Ogród w pojemnikach na balkonie: wybór pojemników i przygotowanie podłoża

2017-06-05 10:36

Ogród w pojemnikach daje możliwość dowolnego kreowania ogrodowych zakątków czy aranżacji balkonu bądź tarasu. Radzimy jak wybrać pojemniki do sadzenia roślin i jakie wybrać podłoże.

Ogród w pojemnikach: wybór pojemników

Efekt ogrodu w pojemnikach będzie zadowalający, jeśli wybierzemy gatunki i odmiany o interesującym pokroju, ładnych liściach czy bujnie kwitnące, a także dobierzemy do nich odpowiednie pojemniki. Mogą być to donice ceramiczne, drewniane lub z tworzyw sztucznych, skrzynie drewniane bądź metalowe, kosze wiklinowe, rattanowe albo bambusowe. Najważniejsze, by posadzone w nich rośliny miały właściwe warunki wzrostu. Pojemniki powinny też podkreślać ich urodę i oczywiście pasować do otoczenia (ogrodu, elewacji domu, nawierzchni, na której stoją). Trzeba także pamiętać, że te przeznaczone dla roślin wieloletnich zimujących na zewnątrz muszą być mrozoodporne. Dobry pojemnik powinien być dobrany do wielkości bryły korzeniowej: nie może być ciasny – im dłużej ma w nim rosnąć roślina, tym musi być obszerniejszy. Ponieważ większość gatunków źle znosi zanurzenie korzeni w wodzie, w dnie powinien być jeden duży lub kilka mniejszych otworów odpływowych. Trzeba też przed posadzeniem rośliny umieścić w pojemniku warstwę drenażu – 5-15 cm keramzytu lub żwiru.

Ogród w pojemnikach: podłoże

Rośliny w pojemnikach należy sadzić w żyznym i przepuszczalnym podłożu o odpowiedniej kwasowości (pH). Większość potrzebuje gleby obojętnej o pH 6-7, rośliny iglaste – lekko kwaśnej o pH 5,5-6, a różaneczniki – kwaśnej o pH 4,5-5,5. Najlepiej kupić gotowe podłoże przeznaczone dla danej grupy roślin, zawierające oprócz ziemi urodzajnej także piasek i torf w odpowiednich proporcjach. Zwykle jest też ono wzbogacone o nawóz wieloskładnikowy, czasem zaś zawiera specjalny materiał, który gromadzi wodę i zapobiega przesychaniu.

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE