Projektowanie domu ekologicznego w standardzie LEED

2011-05-25 12:25
Ekologiczny z certyfikatem LEED
Autor: Andrzej T. Papliński Jak najprostsza bryła to początek myślenia o zielonym domu

Proces dochodzenia do  zielonego domu zaczyna się od wyznaczenia celu. Ten cel jest według LEED jasny: dom w zgodzie z przyrodą ma być zbudowany tak, by jak najmniej szkodzić środowisku. Zobacz, o co jeszcze trzeba zadbać podczas projektowania domu ekologicznego. Sprawdź, jak w tym odnajduje się polski inwestor...

Zielony dom ma być tani w utrzymaniu i o niewielkim zapotrzebowaniu na energię. LEED przyznaje punkty za konsultacje inwestora z zespołem projektowym i niezależnym ekspertem od budownictwa zrównoważonego, który sprawdzi projekt.

Sprawdź, czy twój dom jest ekologiczny

Standardy LEED a projekty domów w Polsce

W Polsce inwestor stawia sobie zwykle jeden cel – jak najtaniej. Coraz częściej w tej kategorii mieści się też jak najniższy koszt ogrzewania budynku. Dobre i to. Ceny energii będą szły w górę. Od 2013 roku – to już pewne – o kilkadziesiąt procent wzrośnie cena prądu (z powodu konieczności płacenia przez elektrownie za emisję CO2).

Wyznaczniki dla domu z przyszłością

  • dom energooszczędny, czyli o zapotrzebowaniu na ciepło 55-70 kWh/m2 na rok. Ideałem byłby dom niskoenergetyczny – o zapotrzebowaniu na ciepło 15 kWh/m2 na rok. Taki dom daje inwestorowi niezależność od rosnących kosztów energii.
  • ściany – współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne powinien wynosić dziś nie więcej niż 0,20 W/(m2·K). Taką wartość można uzyskać, stosując izolację termiczną o grubości dochodzącej do 20 cm (styropian, wełna) dodana do dowolnego materiału ściennego o standardowych właściwościach izolacyjnych. W domach pasywnych standardem jest 30 cm izolacji i tak zwany ciepły montaż okien, czyli w warstwie izolacji. Nie warto oszczędzać na ociepleniu – to coraz bardziej aktualne hasło.
  • dach – warstwa ocieplenia połaci o grubości dochodzącej do 30 cm, okna połaciowe o obniżonej wartości U, z kołnierzem termoizolacyjnym.
  • okna – warto wybierać te z pakietem dwukomorowym (okna trzyszybowe) – współczynnik U=0,5-0,9 W/(m2·K). Standardowe dobre okna dwuszybowe mają współczynnik przenikania ciepła średnio 1,3-1,5 W/(m2·K).
Warto wiedzieć

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE