Gdzie rośliny balkonowe mogą przetrwać zimę? Jak przezimować rośliny balkonowe?
Czy wiesz jak przezimować rośliny balkonowe? Wiele roślin, które w sezonie zdobiły nasze balkony, niestety nie przezimuje na zewnątrz. Podpowiadamy jakie kwiaty balkonowe należy zabrać z balkonu przed zimą i jak je pielęgnować podczas przechowywania.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Wiele roślin, które w sezonie zdobią nasze balkony, niestety nie przezimuje na zewnątrz
Wiele popularnych roślin balkonowych to byliny, które odpowiednio pielęgnowane mogą być dekoracją balkonu przez długie lata. Ale niestety zimowa aura nie pozwala na ich przezimowanie na zewnątrz. Większość kwiatów balkonowych trzeba zabrać z balkonu przed zimą i przechować w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem, odpowiednio je pielęgnując.
Osoby uprawiające rośliny balkonowe często zastanawiają się, które z ich okazów potrzebują ochrony przed nadejściem zimy. Odpowiedź jest prosta – każdy gatunek tego wymaga. Zależnie od grupy (drzewa, krzewy, krzewinki, byliny) działania ułatwiające roślinom przetrwanie zimy mogą być różne. W przypadku drzew i krzewów jest to stosowanie osłon, natomiast byliny zwykle wymagają zabrania do pomieszczeń, gdzie nie zagrozi im mróz.
>>Przeczytaj też: Czy komarzyca przetrwa zimę na balkonie?
Gdzie mogą zimować rośliny balkonowe?
W zasadzie niemal wszystkie byliny – od fuksji po pelargonię – przed nadejściem mrozów wymagają przeniesienia do pomieszczenia. Uprawa pojemnikowa rządzi się swoimi prawami i nawet całkowicie mrozoodporne (po posadzeniu w gruncie) gatunki, wymagają zabezpieczenia przed mrozem.
Miejscem przechowania roślin balkonowych może być budynek roboczy, strych lub jasna piwnica. Ważne, aby było tam chłodno (5–12 st. C) i widno. Wskazana jest jak największa ilość światła – wtedy okres regeneracji roślin po zimie będzie dużo krótszy. Niekiedy rośliny pomimo dobrych warunków mogą wymagać usunięcia wiosną wiotkich pędów.
Zabiegi pielęgnacyjne podczas zimowego przechowywania
Co pewien czas (zwykle co 2–4 tygodnie) zimujące rośliny należy podlewać. Przez całą zimę nie wolno stosować nawożenia. Dodatkowo wiele gatunków, np. fuksje, pelargonie, plektrantusy, trzeba przyciąć.
>>Przeczytaj też: Pelargonie z balkonu: co zrobić z pelargoniami w donicach przed zimą
Zwykle pędy skraca się o 1/2 do 2/3 długości. Niektóre rośliny podczas zimowania tracą liście (np. datura, ołownik, figowiec). Jest to normalny proces – wiosną powinny wykształcić nowe.