Jak poprawić ziemię w ogrodzie po budowie domu
Po budowie domu ziemia w ogrodzie pozostawia wiele do życzenia. Jak poprawić strukturę gleby, aby dobrze rosły na niej rośliny?
Autor: Mariusz Bykowski
Po budowie domu ziemia na terenie przeznaczonym na ogród zazwyczaj wymaga poprawy struktury
Oto najwazniejsze prace, które należy wykonać, aby poprawić jakość ziemi w ogrodzie po budowie domu
Poprawa ziemi: zostawić ziemię w o strej skibie
Glebę – szczególnie zwięzłą gliniastą, a także podłoże ubite (na przykład w trakcie budowy domu) – warto jesienią po zaoraniu czy przekopaniu pozostawić w ostrej skibie, czyli w dużych bryłach, nierozgrabioną. Zimą będzie zamarzać i rozmarzać, dzięki czemu poprawi się jej struktura – grudy rozpadną się i ziemia stanie się bardziej pulchna i lepiej napowietrzona.
Poprawa ziemi: obsiać ziemię roślinami
Nawet żyzna ziemia długo leżąca odłogiem jałowieje, dlatego warto ją obsiać roślinami na zielony nawóz – także próchniczną glebę zdjętą z budowy i zgromadzoną na pryzmach. Pozwoli to zachować w niej życie biologiczne i wzbogaci ją w wiele potrzebnych substancji odżywczych. Jeśli nie zadbamy w ten sposób o zgromadzoną ziemię, bezpośrednio przed rozłożeniem jej na rabatach warto dodać do niej ziemi kompostowej i dobrze wymieszać.
Poprawa ziemi: nawieźć ziemię
Oprócz nawozów organicznych można zastosować mineralne. Ich zalecana dawka podawana jest w przedziale od-do. Najniższą stosuje się na glebach piaszczystych, bo słabo wiążą substancje chemiczne, które są szybko wymywane w głąb ziemi (lepiej zatem rozsypywać je dwukrotnie: wiosną i latem). Najwyższa dawka przeznaczona jest do gleb gliniastych, które zatrzymują związki mineralne tak, że rośliny przez dłuższy czas mogą z nich korzystać.