5 zasad dobrego cięcia drzew i krzewów w ogrodzie
Aby drzewa i krzewy dobrze rosły, musimy je odpowiednio pielęgnować. Jednym z najważniejszych zabieów pielęgnacyjnych jest cięcie. Jak należy ciąć drzewa i krzewy w ogrodzie? Oto pięć podstawowych zasad prawidłowego cięcia drzew i krzewów.
Autor: photos.com
Przycinanie roślin ozdobnych to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie
Warto poznać pięć postawowych zasad prawidłowego cięcia drzew i krzewów i stosować je w pielęgnacji ogrodu:
- Wykonując cięcie, pamiętajmy, że ważny jest charakterystyczny dla rodzaju, gatunku czy odmiany kształt korony drzewa lub krzewu.
- Do cięcia zawsze używajmy właściwego sprzętu: najgrubsze konary tnijmy piłą elektryczną lub spalinową, nieco cieńsze – piłą ręczną typu lisi ogon, a drobne gałązki usuwajmy sekatorem.
- W ogrodach przydomowych najlepszą porą cięcia pielęgnacyjnego większości drzew i krzewów jest wczesna wiosna, gdy pojawiają się już pączki. Można wprawdzie przeprowadzać ten zabieg także w okresie wegetacji, aż do sierpnia, jednak znaczna masa liści na ściętych gałęziach utrudnia ich wywiezienie czy rozdrobnienie.
- Wiele iglaków nie tworzy nowych przyrostów, lepiej więc nie pozbawiać ich grubszych gałęzi. Dla utrzymania ładnego pokroju przycinać należy jedynie najmłodsze pędy. Robi się to dwa razy w sezonie wegetacyjnym: wiosną, zanim roślina rozpocznie wegetację, i w sierpniu, gdy ciemnieją młode przyrosty.
- Nie zaniedbujmy zabezpieczenia rany po usuniętym konarze lub gałęzi. Zaraz po wykonaniu cięcia zamalujmy to miejsce specjalistycznym preparatem (Ekoderma, Lacbalsam, maść ogrodnicza Funaben Eko lub inna maść ogrodnicza) czy choćby farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego. Inaczej w krótkim czasie drewno ulegnie destrukcji i powstanie ubytek wgłębny, czyli dziupla.