Jak zwalczać szkodniki i choroby roślin w ogrodzie

2012-06-15 10:40

Pielęgnując rośliny, powinniśmy regularnie przeglądać cały ogród. Jeśli zobaczymy liście chore, żółknące, z plamami lub poskręcane, to znak, że rośliny zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki. Jak zwalczać szkodniki i choroby roślin?

Pojedyncze porażone liście czy pędy możemy oberwać i spalić. Gdy przeoczymy ten moment i choroba lub szkodniki poczynią większe szkody, warto sięgnąć najpierw po środki – naturalne, np. preparaty sporządzone z różnych gatunków roślin albo substancji ekologicznych. Dopiero gdy one zawiodą, należy wykorzystać chemiczne środki ochrony roślin.

Jak zwalczać choroby i szkodniki: naturalne środki ochrony roślin

Wiele roślin zawiera substancje odstraszające szkodniki. Skrzyp odstrasza mszyce, przędziorki i zwalcza choroby grzybowe. Krwawnik stosuje się na mszyce, przędziorki i gąsienice zwójek. Czosnek zwalcza choroby bakteryjne i grzybowe, mszyce oraz larwy owadów. Aby odstraszyć gryzonie, w ich korytarze możemy włożyć pocięte pędy żywotnika (tui), bzu czarnego lub mięty.Gnojówka ze skrzypu – 1 kg rozdrobnionych świeżych roślin zalewamy 10 l wody i pozostawiamy nieprzykryte na dwa-trzy tygodnie, żeby sfermentowały. Po zakończeniu procesu fermentacji gnojówkę stosujemy rozcieńczoną 1:5.Wywar z krwawnika – 0,5 kg suchego ziela zebranego w czasie kwitnienia rozdrabniamy i zalewamy na 24 godziny 5 l wody. Potem gotujemy około 30 minutna wolnym ogniu i po ostudzeniu odcedzamy. Wywar rozcieńczamy w stosunku 1:5.Wyciąg z czosnku – 0,2 kg roztartych ząbków zalać 3 l wody i odstawić na 24 godziny. Odcedzić i rozcieńczyć wodą do 10 l.

Jak zwalczać choroby i szkodniki: chemiczne środki ochrony roślin

Opryskiwanie chemicznymi środkami ochrony powinno być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Nie wykonujemy zabiegu przed deszczem ani po obfitej rosie. Woda spłucze go do gleby. Oprysków nie należy także wykonywać podczas silnego wiatru, upału i zimna. Pęd powietrza zniesie preparat zbyt daleko (albo na osobę przeprowadzającą zabieg), w upał liście roślin mogą ulec poparzeniu, a wysoka temperatura sprzyja jego szybkiemu odparowaniu. Z kolei zimno zmniejsza skuteczność wielu środków.Jeśli chcemy wykonywać opryski na kwitnących roślinach, pamiętajmy, że pracują na nich pszczoły i inne pożyteczne owady zapylające. Należy wtedy wybierać niezagrażające im preparaty, a w ostateczności wykonywać zabieg przed wieczorem, gdy owady już nie pracują. Trzeba także pamiętać o podanych okresach karencji (czas, jaki musi upłynąć po oprysku, zanim będziemy mogli jeść owoce i warzywa), gdy opryskujemy rośliny w stadium plonowania.

Tuje - choroby i szkodniki atakujące tuje (żywotniki) [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.