do domów poddawanych termomodernizacji. System hybrydowy powietrznej pompy ciepła z kotłem gazowym, umożliwia obniżenie zarówno kosztów inwestycyjnych, jak eksploatacyjnych, między innymi, w wyniku doboru pompy ciepła o mniejszej mocy grzewczej, pracującej z wyższą wydajnością w zakresie wyższych temperatur powietrza zewnętrznego. Sterownik centrali wewnętrznej powietrznych pomp ciepła NIBE automatycznie steruje pracą kotła gazowego, włączając go tylko wtedy gdy jest to opłacalne z ekonomicznego lub ekologicznego punktu widzenia, a także w oparciu o priorytet poziomu hałasu. Ma on bowiem możliwość zaprogramowania kosztu kWh uzyskanej z gazu ziemnego i z sieci lub wartości emisji dwutlenku węgla dla obu źródeł ciepła oraz maksymalnego poziomu hałasu pompy ciepła. W oparciu o te dane, pompa ciepła inteligentnie steruje pracą systemu hybrydowego, tak żeby optymalnie pod względem kosztów, emisji CO2 lub hałasu, dostosować proporcje pracy obu źródeł ciepła.

Autor: NIBE

Schemat instalacji powietrznej hybrydowej pompy ciepła NIBE

Pompa ciepła NIBE + rekuperator

Kolejną hybrydą jest rekuperator NIBE ERS, sterowany z poziomu pompy ciepła NIBE dający kompletny system zapewniający ogrzewanie, produkcję c.w.u., chłodzenie i wentylację z odzyskiem ciepła.

Inteligentny system grzewczo-chłodząco-wentylacyjny na bazie pompy ciepła i rekuperatora NIBE, jest również rozwiązaniem bazującym na dwóch źródłach ciepła, w którym uzyskuje się ogrzewanie, chłodzenie, ciepłą wodę i rekuperację. Jest to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny system, ze względu na wysoką sprawność ogrzewania, osiąganą przez pompę ciepła NIBE (np. SCOP pompy ciepła NIBE F1255 osiąga 5,5 wg EN14825), wysoką sprawność odzysku ciepła z wentylacji w rekuperatorze NIBE ERS (do 96%), wykorzystanie darmowego chłodu dolnego źródła do pasywnego chłodzenia budynku i zerową bezpośrednią emisję CO2 do atmosfery. System przeznaczony jest do ekonomicznego i ekologicznego ogrzewania, chłodzenia, ogrzewania c.w.u. i wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji) budynków o powierzchni do 300m2. Pompa ciepła NIBE F1255 osiąga klasę A++, a w zestawie ze sterownikiem A+++ (zgodnie z Dyrektywną ErP, w systemach wysokotemperaturowych, Pdesign=16kW), natomiast rekuperator osiąga klasę A (zgodnie z Dyrektywną ErP).

Pompa ciepła + moduł wentylacyjny z odzyskiem ciepła

Ciekawym rozwiązaniem, jest nowa pompa ciepła do produkcji c.w.u NIBE F135, która w połączeniu z powietrzną pompą ciepła NIBE F2040 zapewnia wyższą sprawność systemu, komfort wentylacji budynku, a także umożliwia realizację dwóch funkcji jednocześnie: chłodzenia z pompy ciepła NIBE F2040 i produkcji c.w.u przez NIBE F135 przy wykorzystaniu ciepła odzyskanego z powietrza odpadowego z budynku.

Wyjątkowym rozwiązaniem systemowym z gruntową pompą ciepła NIBE jest moduł wentylacyjny z odzyskiem ciepła NIBE FLM. Moduł NIBE FLM montuje się jako nadstawka na gruntową pompę ciepła NIBE (Rys. 3), dzięki czemu oprócz ogrzewania , chłodzenia i produkcji c.w.u. możemy uzyskać czwartą funkcję systemu z pompą ciepła, jaką jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Cechy systemu hybrydowego gruntowej pompy ciepła NIBE z modułem wentylacyjnym NIBE FLM:

 • zapewnia wentylację mechaniczną wywiewną w budynku i usuwanie wilgoci z pomieszczeń tzw. mokrych (łazienka, kuchnia, garderoba),
 • energia zawarta w powietrzu wywiewanym z budynku jest akumulowana w gruncie,
 • szybsza regeneracja gruntu,
 • wyższa sprawność pompy ciepła (SCOP),
 • prosta instalacja, niska cena (4850zł netto),
 • wysoka wydajność oraz niski poziom głośności,
 • programowanie dowolnej wydajności wentylacji ( 0-100%) w dwóch okresach na dobę,
 • brak konieczności czyszczenia kanałów wentylacyjnych.
Autor: NIBE

Schemat pompy ciepła z modułem FLM

Zdalne sterowanie, czyli system NIBE UPLINK

Praca wszystkich systemów NIBE, w tym rekuperatora NIBE ERS, sterowana jest przez użytkownika, za pomocą wielofunkcyjnego, intuicyjnego menu w języku polskim, dostępnego z poziomu kolorowego wyświetlacza pompy ciepła lub wirtualnie (komputer, tablet, smartfon, system inteligentnego zarządzania budynkiem) za pomocą systemu NIBE UPLINK.

NIBE Uplink to wydajne narzędzie do szybkiego i prostego monitorowania i zarządzania pompą ciepła NIBE przez Internet z dowolnego miejsca na Ziemi. Poprzez system NIBE Uplink można uzyskać podgląd na aktualny status pompy ciepła oraz pobrać najnowszą aktualizację oprogramowania, zupełnie za darmo. Uplink umożliwia śledzenie i sterowanie systemu centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej dla uzyskania maksymalnego komfortu użytkowania. W przypadku wystąpienia zakłóceń w pracy pompy ciepła, za pomocą e-mail lub telefonu komórkowego system wysyła ostrzeżenie, które pozwoli na szybką reakcję serwisową. System umożliwia również zdalne przeprowadzenie diagnostyki pracy pompy ciepła, a tym samym obniżenie kosztu usług serwisowych.

NIBE Uplink to:

 • szybkie i proste zarządzanie pompą ciepła NIBE przez Internet, telefon komórkowy, tablet i system inteligentnego zarządzania budynkiem,
 • swobodny dostęp do aktualnych wersji oprogramowania,
 • zdalna diagnostyka pracy systemu grzewczego, niższe koszty serwisu,
 • możliwość monitorowania pracy kilku niezależnych systemów grzewczych jednocześnie,
 • prosta instalacja poprzez podłączenie kabla sieciowego lub bezprzewodowo przez adapter WiFi.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego nowości NIBE, na naszej stronie internetowej biawar.com.pl oraz na naszym kanale  YouTube/NibeBiawar

Przeczytaj dodatkowo:
Systemy kominowe w domu. Jak dobrać komin, żeby...

Błędy inwestorów, wykonawców lub sprzedawców kominów są częste. Niewłaściwy...

Pomporozdrabniacz - łazienka, kuchnia tam gdzie...

Pomporozdrabniacze i pompy sanitarne otwierają świat pełen nieskończonych możliwości. Dzięki nim można...

Dobór urządzeń do ogrzewania domu. Jak...

Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko wydajne, tanie i proste w obsłudze. Coraz...

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

sponsor artykułu