| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Systemy kominowe w domu. Jak dobrać komin, żeby uniknąć problemów w użytkowaniu?

Systemy kominowe w domu. Jak dobrać komin, żeby uniknąć problemów w użytkowaniu?

Błędy inwestorów, wykonawców lub sprzedawców kominów są częste. Niewłaściwy dobór i montaż systemu kominowego mogą poważnie uprzykrzyć życie – o jego zagrożeniu nie wspominając – i prowadzić do znacznych strat finansowych. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając komin ceramiczny? Jak wygląda budowa komina?

Komin to konstrukcja, która przechodzi przez kilka stropów, jest zamurowana, otynkowana i zakończona na dachu, więc ewentualna potrzeba jej naprawy wiąże się niejednokrotnie z ogromnych rozmiarów przymusowym remontem. Jest to inwestycja na długie lata, dlatego wybór musi być precyzyjny i przemyślany.

Wystarczy odpowiednio dobrać system kominowy, a potem zamontować go zgodnie z instrukcją, aby cieszyć się bezproblemową wieloletnią eksploatacją. Jak wybrać właściwy komin spośród tylu rożnych produktów?
Eksperci z firmy KONEKT Systemy kominowe – jednego z największych producentów nowoczesnych systemów kominowych zarówno ceramicznych, jak i stalowych, z ponad 20-letnim doświadczeniem, producenta marek KONEKT oraz BergSystem – podpowiadają, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sytemu kominowego.

Do jakiego urządzenia grzewczego komin będzie podłączony?

Przede wszystkim należy dobrać komin do rodzaju paliwa spalanego w urządzeniu grzewczym.

W kominach na paliwo stałe, w skutek błędnego użytkowania i montażu, może dochodzić do zapalenia się sadzy. Wtedy w kominie panuje temperatura ok. 1000°C, jest więc duże ryzyko pożaru. Dlatego szukajmy produktów mających certyfikat CE na cały system kominowy, a nie tylko na jego poszczególne elementy. Taki produkt przeszedł badania w laboratorium certyfikującym, gdzie dokładnie sprawdzono jego parametry. Certyfikatu na komin zażąda od inwestora ubezpieczyciel w razie zapalenia się sadzy oraz szkód z tym związanych.

Ważna izolacja termiczna komina

Kolejnym problemem jest montowanie kominów nieocieplonych wełną skalną wtedy, gdy jest ona niezbędna (wilgotne spaliny powstające na przykład w piecach gazowych). Ma ona właściwości izolacyjne oraz stanowi ważną barierę ogniową, gdyż jest całkowicie niepalna. Wełna izolacyjna znacząco poprawia pracę komina, ułatwia rozpalanie, wydłuża jego żywotność oraz poprawia bezpieczeństwo. Niestety kominy nieocieplane są wciąż dostępne w sprzedaży, ponieważ wielu inwestorów szuka przede wszystkim produktu taniego. Warto jednak podkreślić, że różnice w cenie sięgają nierzadko jedynie 200-300 zł.

Dobór przekroju komina

Prawidłowy dobór średnicy komina jest rzeczą niezwykle istotną. Powinien zapewnić przepływ wymaganego strumienia masy spalin lub strumienia objętości spalin z założoną prędkością – w skrócie: zapewnić odpowiedni ciąg kominowy. Można go obliczyć ze wzoru, jednak inwestor nie musi go znać. W sklepach renomowanych producentów możemy liczyć na pomoc doradców technicznych. Gdyby jednak ktoś chciał się pokusić o próbę wyliczenia samodzielnie odpowiedniej średnicy, zapraszamy na stronę, na której udostępniamy potrzebne wzory.

Kominy ceramiczne

Kolejnym elementem komina o niewątpliwe największym znaczeniu jest ceramika stosowana przez producentów, a dokładnie jej klasa. Nawet największe i wydawałoby się najlepsze marki kominowe stosują ceramikę różnej jakości, głównie ze względu na potrzebę utrzymania niskiej ceny produktu. Niektóre dostępne na rynku kominy ceramiczne bazują na ceramice, która nie powinna pracować w trybie mokrym, co może powodować spore problemy w późniejszym czasie.

Zakładając kilkudziesięcioletnią eksploatację komina, możemy przyjąć, że na okres jego użytkowania może przypadać nawet kilkakrotna zmiana urządzenia grzewczego. W związku z tym warto spojrzeć na parametry komina, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju techniki grzewczej.

Według najnowszych norm praca komina jest podzielona na dwa tryby – suchy lub mokry. Tryb mokry jest znacznie bardziej wymagający, jeśli chodzi o parametry ceramiki. W trybie suchym temperatura spalin opuszczających komin może sięgać 200-350°C. W przypadku trybu mokrego temperatura spalin wynosi około 70°C. Obecnie technika grzewcza zmierza w kierunku zwiększenia sprawności urządzeń grzewczych. Naturalną konsekwencją tej tendencji jest obniżanie temperatury spalin na wylocie komina – więcej ciepła zostaje w ogrzewanym budynku – z czym wiąże się zjawisko osadzania się kondensatu wewnątrz komina, czyli przejście w tryb pracy na mokro. Bardzo istotnym parametrem ceramiki z punktu widzenia pracy na mokro jest paroprzepuszczalność. Ze względu na ten parametr dzielimy kominy na klasy:

Autor: KONEKT Systemy kominowe

Warto, aby kupowany przez nas komin posiadał klasę paroprzepuszczalności WA. W przypadku niższych klas po zbudowaniu komina należy przeprowadzić badania sprawdzające, czy komin spełnia założone normy.

Autor: KONEKT Systemy kominowe

Jak sprawdzić, czy komin odpowiada naszym dzisiejszym oraz przyszłym potrzebom? Wystarczy spojrzeć na oznaczenie ceramiki: na przykład w kominach Berg stosujemy ceramikę oznaczoną symbolem A1N1 / B4P1 WA. Jak to rozumieć?

Autor: KONEKT Systemy kominowe

Komin oparty na takiej ceramice jest w stanie pracować w wysokiej temperaturze (kocioł na paliwa stałe), w nadciśnieniu (kocioł gazowy), a także dobrze radzi sobie z pracą w trybie mokrym dzięki bardzo niskiej paroprzepuszczalności i odporności na korozję (kotły na gaz, miał itp). Poprawnie zbudowany komin będzie służył nam wiele lat i prawidłowo współpracował z różnymi urządzeniami grzewczymi.

Zapraszamy do działu porad eksperckich, gdzie specjaliści z firmy starają się na bieżąco rozwiewać wszelkie wątpliwości inwestorów.

Autor: KONEKT Systemy kominowe

Oznaczenie na cermice kominowej BergSystem

Autor: KONEKT Systemy kominowe

Oznaczenie na cermice kominowej

Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcamy do kontaktu z  doradcami technicznymi firmy KONEKT Systemy kominowe, zapraszamy na stronę www.dobrykomin.pl, www.bergsystem.eu.

Autor: KONEKT Systemy kominowe

Przeczytaj dodatkowo:
Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Poznaj nowoczesną łazienkę i jej ogrzewanie...

Poczuj się przyjemnie w swojej łazience dzięki podgrzewanej podłodze. Teraz ciepło jest w zasięgu ręki dzięki...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

sponsor artykułu