Taras w kształcie koła z kostki brukowej
Taras z kostki brukowej to oryginalny pomysł na miejsce wypoczynku w ogrodzie. Ten taras ma kształt koła i jest położony w ogrodzie, w pewnej odległości od domu.
Autor: Firma Libet
Tarasy w kształcie koła to wciąż rzadkość w polskich ogrodach
Kwadratowe i prostokątne formy tarasu wciąż dominują w polskich posesjach otoczonych ogrodami. Dlaczego? Bo są rozwiązaniem najprostszym, nie wyłamują się ze standardu, prostymi liniami zamykają bryłę domu, nie kłują w oczy nonszalancją formy i nie wymagają szczególnego przemyślenia. A może warto spróbować czegoś innego?Taras w kształcie koła bez trudu wpisze się w charakter każdej posesji. Równie dobrze sprawdzi się przy nowoczesnej bryle budynku, jak i przy domu nawiązującym stylistyką do motywów historycznych bądź rustykalnych. Cała sztuka tej harmonii tkwi w doborze odpowiedniego materiału.
Budowa tarasu: z kostki czy z płyty?
Przydomowy taras ułożony z kostki brukowej lub z płyt tarasowych jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych płytek ceramicznych bądź gresu. Wybierając nawierzchnie mamy do wyboru płyty kamienne bądź płyty imitujące kamień. Wśród kostek szlachetnych możemy wybrać klasyczne kostki płukane, odwzorowujące strukturę granitu lub postarzane kostki odwzorowujące starobruk. Te o fakturze chropowatej, ze szlachetnymi kruszywami na powierzchni lepiej sprawdzą się przy budynkach o nowoczesnym, eleganckim szyku i prostej bardzo surowej bryle. Kostki postarzane wtopią się natomiast w atmosferę stylizowanych na historyczne domów oraz budynków z cegły w angielskim stylu.
Taras z kostki brukowej przy budynku czy jako niezależne patio?
Ale jeszcze przed wyborem materiału do budowy tarasu trzeba zaplanować jego usytuowanie. Najczęściej wybieraną lokalizacją jest miejsce tuż przy budynku (taras przylega wtedy do ściany domu przy wejściu balkonowym) lub niezależne patio, do którego prowadzi ogrodowa ścieżka. Oryginalnym pomysłem jest umiejscowienie tarasu na przecięciu ogrodowych dróg, np. ścieżki wjazdowej i alejek ogrodowych. W tym przypadku, jeśli alejki są wykonane z kostki brukowej, najlepiej zastosować kostkę również na tarasie. Można ułożyć ją jednak tylko na obrzeżach tarasu wykonanego z płyt – uzyskamy wtedy efekt łagodnego przejścia między tymi dwoma elementami. W przypadku tarasów przy budynku o kształcie półkola lub tych umiejscowionych w ogrodzie, do których nie prowadzi żadna ścieżka, można wykorzystać do budowy tylko duże płyty, nie łącząc ich z kostką.
Budowa tarasu: łączenie płyt i kostek na tarasie
Płyty i kostki można dowolnie łączyć. Aranżacje łączące w sobie różnorodność materiałów są ciekawsze niż jednorodne przestrzenie. Jednym z pomysłów jest taras w ułożonym z kostek okręgu „wypełnionym” płytami. Dobrym rozwiązaniem dla ożywienia otoczenia może być łączenie różnych kolorów tych samych grup kostek przez wpisanie w ramy koła kilku okręgów zmniejszających się ku środkowi. Odważni mogą pójść o krok dalej i połączyć ze sobą więcej rodzajów nawierzchni. Dobrze będą wyglądać na przykład odważne zestawienia kostek płukanych, kostek postarzanych i płyt kamiennych.