Problemy z trawnikiem: jak uratować trawnik. Żółknięcie i wysychanie trawnika – przyczyny

2009-08-06 2:00

Problemy z trawnikiem w ogrodzie mogą zdarzyć się każdemu. Nawet na systematycznie podlewanym i koszonym trawniku mogą pojawić się ubytki darni, żółknięcie i wysychanie trawy. Poznaj przyczyny problemów z trawnikiem, na przyklad żółknięcia trawy. Radzimy, jak uratować trawnik.

Kłopoty z trawnikiem
Autor: Andrzej Szandomirski

Żółknięcie trawnika czy wysychanie trawnika to częste problemy z trawnikiem. Przyczyn złej kondycji trawnika może być wiele. Najczęstszą jest jednak nieodpowiednie przygotowanie terenu. Skutki tego mogą być odczuwane przez wiele lat, dlatego naprawdę warto przyłożyć się do tych prac. Dotyczy to zwłaszcza oczyszczenia terenu z kamieni oraz odpowiedniego przygotowania gleby. Rozpoznanie przyczyn problemów z trawnikiem będzie łatwiejsze, jeśli najpierw oceni się rozmiary uszkodzenia.

Piękny trawnik w ogrodzie

Problemy z trawnikiem - zmiany rozległe (tabela 1 poniżej)

Zmiany występujące na dużej powierzchni trawnika – co najmniej 2 m2 – są najczęściej spowodowane niedostatecznym przygotowaniem gleby pod trawnik lub nieodpowiednią jego pielęgnacją.

  • Trawnik, który jest często koszony i intensywnie deptany, trzeba też regularnie nawozić przez cały sezon wegetacyjny. 
  • Szkodliwe może być nieumiejętne podlewanie trawnika. Powinien być nawadniany tak, aby utrata wody przez parowanie była jak najmniejsza. Najlepiej więc podlewać albo wcześnie rano albo wieczorem – raczej rzadziej, lecz intensywniej, niż często i skąpo.
  • Źle rozwijają się też trawniki założone w miejscach, gdzie mają nieodpowiednie warunki (silne zacienienie, nachylenie terenu większe niż 30°) – nie będą miały ładnej i gęstej darni. Dlatego, jeśli usilne starania nie przynoszą zadowalających efektów, lepiej w miejscu trawnika posadzić rośliny okrywowe znoszące cień (bluszcz pospolity, kopytnik pospolity, barwinek pospolity). 

Problemy z trawnikiem - zmiany lokalne (tabela 2 poniżej)

Jeżeli zmiany na trawniku występują tylko na niewielkiej powierzchni – miejscowo, a cały trawnik jest pielęgnowany jednakowo, to prawdopodobnie został zaatakowany przez szkodniki. Ale może to być również oznaka, że w tych miejscach gleba została mniej starannie przygotowana do założenia trawnika lub że z jakichś powodów trawnik jest tam mniej starannie pielęgnowany.

  • Nieumiejętne nawożenie trawnika zamiast pomóc, może mu zaszkodzić. Najbardziej szkodliwe jest przenawożenie – zbyt duże dawki nawozowe mogą ograniczyć wzrost trawy, a nawet całkiem ją zniszczyć (spalenie trawy). Dlatego trzeba przestrzegać zaleceń podanych przez producenta nawozu. Istotny jest też sposób nawożenia. W miejscach, gdzie nawozu będzie za dużo, trawa może zostać wypalona. Najbezpieczniej więc nawozić trawnik za pomocą siewnika albo stosować nawozy w płynie.
  • Psy i koty mogą także niszczyć trawnik. Ich mocz i odchody wypalają trawę aż do ziemi. Wprawdzie można kupić środki, które zniechęcają psy i koty do korzystania z trawnika w tym szczególnym celu, jednak ich skuteczność jest ograniczona. Lepiej więc wyznaczyć psu teren w ogrodzie, na którym może przebywać, nie szkodząc trawnikowi i innym roślinom.
  • Szkodniki – głównie mrówki i krety – najlepiej zwalczać, gdy tylko się je zauważy, na kilka sposobów jednocześnie. Nie należy też zrażać się niepowodzeniami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.