Trawy ozdobne - byliny delikatne, zwiewne, wytrzymałe
Trawy ozdobne to wytrzymałe byliny, które raz posadzone w ogrodzie, pozostają na rabacie wiele lat. Są przy tym eleganckie i efektowne. Nawet zimą ich zaschnięte kępy pozostają dekoracyjne.
Autor: Piotr Gorączko
Pokładające się na ścieżkę delikatne kłosy ostnicy cieniutkiej poruszy najlżejszy wiatr. Dzięki niej rabata jest bardziej malownicza
Jeszcze nie tak dawno temu trawy ozdobne były traktowane wyłącznie jako rośliny drugiego planu, „wypełniacze”, których główną funkcją było uzupełnianie kompozycji i tworzenie tła dla bardziej dekoracyjnych gatunków. Od kilku lat panuje moda na te rośliny. W dalszym ciągu wykorzystywane są jako oprawa rabat, ale coraz częściej stają się głównym elementem ogrodu. Doceniono ich ładne liście (które u wielu odmian są dwubarwne, w poprzeczne lub podłużne paski, a także w różnych odcieniach zieleni od żółtawej po niebieskosrebrną), lekki pokrój oraz efektowne kwiatostany. Zauważono też, że są uniwersalne, bo doskonale pasują zarówno do nowoczesnej architektury, jak i do wiejskich ogródków. Trudno też wyobrazić sobie bez nich ogród utrzymany w stylu nawiązującym do natury. Poza tym mają jeszcze jedną cechę, którą lubią wszyscy właściciele działek – nie sprawiają kłopotu. Zwykle same dobrze rosną, nie są atakowane przez szkodniki i są odporne na choroby.
Dobre miejsce dla traw ozdobnych w ogrodzie
Trawy lubią słońce. Jedynie odmiany o żółtych lub pstrych liściach lepiej rosną w świetle rozproszonym. Rośliny posadzone w cieniu stają się wiotkie, mniej gęste i tracą ładny pokrój. Słabiej też kwitną, a bardziej wrażliwe gatunki, jak np. miskant, mogą zamierać. Ale są też odmiany, które dobrze rosną w cieniu, np. rajgras wyniosły, kłosownica leśna i pierzasta, kłosówka miękka i wełnista, kostrzewa okazała, mozga trzcinowata, prosownica rozpierzchła, śmiałek pogięty, wiechlina gajowa.
Jakie wymagania mają trawy ozdobne
Większość uprawianych w ogrodach traw nie musi mieć żyznego podłoża. Wystarczy im przeciętna gleba, niektóre mogą rosnąć nawet na piaszczystej i suchej (m.in. kostrzewa sina, ostnica bródkowa, pierzasta i włosowata, owies wieczniezielony, sesleria jesienna, trzęślica modra). Są to rośliny, które łatwo przystosowują się do środowiska, więc zwykle nieźle sobie radzą w różnych warunkach siedliskowych. Za przykład może posłużyć miskant, który urośnie zarówno na gliniastym, ciężkim podłożu, jak i na piasku, pod warunkiem że miejsce jest słoneczne.Nieco większe wymagania ma inny duży i chętnie uprawiany gatunek – trawa pampasowa. Powinna być ona sadzona w przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej glebie. W zbitym i zbyt mokrym podłożu jej korzenie gniją i roślina marnieje. Szczególnie niekorzystnie wpływa na nią nadmiar wilgoci w okresie od jesieni do wiosennych roztopów. Dlatego jeżeli gleba w ogrodzie jest ciężka, należy dodać do niej piasku (w proporcji 1:1) i po ich wymieszaniu posadzić roślinę.Przygotowując stanowisko dla traw, trzeba bardzo dokładnie odchwaścić podłoże, szczególnie z perzu. Rośliny te należą do jednej rodziny, więc późniejsze użycie herbicydu nie będzie możliwe (preparaty niszczące perz niszczą też trawy ozdobne). Do ziemi warto dodać kompostu, a po posadzeniu roślin podłoże wokół nich wyściółkować przekompostowaną korą.