Stolik z palet – jak zrobić stolik z palet na taras lub do ogrodu
Stolik z palet można zrobić samodzielnie! To wcale nie jest trudne. Podpowiadamy, jak - krok po kroku - zbudować stolik z palet.
Autor: Getty Images
Meble z palet (własnoręcznie zbudowane) to na tyle prężnie rozwijający się trend, że w pewnym momencie popyt na materiał (palety) przekroczył najśmielsze oczekiwania i zaczęło go brakować. Dawniej można było zbudować cały zestaw mebli za półdarmo, stosy palet zalegały w miejscach magazynowania, dzisiaj za palety przychodzi zapłacić więcej. Wciąż jednak cena mebli z palet jest dużo niższa w porównaniu z gotowymi zestawami mebli ogrodowych z drewna, metalu, technorattanu czy innego materiału. Wiele modeli jest w dodatku bardzo łatwe do montażu. Nie potrzeba nawet szczególnych umiejętności „złotej rączki”.
>>Przeczytaj też: Jak konserwować meble ogrodowe z drewna?
Stolik z palet – potrzebne materiały
Stoliki z palet największą popularność zdobywają w pomieszczeniach. To najczęściej „kawiarki” zbudowane z jednej lub dwóch palet, z zamontowanymi kółkami i taflą szklaną. Dobrze pasują do nowoczesnych, zwłaszcza industrialnych wnętrz. W ogrodzie wygląda to nieco inaczej. Zamiast funkcjonalnych elementów, które przy okazji są ozdobami (koła, szkło) trzeba użyć więcej materiałów (chociaż i te też można zastosować).
Do samodzielnego zbudowania stolika z palet potrzebne są: palety, szlifierka kątowa, papier ścienny, wkręty, wkrętarka, impregnat, farba.
Stolik z palet – samodzielny montaż krok po kroku
- Do budowy stolika z palet można użyć palet drewnianych o różnych rozmiarach i wadze - warunkiem jest tylko to, by były takie same. Najczęściej wykorzystuje się europalety o wymiarach 120x80x14,4 cm.
- Palety należy dokładnie oczyścić (zwłaszcza jeśli są stare). Ubytki można wypełnić zaprawą. Wszelkie wystające elementy, np. drzazgi, należy usunąć (na przykład za pomocą papieru ściernego na klocku lub szlifierki). Nieheblowane drewno może powodować późniejsze zranienia. Na początku należy użyć papieru o gradacji 80-100, później (do wygładzania powierzchni) przydatny będzie papier o gradacji 200. Najstaranniej należy wyszlifować blatowi i narożnikom. Jeśli na deskach, np. na spodzie, wciąż trzyma się kora, należy ją usunąć - to potencjalne newralgiczne miejsce żerowania szkodników (i psucia drewna).
- Następnie wszelkie drewniane elementy należy zaimpregnować. Zabieg na tym etapie jest korzystniejszy (w porównaniu do impregnacji gotowego stolika), gdyż pozwala dotrzeć preparatowi do wszystkich, nawet tych trudniej dostępnych zakamarków. Impregnat nanosi się pędzlem na suche i oczyszczone drewno (trzeba wcześniej usunąć powstały przy szlifowaniu pył). Zabieg impregnacji warto powtórzyć. Oleje i bejce można nanosić wałkiem.
- Praca przy montażu stolika z palet jest prosta – wystarczy skręcić (za pomocą długich wkrętów i wkrętarki) dwie, trzy lub cztery palety (w zależności od funkcji, jaką będzie pełnił stolik ogrodowy). Rozmiary – a w tym wysokość stolika – zależą od reszty zestawu mebli z palet (ław, foteli itp.). Przede wszystkim całość ma być funkcjonalna, ze stolika powinno się komfortowo korzystać siedząc na ławie czy w fotelu.
- Jeśli stolik ma być mobilny, można - tak jak w przypadku mebli salonowych - zainstalować w nim kółka. „Surowy” blat nie jest jednolity – posiada przerwy charakterystyczne dla palet. Można je uzupełnić montując drewniane listwy.
Meble można także dodatkowo pokolorować, dzięki czemu łatwiej wkomponują się w ogrodową architekturę. Meble z palet bardzo często są kolorowe, nawet są ozdobione wzorami i rysunkami (trzeba jednak zachować umiar w takiej dekoracji). Popularnym rozwiązaniem jest malowanie mebli na biało lub szaro (to zrównoważone, neutralne kolory).
>>Przeczytaj też: Meble rattanowe: dlaczego warto wybrać meble z rattanu na taras
Do stolika z palet warto także zbudować siedziska z palet – stolik paletowy będzie „gryzł” się z innymi rodzajami mebli. Pomysły i projekty są różnorodne, w tym wypadku warto postawić na proste rozwiązania i skąpą formę. Balkony i tarasy mają ograniczoną powierzchnię, dlatego warto aranżować w nich meble o jak najmniejszych rozmiarach. Wszelkie dodatki, typu podłokietniki mogą zwiększyć komfort użytkowania, ale jednocześnie zabierają cenne miejsce. Oczywiście miłym detalem będzie udekorowanie siedzisk wygodnymi, estetycznymi poduszkami lub kocami.
Meble z palet to ciekawy sposób na urządzenie ogrodu, balkonu lub tarasu. Można łatwo je zaadaptować i do własnych potrzeb, i do obranego stylu urządzania. Odpowiednimi zabiegami można je wtopić w otoczenie lub zwiększyć ich wyrazistość tak, by były jedną z głównych dekoracji.
Przeczytaj co można jeszcze zrobić z palet: