Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to życie” 2013
21. Wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE” organizowana przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni odbyła się od 30 sierpnia do 1 września 2013 w Warszawie. Hasło tej edycji wystawy – „Ogrody z charakterem” – zainspirowało licznych wystawców, co było widoczne na ich stoiskach.
Autor: Agencja Promocji Zieleni
W 21. edycji Międzynarodowej Wystawy ,,ZIELEŃ TO ŻYCIE”, zorganizowanej w dniach 30.08.–01.09.2013 przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni pod hasłem „Ogrody z charakterem”, wzięło udział 250 wystawców z 11 krajów: Polski, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Łotwy, Niemiec, Republiki Czeskiej, Słowacji, Włoch i Nowej Zelandii. Imprezę odwiedziło 16 500 osób, w tym 5400 profesjonalistów z Polski i 30 innych krajów. Największą grupą zagranicznych gości wystawy ,,Zieleń to Życie” byli klienci z Europy Wschodniej: z Rosji, Ukrainy, Białorusi, a także krajów nadbałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Targi odwiedziły także grupy z Holandii i Niemiec, a ponadto goście z krajów skandynawskich i południa Europy – od Republiki Czeskiej, Słowacji, Węgier i Rumunii, po kraje bałkańskie i Włochy."Zieleń to życie” to impreza ogrodnicza skierowana do profesjonalistów, która jednak przyciąga także amatorów i pasjonatów ogrodnictwa, poszukujących wiedzy i inspiracji. Dla profesjonalistów zajmujących się handlem hurtowym i detalicznym, producentów: szkółkarzy i ogrodników, architektów krajobrazu, firm wykonawczych, dostawców produktów i usług z branży ogrodniczej oraz inwestorów zieleni publicznej, wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE” jest platformą komunikacji i miejscem na rozmowy z partnerami oraz bezpośredniego zapoznania się z ofertami firm. Nie bez znaczenia jest możliwość zyskania nowych kontaktów. Blisko 60 proc. branżowych gości to osoby decyzyjne – właściciele i menadżerowie, podejmujący kluczowe decyzje w swoich firmach.
Co zaprezentowano na Wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE”
Największą grupą prezentowanych na wystawie ,,ZIELEŃ TO ŻYCIE” produktów były rośliny, które prezentowało 52 proc. wystawców z Polski, Holandii, Niemiec, Francji i Belgii. Ogółem w targach wzięło udział 57 zagranicznych firm (ponad 23 proc. wszystkich wystawców) – w większości były to szkółki roślin.Wielu wystawców niezwykle starannie przygotowało swoje ekspozycje po to, by wyróżnić się i zwrócić uwagę klientów i zwiedzających, którzy wysoko ocenili jakość i różnorodność prezentowanych roślin. Widoczna była rosnąca pozycja bylin i traw ozdobnych. Prezentowano także drzewa, krzewy i materiał roślinny do dalszej produkcji. Wystawcy oferowali również nasiona, cebule kwiatowe, cięte choinki oraz kwiaty doniczkowe do wnętrz. Liczne nowości odmianowe wzbudziły duże zainteresowanie profesjonalistów i amatorów.W sektorze techniki i technologii ogrodniczej obecne były firmy oferujące nawozy, podłoża, środki ochrony roślin, tunele i systemy szklarniowe, maszyny i narzędzia przeznaczone do prac w ogrodnictwie i terenach zieleni, systemy nawadniania, nasiona, doniczki, akcesoria do produkcji roślin, technologie ułatwiające pakowanie, transport, ekspozycję, promocję i sprzedaż produktów ogrodniczych. Nie zabrakło prezentacji dekoracji i wyposażenia ogrodu, a wśród nich donic, ozdobnych osłon, podpór pod rośliny, mebli ogrodowych, kamienia, bibelotów. Wystawcy pokazali także nawierzchnie z naturalnych i przetworzonych materiałów do prywatnych ogrodów i publicznych założeń, akcesoria i systemy do oczek wodnych i stawów, na zielone dachy i ściany, ogrodzenia i elewacje, wyposażenie ogrodowej strefy relaksu i grillowania, a także trawniki: z rolki i nasion traw.
Wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE” – imprezy towarzyszące
Wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE” jak co roku obfitowała w bogaty program towarzyszący. Profesjonaliści docenili aktualność poruszanej problematyki i poziom merytoryczny spotkań. Seminaria i konferencje odbywające się podczas wystawy skierowane były do centrów ogrodniczych (uczestnicy to ponad 120 właścicieli i zarządzających), specjalistów i zarządzających zielenią publiczną (100 uczestników z kilkudziesięciu miejscowości) oraz architektów krajobrazu i wykonawców. W Dniu Architekta Krajobrazu (sobota, 31 sierpnia) gościem specjalnym był Noel Kingsbury – brytyjski architekt krajobrazu. Jego prezentacja, a także inne ciekawe wystąpienia omawiające zagadnienia warsztatowe, zgromadziły ponad 200 uczestników.Program dla amatorów-miłośników ogrodów i roślin - warsztaty, porady ekspertów, wykłady i pokazy ogrodnicze czy kulinarne - cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności, świadcząc o niesłabnącej potrzebie zdobywania wiedzy na temat sztuki ogrodowej.
Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziły nowości, zwłaszcza zgłoszone do towarzyszących Wystawie Konkursów – Roślin NOWOŚCI i ZIELONY LAUR.
Wyniki Konkursów na 21. Wystawie „Zieleń to życie” 2013
Nagrody w Konkursie Roślin NOWOŚCI
- ZŁOTY MEDAL: Rosa ‘Anisade’ ze Szkółki Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski
- SREBRNY MEDAL: Magnolia ‘Genie’ PBR z Gospodarstwa Szkółkarskiego Zymon
- BRĄZOWY MEDAL: Berberis thunbergii ‘Natasza’ PBR ze Szkółki Kurowscy oraz Clematis ‘Kaiser' PBR ze szkółki Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa i Hydrangea paniculata LITTLE LIME® ‘Jane’ PBR ze szkółki Pepiniers Minier S.A.
- WYRÓŻNIENIA: Actinidia arguta VITIKIWITM ze szkółki Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, Berberis ×media ‘Dual Jewel’ PBR ze Szkółki Roślin Ozdobnych Emil Homa, Krystyna Homa–Kosakowska, Pinus densiflora ‘Rainbow’ ze Szkółki Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan Nowaczyk, Pseudotsuga menziesii ‘Graceful Grace’ ze Szkółki Roślin Ozdobnych Daglezja, Sambucus nigra ‘Obelisk’ PBR ze Szkółki Szmit.
- Honorowy Laur Związku Szkółkarzy Polskich za nieustanne budzenie i rozwijanie pasji ogrodniczej w społeczeństwie otrzymała Maja Popielarska prowadząca program ,,Maja w ogrodzie” w TVN i TVN Meteo.
Nagrody w Konkursie ZIELONY LAUR
- ZIELONY LAUR dla najlepszego produktu do ogrodu i terenów zieleni zdobyła firma Legutko W. Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne za Nasiona poziomki ATTILA.
- W konkursie wyróżniono firmę Kompozycje ozdobne – Karwice Sp. z o.o. za Nature Impact® – System Zielonych Dachów, firmę Agrosimex Sp. z o.o. za Rosahumus i za Timorex Gold.
- ZIELONY LAUR dla najlepszego produktu dla szkółkarstwa zdobyła firma Brinkman Polska Sp. z o.o. za REC 15 – akumulatorowy opryskiwacz plecakowy. Wyróżniono firmę Martex Przedsiębiorstwo Prywatne Jerzy Marek Strenkowski za kontener szkółkarski ARBO® – EKO/JUTA.
Nagrody w Konkursie ,,WAWRZYN” na najatrakcyjniejsze stoisko
- W kategorii stoiska roślinne ZŁOTE WAWRZYNY zdobyli: Szkółka Szmit, Szkółki Kurowscy, Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, Marcinkowscy J.J. Byliny w Pojemnikach, Ulińscy Szkółkarstwo Ozdobne i Szkółka Roślin Ozdobnych Homa Emil, Homa-Kosakowska Krystyna. SREBRNE WAWRZYNY zdobyli: Dębscy Bracia, Szkółki Drzew, Krzewów i Bylin, Majewscy Magdalena i Marek SZskółka Roslin Wrzosowatych, Komsta Kazimierz Gospodarstwo Szkółkarskie, Dąbrowscy Olga i Marcin Szkóła Bylin, Panek Gospodarstwo Szkółkarskie i Boomkwekerij E. De Jong. BRĄZOWE WAWRZYNY zdobyli: Mój Ogród Szkółka Roślin Ozdobnych Elżbieta Nowicka, PHU Nifra Mieczysław Frątczak, Foszczka Teresa Ogrodnictwo, Park-M Sp. z o.o., Kordus Szkółkarstwo Ozdobne i Bodnar Roman Gospodarstwo Ogrodnicze.
- W kategorii stoiska nieroślinne ZŁOTE WAWRZYNY zdobyli: Kompozycje Ozdobne - Karwice Sp. z o.o., Everris BK Giulini Polska, Eden Garden Sp. z o.o., Polnix Sp. j. i Doram Design. SREBRNE WAWRZYNY zdobyli: Athena Bio-Produkty Sp. z o.o., Brinkman Polska Sp. z o.o., Agrosimex Sp. z o.o., Eko-Bord System i Bajkowe Ogrody Andrzej Łudyga. BRĄZOWE WAWRZYNY zdobyli: Forensis Polska Sp. z o.o., Elgarden, ZPD Edmund Marczak, Modiform B.V., Gardenphilia.com Sp. z o.o., BM Zakład Stolarski Budzyk Adam i Maślanka Marian s.j.
- Najatrakcyjniejsze stoisko wybór publiczności: Panek Gospodarstwo Szkółkarskie.
- Najatrakcyjniejsze stoisko wybór Noela Kingsbury: Dąbrowscy Olga i Marcin Szkółka Bylin.
Więcej informacji i liczne fotografie dostępne są na www.zielentozycie.pl