Jak efektywnie gospodarować odpadami we własnym domu? Poznaj kilka prostych czynności chroniących środowisko

2014-04-07 16:33
Nowe zasady segragacji śmieci
Autor: Shutterstock Już wkrótce zmienią się kolory pojemników na odpady, zmniejszy się także ich liczba. Nowością jest też to, że papier i plastik znajdą się w jednym pojemniku.

Ograniczanie odpadów w codziennym życiu ma kolosalny wpływ na ochronę środowiska naszej planety. Dajemy kilka prostych wskazówek jak maksymalnie ograniczyć odpady i wspomóc segregację śmieci w twoim domu. Dowiedź się jak postępować ekologicznie oraz oszczędzać energię i wodę na co dzień.

Generation Awake

Ostatni etap kampanii Komisji Europejskiej kieruje swoją uwagę na konsekwencje niezrównoważonej gospodarki odpadami. Podjęte działania mają na celu uświadomienie konsumentów o wpływie stylu życia i zachowań na środowisko naturalne. Jednym ze środków przekazu jest specjalnie stworzona interaktywna strona internetowa przetłumaczona w 24 językach krajów Unii Europejskiej. Kilka animowanych postaci pomaga zrozumieć wpływ codziennych zakupów na środowisko naturalne. Są one również bohaterami krótkiego filmu wprowadzającego do kampanii Generation Awake.

Zobacz też: Segregacja odpadów. Rozszyfrowujemy kolory i rodzaje pojemników na śmieci

Zasady wykorzystywania odpadów

Kupuj akumulatory zamiast baterii jednorazowych

Szkodliwe pierwiastki znajdujące się w bateriach takie jak: ołów, rtęć, kadm, przedostają się do gleby i wód gruntowych. Pozostawione na wysypisku śmieci trują ludzi i zwierzęta. Aby zachęcić użytkowników do zwiększenia liczby odzyskiwanych baterii, w miejscach publicznych takich jak supermarkety powinny być ustawione specjalne pojemniki do zbierania zużytych baterii. Zmniejszenie odpadów może zapewnić również zamiana produktu jednorazowego na akumulatory.

Nie wyrzucaj jedzenia

Gotuj tylko tyle ile potrafisz rzeczywiście zjeść. Resztki z obiadu przechowuj na następny dzień. W restauracji proś o zapakowanie pozostałego jedzenia w papierową torebkę i zabierz do domu.

Oszczędna i wydajna lodówka

Jeżeli jest to możliwe utrzymuj lodówkę nie do końca wypełnioną pożywieniem. Regularnie rozmrażaj zamrażarkę. Nie pozostawiaj zbyt długo otwartych drzwi do lodówki, aby nie uciekało z niej schłodzone powietrze. Staraj się schładzać żywność przed umieszczeniem jej w lodówce.

Nie przetrzymuj starych telefonów komórkowych

Telefony zawierają cenne metale w tym złoto, srebro, miedź i platynę. Jeśli nie masz komu podarować swojego starego telefonu to nie wyrzucaj go, ani nie przetrzymuj w szufladzie. Pamiętaj, że jest cennym surowcem do ponownego przetworzenia.

Wytwarzaj własny kompost

Kupuj kompost oznaczony jako niezawierający torfu. Torf stanowi środowisko życia rzadkich gatunków zwierząt i roślin, dlatego należy go pozostawić w naturalnych warunkach. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie własnego kompostownika i wykorzystywanie odpadów z jedzenia oraz masy zielonej z ogrodu.

Więcej na http://www.generationawake.eu/pl/przewodnik-konsumenta/ 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE