Urządzanie ogrodu: jak powiększyć mały ogród

2015-09-21 12:39 Zofia Grzegorzek

Jeśli działka przeznaczona na ogród jest niewielka, możemy na niej urządzić jedynie mały ogród. Podpowiadamy jak urządzić ogród, by wydawał się większy, niż jest. Zobacz jak powiększyć ogród bez powiększania jego powierzchni.

Na typowej dla miasta działce – małej, na której stoi okazały dom – powstał oryginalny mały ogród. Jest malowniczy, ma urozmaiconą rzeźbę terenu, sprawia wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Ogród jest mały, niewiele większy od bryły budynku stojącego na działce. Ale widać to dopiero na planie, bo stojąc przed domem, wśród drzew, ma się wrażenie, że jest to spora przestrzeń. Nie zawsze tak było. Początkowo teren ograniczony z jednej strony okazałym domem, z drugiej zaś wysokim litym ogrodzeniem ginął i wydawał się jeszcze mniejszy, niż był faktycznie.

Urządzanie małego ogrodu: poprawienie proporcji

Najważniejszym celem stało się takie ukształtowanie ogrodu, aby optycznie zmniejszyć nadmiernie wyniesiony budynek. Przede wszystkim, żeby poprawić proporcje między niewielkim ogrodem a dużym i dominującym nad otoczeniem domem, podniesiono poziom gruntu na całej działce. Następnie usypano wokół domu skarpy, co optycznie obniżyło jego wysokość, a na dachu krytego basenu założono rabaty, co sprawiło, że udało się wygospodarować więcej przestrzeni na zieleń. Teraz rośliny na skarpie wspinają się ku tarasom i tworzą całość z tymi posadzonymi na dachu, zasłaniając część budynku.
Z podniesieniem terenu w ogrodzie wiązała się konieczność utrzymania w obrębie korzeni rosnących tu wcześniej sosen pierwotnego poziomu gruntu. Nasypanie warstwy ziemi wokół drzew sprawiłoby, że do ich korzeni docierałoby znacznie mniej powietrza i wody, co mogłoby doprowadzić do obumarcia roślin. Poza tym ziemia okrywająca pień może sprzyjać gniciu kory. Dlatego wokół pni wykonano nisze. Przykryto je od góry okrągłymi drewnianymi panelami, które zapewniły bezpieczeństwo bawiącym się w ogrodzie dzieciom. Panele świetnie wpisały się w przestrzeń ogrodu, stając się jego wizytówką.

Urządzanie małego ogrodu: maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Najwspanialsza, ulubiona przez domowników część ogrodu powstała w zakamarku wzdłuż działki. Wąski skrawek terenu między domem a ogrodzeniem zwykle trudno jest rozsądnie zagospodarować. Tu na niewielkiej przestrzeni urządzono ogród wypoczynkowy o charakterze patio... i powstała najbardziej urokliwa, a zarazem kameralna część posesji. Jej najważniejszy element stanowi strumyk i malutkie oczko wodne zaprojektowane na życzenie właścicieli ogrodu, którzy chcieli słyszeć szum wody, kiedy będą odpoczywać na tarasie. Wąski strumień wypływa obok tarasu i tworząc kaskady, płynie między roślinami, a na koniec wpada do okrągłego zbiornika. Podobnie jak misy wokół pni drzew został wykończony kolistym drewnianym panelem będącym swoistym znakiem ogrodu. Otoczenie strumienia stanowią pięknie kwitnące wiosną różaneczniki, paprocie, niezapominajki, odmiany trzmieliny Fortune’a oraz kolumnowe jałowce i cisy. Gęsto posadzone rośliny powodują, że nie widać znajdującego się tuż za nimi ogrodzenia, co optycznie oddala granicę działki.
W tej części ogrodu, która łączy się z salonem, zbudowano taras, który jest wykorzystywany latem jako jadalnia. Posadzono wokół niego kwitnące krzewy, które osłaniają go od strony ogrodu, oraz pnącza otulające go miękką linią pędów, które pomimo tego, że zajmują mało miejsca, sprawiają wrażenie bujnej zieleni.

Urządzanie małego ogrodu: staranne dobranie roślin

Centralną część ogrodu zajmuje trawnik, który dzięki lekkiemu pofałdowaniu wydaje się większy, niż jest. Otacza go szpaler roślin, w większości krzewów zimozielonych (cisy, jałowce, różaneczniki, świerki). Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniają grupy bylin. Przeważające w ogrodzie kolory – biały, niebieski i żółty – harmonizują z kolorystyką budynku.
Ogród na dachu ze względu na ograniczoną wytrzymałość konstrukcyjną stropu został obsadzony bylinami i niewielkimi krzewami, które dobrze rosną w małej ilości podłoża. Duże, zwarte grupy bylin tworzą ciekawą mozaikę. W miejscach zacienionych rosną ligularie, paprocie i hosty, w słońcu – tymianek, złocienie wielkie oraz kosodrzewiny i niskie jałowce. Zza metalowej balustrady wyrastają okazałe grupy traw oraz jukki, których kwiatostany górują nad ogrodem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Anonymous
|

Tak jak moja porzedniczka mam podobne zdanie, ogrod pięknie zaprojektowany, ale ten ogrod ma 950 m.kw. To jest duzy ogrod. Ja byłabym zachwycona moc czerpac na tej stronie inspiracje do naprawde malego ogrodu, czyli 30-120 metrowego, takiego ktore posiadamy majac mieszkania czy szeregowki:-) To wtedy jest maly ogrod. Uważam, że sztuka jest zaprojektowac maly ogród (balkon, taras), a nie duzy ogród, o którym tutaj mowa.

Agata Szczecin
|

Z zaciekawieniem zaczelam czytac artykul, ogrod mi sie naprawde podoba - na fotografiach i w opisach, choc od razu widac, jak ogromne koszty musialy zostac poniesione dla uzyskania tego efektu. Jednak caly moj entuzjazm opadl, kiedy przyjrzalam sie rysunkowi: ten "maly" ogrod ma szerokosc 25m! a ja dysponuje ogrodem szerokosci 6 m :(((( - czyli malusienkim a nie malym... Mimo to pewne pomysly mozna przeniesc na ten moj mini ogrodek :)