Elementy ogrodzenia z prefabrykatów betonowych. Ciekawy pomysł na parkan
Do budowy fragmentów ogrodzenia można wykorzystać prefabrykowane elementy betonowe. Podpowiadamy, do czego przydadzą się dwa rodzaje betonowych elementów prefabrykowanych, tak zwanych "L", oraz obrzeża chodnikowe.
Autor: Mariola Jaroszek
Dzięki nietypowemu użyciu elementów prefabrykowanych z betonu powstało ciekawie wykończone ogrodzenie
Elementy prefabrykowane „L”
Takie elementy prefabrykowane są przeznaczone do budowy murków oporowych, czyli stabilizowania skarp i uskoków ziemnych przez umocnienie (najczęściej jednego boku) nasypu lub muru znajdującego się na skarpie. Używa się ich przy wznoszeniu nabrzeży, ramp, tuneli, przejść podziemnych, wjazdów do garaży. Coraz częściej są też stosowane jako elementy małej architektury podczas aranżacji ogrodów. Ściana oporowa zwykle jest obsypana ziemią lub zamyka pewien fragment gruntu, przenosi więc napór zabezpieczonej budowli lub konstrukcji na podłoże. Ponieważ siła nacisku na nią zwiększa się ku dołowi, „L” mają stopę, która musi być zamocowana w podłożu.
Obrzeża chodnikowe
Betonowe obrzeża służą do budowy chodników, podjazdów, ścieżek. Zamykają i ograniczają elementy nawierzchni, tak żeby pod wpływem siły nacisku w czasie eksploatacji nie uległy one rozluźnieniu i odkształceniu.
Zastosowanie prefabrykatów betonowych przy budowie ogrodzenia
Wysokie „L” posłuży do wykończenia furtki i budowy osłon przy bramie wjazdowej kryjących mechanizm otwierania. Ich stopy można zabetonować w podłożu, dzięki czemu dodatkowo ustabilizują zamocowane elementy automatu otwierającego bramę. Ściany wysokich „L” mozna pokryć tynkiem elewacyjnym. Małe „L” warto ułożyć na podsypce z gotowej zaprawy betonowej, w rowku, którego dno zostanie wcześniej odpowiednio wyrównano. Połączy się je z obrzeżami chodnikowymi i tak utworzy rynnę, którą później wypełni się drobnym kruszywem keramzytowym. Do stabilizacji elementów prefabrykowanych „L” można użyć niewielkiej ilości gotowej mieszanki betonu (7 cm) B17 kupionej w markecie budowlanym. Cienką warstwę betonu układa się na ubitym i wyrównanym podłożu z piasku.
Autor: Mariola Jaroszek
Wysokie „L” to elementy o stopie długości 50 cm i ściance wysokiej na 130 cm. Niskie „L” mają stopę i ściankę długości 28 cm.