Jak efektywnie odśnieżać nawierzchnie w ogrodzie?

2013-01-16 13:10

Śnieg w ogrodzie pokrywa białą pierzynką nie tylko trawnik, rabaty, drzewa i krzewy, ale także ścieżki czy podjazdy. Gdy opady śniegu są intensywne odśnieżać trzeba nawet codziennie. Jak odśnieżać efektywnie?

W śnieżne zimy odśnieżanie ogrodu to często codzienne zajęcie – musimy oczyścić ze śniegu chodnik przed domem, ścieżki w ogrodzie czy podjazd. Najłatwiej usunąć suchy śnieg, który szybko zmieciemy miotłą czy dmuchawą do liści. Do śniegu mokrego i grubszej warstwy lepiej jest posłużyć się łopatą, szuflą czy – na większej powierzchni – kosiarką traktorową z lemieszem. Nie należy odkładać odśnieżania na później, zwłaszcza w przypadku intensywnych opadów. Wówczas też  warto zrezygnować z ręcznego, męczącego odśnieżania, a raczej posłużyć się odpowiednio dobraną odśnieżarką, która zapewnia nam szybkie i łatwe oczyszczenie terenu.

Jak efektywnie odśnieżać nawierzchnie w ogrodzie?

Odśnieżanie nie musi oznaczać ciężkiej i czasochłonnej pracy. Stosując się do podstawowych zasad odśnieżania i posługując się odpowiednio dobranym sprzętem, można szybko i łatwo odśnieżyć każdą powierzchnię.Zasady sprawnego odśnieżania:

  • Nie odkładajmy odśnieżania na później, by nie dopuścić do powstania trudnej do usunięcia skorupy lodu.
  • Wybierzmy odpowiedni sprzęt: do cienkiej warstwy suchego śniegu można użyć miotłę, łopatę, dmuchawę do liści; do grubszej warstwy można wykorzystać kosiarkę traktorową z lemieszem; do grubej warstwy, do śniegu twardego, zbitego przez wiatr, do zasp i do zlodowaciałego śniegu najlepiej zastosować odśnieżarkę; do kostki brukowej i asfaltu dobrze jest zastosować maszyny wyposażone w gumowe łopaty wirnika lub regulację wysokości zbieraka; do cięższych warunków zimowych warto wybrać odśnieżarkę na gąsienicach.
  • Przed użyciem odśnieżarki zaplanujmy kierunek i odległość wyrzutu śniegu, ustawmy kierunek i odległość wyrzutu śniegu w sposób optymalny do wielkości terenu – dzięki temu nie będziemy blokować przestrzeni i nie będziemy musieli przerzucać kilkakrotnie powstałych zasp w kolejne miejsca, upewnijmy się, że podczas odśnieżania nie stwarzamy zagrożenia dla przechodniów ani pojazdów.
  • Usuwając śnieg za pomocą odśnieżarki zaplanujmy miejsce gromadzenia śniegu (usuwany śnieg powinien być gromadzony w takich miejscach, by nie utrudniać ruchu pieszym ani pojazdom, nie tamować odpływu wody do studzienek kanalizacyjnych ani nie ograniczać widoczności kierowcom), unikajmy gromadzenia śniegu na obszarach porośniętych trawą i innymi roślinami, ponieważ zalegający na nich śnieg hamuje dopływ powietrza i może powodować powstanie chorób grzybowych, w przypadku obfitych opadów i zgromadzenia dużych zasp śniegu najlepiej jest go wywieźć  w inne miejsce.
Jak wybrać odśnieżarkę spalinową?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE