| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator – funkcjonalny zestaw hybrydowy

Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator – funkcjonalny zestaw hybrydowy

Pompy ciepła można konfigurować w systemy zawierające również inne urządzenia na przykład kotły gazowe, rekuperatory lub moduły wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Takie zestawy hybrydowe można instalować zarówno w nowych budynkach, jak i w istniejących już systemach grzewczych. Dzięki temu do ogrzewania domu wykorzystywane jest dodatkowe źródło ciepła.

Powietrzna pompa ciepła NIBE + kocioł gazowy

W przypadku budynków z dostępem do sieci gazowej, idealnym rozwiązaniem systemowym z powietrzną pompą ciepła NIBE, będzie kompletna centrala wewnętrzna NIBE VVM z możliwością podłączenia zewnętrznego kotła gazowego NIEB GBM 10-15 lub hybrydowa centrala wewnętrzna NIBE GVM z wbudowanym kotłem gazowym o mocy do 25 kW, która swoją premierę miała na tragach ISH we Frankfurcie. Zarówno centrala NIBE VVM jak i GVM posiada wbudowany zasobnik c.w.u. i sterownik i osiąga klasę energetyczną A++. NIBE GBM 10-15 to naścienny, jednofunkcyjny kondensacyjny kocioł gazowy, który może zmieniać swoją moc cieplną w zakresie od 3,5 do 15 kW, a więc moc grzewcza urządzenia będzie zawsze dostosowywana do aktualnych potrzeb. Urządzenie ma wbudowaną pompę obiegową i naczynie wyrównawcze. Urządzenie to idealnie sprawdza się jako pomocnicze źródło ciepła dla powietrznej pompy ciepła, zarówno w przypadku istniejących budynków poddawanych termomodernizacji, jak również nowych, w których korzystanie z instalacji elektrycznej jest ograniczone. Instalacja GBM 10-15 wyklucza konieczność stosowania szczytowego źródła ciepła, w postaci grzałki zanurzeniowej.
Cena hybrydy nie jest jeszcze znana, ale aktualnie firma NIBE-BIAWAR oferuje kocioł gazowy NIBE GBM 10-15 jako dodatkowe wyposażenie do powietrznych pomp ciepła NIBE SPLIT i NIBE MONOBLOK w cenie 4000 zł netto.

Autor: NIBE

Hybrydowa powietrzna pompa ciepła NIBE z jednostką wewnętrzną NIBE GVM 200, z wbudowanym gazowym kotłem kondensacyjnym

Tego typu systemy hybrydowe z kotłem gazowym, są szczególnie polecane do domów poddawanych termomodernizacji. System hybrydowy powietrznej pompy ciepła z kotłem gazowym, umożliwia obniżenie zarówno kosztów inwestycyjnych, jak eksploatacyjnych, między innymi, w wyniku doboru pompy ciepła o mniejszej mocy grzewczej, pracującej z wyższą wydajnością w zakresie wyższych temperatur powietrza zewnętrznego. Sterownik centrali wewnętrznej powietrznych pomp ciepła NIBE automatycznie steruje pracą kotła gazowego, włączając go tylko wtedy gdy jest to opłacalne z ekonomicznego lub ekologicznego punktu widzenia, a także w oparciu o priorytet poziomu hałasu. Ma on bowiem możliwość zaprogramowania kosztu kWh uzyskanej z gazu ziemnego i z sieci lub wartości emisji dwutlenku węgla dla obu źródeł ciepła oraz maksymalnego poziomu hałasu pompy ciepła. W oparciu o te dane, pompa ciepła inteligentnie steruje pracą systemu hybrydowego, tak żeby optymalnie pod względem kosztów, emisji CO2 lub hałasu, dostosować proporcje pracy obu źródeł ciepła.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: NIBE

Schemat instalacji powietrznej hybrydowej pompy ciepła NIBE

Pompa ciepła NIBE + rekuperator

Kolejną hybrydą jest rekuperator NIBE ERS, sterowany z poziomu pompy ciepła NIBE dający kompletny system zapewniający ogrzewanie, produkcję c.w.u., chłodzenie i wentylację z odzyskiem ciepła.

