Jak efektywnie odśnieżać nawierzchnie w ogrodzie?

2013-01-16 13:10

Śnieg w ogrodzie pokrywa białą pierzynką nie tylko trawnik, rabaty, drzewa i krzewy, ale także ścieżki czy podjazdy. Gdy opady śniegu są intensywne odśnieżać trzeba nawet codziennie. Jak odśnieżać efektywnie?

W śnieżne zimy odśnieżanie ogrodu to często codzienne zajęcie – musimy oczyścić ze śniegu chodnik przed domem, ścieżki w ogrodzie czy podjazd. Najłatwiej usunąć suchy śnieg, który szybko zmieciemy miotłą czy dmuchawą do liści. Do śniegu mokrego i grubszej warstwy lepiej jest posłużyć się łopatą, szuflą czy – na większej powierzchni – kosiarką traktorową z lemieszem. Nie należy odkładać odśnieżania na później, zwłaszcza w przypadku intensywnych opadów. Wówczas też  warto zrezygnować z ręcznego, męczącego odśnieżania, a raczej posłużyć się odpowiednio dobraną odśnieżarką, która zapewnia nam szybkie i łatwe oczyszczenie terenu.

Jak efektywnie odśnieżać nawierzchnie w ogrodzie?

Odśnieżanie nie musi oznaczać ciężkiej i czasochłonnej pracy. Stosując się do podstawowych zasad odśnieżania i posługując się odpowiednio dobranym sprzętem, można szybko i łatwo odśnieżyć każdą powierzchnię.Zasady sprawnego odśnieżania:

  • Nie odkładajmy odśnieżania na później, by nie dopuścić do powstania trudnej do usunięcia skorupy lodu.
  • Wybierzmy odpowiedni sprzęt: do cienkiej warstwy suchego śniegu można użyć miotłę, łopatę, dmuchawę do liści; do grubszej warstwy można wykorzystać kosiarkę traktorową z lemieszem; do grubej warstwy, do śniegu twardego, zbitego przez wiatr, do zasp i do zlodowaciałego śniegu najlepiej zastosować odśnieżarkę; do kostki brukowej i asfaltu dobrze jest zastosować maszyny wyposażone w gumowe łopaty wirnika lub regulację wysokości zbieraka; do cięższych warunków zimowych warto wybrać odśnieżarkę na gąsienicach.
  • Przed użyciem odśnieżarki zaplanujmy kierunek i odległość wyrzutu śniegu, ustawmy kierunek i odległość wyrzutu śniegu w sposób optymalny do wielkości terenu – dzięki temu nie będziemy blokować przestrzeni i nie będziemy musieli przerzucać kilkakrotnie powstałych zasp w kolejne miejsca, upewnijmy się, że podczas odśnieżania nie stwarzamy zagrożenia dla przechodniów ani pojazdów.
  • Usuwając śnieg za pomocą odśnieżarki zaplanujmy miejsce gromadzenia śniegu (usuwany śnieg powinien być gromadzony w takich miejscach, by nie utrudniać ruchu pieszym ani pojazdom, nie tamować odpływu wody do studzienek kanalizacyjnych ani nie ograniczać widoczności kierowcom), unikajmy gromadzenia śniegu na obszarach porośniętych trawą i innymi roślinami, ponieważ zalegający na nich śnieg hamuje dopływ powietrza i może powodować powstanie chorób grzybowych, w przypadku obfitych opadów i zgromadzenia dużych zasp śniegu najlepiej jest go wywieźć  w inne miejsce.
Jak wybrać odśnieżarkę spalinową?