| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Co warto wiedzieć o bramach garażowych

Co warto wiedzieć o bramach garażowych

Większość bram do garażu może być montowana na dwa sposoby: w otworze lub za otworem. Brama przeznaczona do zamontowania w otworze powinna być od niego kilka centymetrów mniejsza...

Bardzo trudno jest dobrać bramę garażową o typowych wymiarach do już wybudowanego i wykończonego garażu. Dlatego warto najpierw wybrać bramę spośród typowych, a dopiero potem projektować garaż lub przerabiać stary. U większości producentów można też zamówić bramę o dowolnych wymiarach, dostosowanych do konkretnego garażu. Są jednak pewne ograniczenia. Zwykle wynikają one z tego, jaki ciężar może przenieść konstrukcja bramy, czyli jej rama stalowa lub aluminiowa. Ze względu na to, że obciążenie nie powinno przekraczać 15 kg/m2, brama może mieć do 3 m wysokości i 5 m szerokości.

Pamiętaj! Typowa będzie tańsza. Producenci mają w swojej ofercie bramy o standardowych wymiarach. Takie bramy są tańsze od robionych na zamówienie.

Autor: Mariusz Bykowski

Co warto wiedzieć o bramach garażowych

Autor: Mariusz Bykowski

Co warto wiedzieć o bramach garażowych

Wymiar bramy garazowej, a wymiar otworu

Większość bram garażowych może być montowana na dwa sposoby: w otworze lub za otworem. Brama garażowa przeznaczona do zamontowania w otworze powinna być od niego kilka centymetrów mniejsza: to, o ile powinna być mniejsza, zależy od rodzaju bramy – informację taką należy uzyskać od producenta. Brama montowana za otworem powinna być od niego nieznacznie większa – również określają to producenci bram. Pomiarów otworu i doboru bramy można dokonać samemu albo zlecić to firmie.

Napęd do gotowej bramy garażowej

Budowa domu często tak nadweręża budżet, że musimy ograniczyć koszty wykończenia i wyposażenia. Nawet gdy z takiego powodu kupujemy bramę bez napędu elektrycznego, nie  musimy z niego w ogóle zrezygnować. Po prostu trzeba wybrać taki rodzaj bramy, do której w przyszłości będzie można dołączyć napęd. Montując ją, trzeba też pamiętać o zostawieniu wolnej przestrzeni między górną krawędzią płyty bramy a sufitem garażu. Do zamontowania bramy z napędem potrzeba około 4 cm więcej miejsca niż do zamontowania bramy bez napędu.

Miejsce dla bramy do garażu

Istotny wpływ na wybór bramy może mieć mechanizm otwierający. To od niego zależy, ile miejsca będzie potrzeba do jej zamontowania i otwierJeśli podjazd przed garażem jest niewielki, nie wybierajmy bramy uchylnej. Do jej otwarcia potrzebne jest miejsce przed garażem: nie można pod nią za blisko podjechać samochodem, bo nie będzie można jej otworzyć. Najmniej miejsca w garażu zajmują bramy rolowane, które mieszczą się w niewielkiej skrzynce nad otworem (są one jednak dosyć drogie). Nie przesuwają się ani na ścianę, ani na sufit. Do ich zamontowania potrzeba około 30 cm nad otworem i po 10 cm po obu stronach otworu. Na bramy uchylne i segmentowe górne potrzeba więcej miejsca przy suficie (za nadprożem) do zamontowania mechanizmu, po którym się przesuwają: 10-36 cm. Po obu stronach otworu trzeba pozostawić po 10-12 cm. Bramy segmentowe boczne zajmują miejsce przy ścianie, na którą się przesuwają (około 12 cm). Dlatego lepiej nie montować takiej bramy w wąskim garażu, bo przesuwając się na ścianę, jeszcze go zwęzi. Po drugiej stronie otworu trzeba przeznaczyć na bramę 3,5 cm i 10-12 cm nad otworem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Drzwi wejściowe do domu - pomysły i inspiracje

Drzwi zewnętrzne powinny być solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów i odporne na zmienne...

Kupno bramy garażowej. Na co zwrócić uwagę?

Wybór sposobu zamknięcia garażu nie jest łatwy. Dostępne są bramy uchylne, segmentowe i rolowane....

Energooszczędne drzwi na wymiar ThermoPlus

Niedrogie drzwi wejściowe o ponadstandardowym wyposażeniu i doskonałych właściwościach izolacyjnych....

Segmentowe bramy garażowe - GALERIA elewacji domów

Idealne bramy do pięknych domów. Zobacz nasze propozycje doboru segmentowej bramy garażowej do...

Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...

Zestawienia bram garażowych i drzwi wejściowych -...

Piękny dom to duma i chluba właściciela, dlatego warto zadbać o kompleksowe i profesjonalne zaprojektowanie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.