Trawy ozdobne - byliny delikatne, zwiewne, wytrzymałe

2012-03-22 10:19 Elżbieta Borkowska-Gorączko, mat. wideo: TVN Meteo/x-news

Trawy ozdobne to wytrzymałe byliny, które raz posadzone w ogrodzie, pozostają na rabacie wiele lat. Są przy tym eleganckie i efektowne. Nawet zimą ich zaschnięte kępy pozostają dekoracyjne.

Jeszcze nie tak dawno temu trawy ozdobne były traktowane wyłącznie jako rośliny drugiego planu, „wypełniacze”, których główną funkcją było uzupełnianie kompozycji i tworzenie tła dla bardziej dekoracyjnych gatunków. Od kilku lat panuje moda na te rośliny. W dalszym ciągu wykorzystywane są jako oprawa rabat, ale coraz częściej stają się głównym elementem ogrodu. Doceniono ich ładne liście (które u wielu odmian są dwubarwne, w poprzeczne lub podłużne paski, a także w różnych odcieniach zieleni od żółtawej po niebieskosrebrną), lekki pokrój oraz efektowne kwiatostany. Zauważono też, że są uniwersalne, bo doskonale pasują zarówno do nowoczesnej architektury, jak i do wiejskich ogródków. Trudno też wyobrazić sobie bez nich ogród utrzymany w stylu nawiązującym do natury. Poza tym mają jeszcze jedną cechę, którą lubią wszyscy właściciele działek – nie sprawiają kłopotu. Zwykle same dobrze rosną, nie są atakowane przez szkodniki i są odporne na choroby.

Dobre miejsce dla traw ozdobnych w ogrodzie

Trawy lubią słońce. Jedynie odmiany o żółtych lub pstrych liściach lepiej rosną w świetle rozproszonym. Rośliny posadzone w cieniu stają się wiotkie, mniej gęste i tracą ładny pokrój. Słabiej też kwitną, a bardziej wrażliwe gatunki, jak np. miskant, mogą zamierać. Ale są też odmiany, które dobrze rosną w cieniu, np. rajgras wyniosły, kłosownica leśna i pierzasta, kłosówka miękka i wełnista, kostrzewa okazała, mozga trzcinowata, prosownica rozpierzchła, śmiałek pogięty, wiechlina gajowa.

Jakie wymagania mają trawy ozdobne

Większość uprawianych w ogrodach traw nie musi mieć żyznego podłoża. Wystarczy im przeciętna gleba, niektóre mogą rosnąć nawet na piaszczystej i suchej (m.in. kostrzewa sina, ostnica bródkowa, pierzasta i włosowata, owies wieczniezielony, sesleria jesienna, trzęślica modra). Są to rośliny, które łatwo przystosowują się do środowiska, więc zwykle nieźle sobie radzą w różnych warunkach siedliskowych. Za przykład może posłużyć miskant, który urośnie zarówno na gliniastym, ciężkim podłożu, jak i na piasku, pod warunkiem że miejsce jest słoneczne.
Nieco większe wymagania ma inny duży i chętnie uprawiany gatunek – trawa pampasowa. Powinna być ona sadzona w przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej glebie. W zbitym i zbyt mokrym podłożu jej korzenie gniją i roślina marnieje. Szczególnie niekorzystnie wpływa na nią nadmiar wilgoci w okresie od jesieni do wiosennych roztopów. Dlatego jeżeli gleba w ogrodzie jest ciężka, należy dodać do niej piasku (w proporcji 1:1) i po ich wymieszaniu posadzić roślinę.
Przygotowując stanowisko dla traw, trzeba bardzo dokładnie odchwaścić podłoże, szczególnie z perzu. Rośliny te należą do jednej rodziny, więc późniejsze użycie herbicydu nie będzie możliwe (preparaty niszczące perz niszczą też trawy ozdobne). Do ziemi warto dodać kompostu, a po posadzeniu roślin podłoże wokół nich wyściółkować przekompostowaną korą.

Zobacz film: Do jakich ogrodów nadają się trawy ozdobne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE