Strefy roślinności przy oczku wodnym. Rośliny wodne
Oczko wodne obsadzone roślinami to popularny element aranżacji ogrodu. Tworząc oczko wodne w ogrodzie warto zastanowić się jakimi roślinami będzie otoczone. Przedstawiamy strefy roślinności przy zbiorniku wodnym. Czym charakteryzują się strefy roślinności przy oczku wodnym.
Autor: photos.com
Lilia wodna (grzybień) to piękna ozdoba wodnej tafli w ogrodzie
Woda to jeden z najbardziej relaksujących elementów w ogrodzie. Dlatego aranżując przestrzeń wypoczynkową warto pomyśleć o założeniu oczka wodnego. Aby jednak taki wodny akcent lepiej wpisał się w wystrój ogrodu, powinny się w nim znaleźć rośliny.
Posiadając w ogrodzie oczko wodne, zwykle zastanawiamy się, jakie rośliny w nim posadzić, by były dekoracyjne i dobrze się rozwijały. Jeśli przy wyborze roślin uwzględnimy strefy roślinności oczka wodnego oraz indywidualne wymagania roślin, raczej nie popełnimy błędu.Wśród gatunków odpowiednich do oczka wodnego, są zarówno rośliny dość delikatne, które nie przetrzymają zimy na zewnątrz oraz rodzime, dobrze znoszące warunki naszego klimatu. Od nas zależy, które postanowimy wybrać (np. czy posiadamy miejsce do właściwego przezimowania roślin).
Strefy roślinności przy oczku wodnym
Wybór roślin do oczka wodnego jest uzależnione od wielkości oraz typu zbiornika, a także od tzw. stref roślinności, czyli przestrzeni życiowych odpowiednich dla danego gatunku roślin. Posadzenie rośliny przystosowanej do strefy płytkiej (np. błotnej) w najgłębszym miejscu oczka wodnego, może się skończyć jej zgniciem. Równie zgubne okazuje się sadzenie niektórych roślin stref głębokich na płyciźnie.Dlatego warto poznać poszczególne siedliska, związane z daną strefą oczka wodnego.
- Strefa błotna – daje największe pole manewru do sadzenia rozmaitych roślin ozdobnych, lubiących podłoże wilgotne. W tej strefie woda prawie nie występuje lub nie przekracza poziomu kilku centymetrów, ale podłoże jest stale mokre. Jest to więc znakomite miejsce dla roślin bagiennych i błotnych.
- Strefa wody płytkiej – w tej strefie woda osiąga 10–30 cm głębokości, ale jej poziom jest bardzo zmienny i uzależniony od warunków pogodowych. Podobnie jak w strefie błotnej, może tu rosnąć sporo gatunków roślin błotnych i bagiennych.
- Strefa wody głębokiej – to siedlisko przeznaczone głównie dla roślin z rozwiniętym, długim systemem korzeniowym (który umożliwia zakotwiczenie rośliny w podłożu), które w naturze zasiedlają wody o głębokości od 30 cm do ponad 1,5 m głębokości (np. grzybieni).
- Strefa powierzchniowa – przeznaczona przede wszystkim dla roślin pływających, które nie korzenią się w podłożu (np. hiacynt wodny).