Inteligentny system grzewczo-chłodząco-wentylacyjny na bazie pompy ciepła i rekuperatora NIBE, jest również rozwiązaniem bazującym na dwóch źródłach ciepła, w którym uzyskuje się ogrzewanie, chłodzenie, ciepłą wodę i rekuperację. Jest to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny system, ze względu na wysoką sprawność ogrzewania, osiąganą przez pompę ciepła NIBE (np. SCOP pompy ciepła NIBE F1255 osiąga 5,5 wg EN14825), wysoką sprawność odzysku ciepła z wentylacji w rekuperatorze NIBE ERS (do 96%), wykorzystanie darmowego chłodu dolnego źródła do pasywnego chłodzenia budynku i zerową bezpośrednią emisję CO2 do atmosfery. System przeznaczony jest do ekonomicznego i ekologicznego ogrzewania, chłodzenia, ogrzewania c.w.u. i wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji) budynków o powierzchni do 300m2. Pompa ciepła NIBE F1255 osiąga klasę A++, a w zestawie ze sterownikiem A+++ (zgodnie z Dyrektywną ErP, w systemach wysokotemperaturowych, Pdesign=16kW), natomiast rekuperator osiąga klasę A (zgodnie z Dyrektywną ErP).

Pompa ciepła + moduł wentylacyjny z odzyskiem ciepła

Ciekawym rozwiązaniem, jest nowa pompa ciepła do produkcji c.w.u NIBE F135, która w połączeniu z powietrzną pompą ciepła NIBE F2040 zapewnia wyższą sprawność systemu, komfort wentylacji budynku, a także umożliwia realizację dwóch funkcji jednocześnie: chłodzenia z pompy ciepła NIBE F2040 i produkcji c.w.u przez NIBE F135 przy wykorzystaniu ciepła odzyskanego z powietrza odpadowego z budynku.

Wyjątkowym rozwiązaniem systemowym z gruntową pompą ciepła NIBE jest moduł wentylacyjny z odzyskiem ciepła NIBE FLM. Moduł NIBE FLM montuje się jako nadstawka na gruntową pompę ciepła NIBE (Rys. 3), dzięki czemu oprócz ogrzewania , chłodzenia i produkcji c.w.u. możemy uzyskać czwartą funkcję systemu z pompą ciepła, jaką jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Cechy systemu hybrydowego gruntowej pompy ciepła NIBE z modułem wentylacyjnym NIBE FLM:

 • zapewnia wentylację mechaniczną wywiewną w budynku i usuwanie wilgoci z pomieszczeń tzw. mokrych (łazienka, kuchnia, garderoba),
 • energia zawarta w powietrzu wywiewanym z budynku jest akumulowana w gruncie,
 • szybsza regeneracja gruntu,
 • wyższa sprawność pompy ciepła (SCOP),
 • prosta instalacja, niska cena (4850zł netto),
 • wysoka wydajność oraz niski poziom głośności,
 • programowanie dowolnej wydajności wentylacji ( 0-100%) w dwóch okresach na dobę,
 • brak konieczności czyszczenia kanałów wentylacyjnych.
Autor: NIBE

Schemat pompy ciepła z modułem FLM

Zdalne sterowanie, czyli system NIBE UPLINK

Praca wszystkich systemów NIBE, w tym rekuperatora NIBE ERS, sterowana jest przez użytkownika, za pomocą wielofunkcyjnego, intuicyjnego menu w języku polskim, dostępnego z poziomu kolorowego wyświetlacza pompy ciepła lub wirtualnie (komputer, tablet, smartfon, system inteligentnego zarządzania budynkiem) za pomocą systemu NIBE UPLINK.

NIBE Uplink to wydajne narzędzie do szybkiego i prostego monitorowania i zarządzania pompą ciepła NIBE przez Internet z dowolnego miejsca na Ziemi. Poprzez system NIBE Uplink można uzyskać podgląd na aktualny status pompy ciepła oraz pobrać najnowszą aktualizację oprogramowania, zupełnie za darmo. Uplink umożliwia śledzenie i sterowanie systemu centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej dla uzyskania maksymalnego komfortu użytkowania. W przypadku wystąpienia zakłóceń w pracy pompy ciepła, za pomocą e-mail lub telefonu komórkowego system wysyła ostrzeżenie, które pozwoli na szybką reakcję serwisową. System umożliwia również zdalne przeprowadzenie diagnostyki pracy pompy ciepła, a tym samym obniżenie kosztu usług serwisowych.

NIBE Uplink to:

 • szybkie i proste zarządzanie pompą ciepła NIBE przez Internet, telefon komórkowy, tablet i system inteligentnego zarządzania budynkiem,
 • swobodny dostęp do aktualnych wersji oprogramowania,
 • zdalna diagnostyka pracy systemu grzewczego, niższe koszty serwisu,
 • możliwość monitorowania pracy kilku niezależnych systemów grzewczych jednocześnie,
 • prosta instalacja poprzez podłączenie kabla sieciowego lub bezprzewodowo przez adapter WiFi.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego nowości NIBE, na naszej stronie internetowej biawar.com.pl oraz na naszym kanale  YouTube/NibeBiawar

Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Wymień stary bojler na ogrzewacz pojemnościowy....

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej przy zastosowaniu nowoczesnych ogrzewaczy elektrycznych gwarantuje...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...

sponsor artykułu