Formowanie drzewek bonsai: narzędzia do formowania bonsai
Lista profesjonalnych narzędzi do formowania drzewek bonsai jest dość długa. Podpowiadamy jakie narzędzia są potrzebne, aby zacząć formować drzewka bonsai.
Lista profesjonalnych narzędzi do bonsai jest dość długa: są to między innymi narzędzia do sadzenia, przycinania i drutowania roślin. Idealnie byłoby posiadać wszystkie oryginalne japońskie narzędzia, jednak są one bardzo drogie (mały sekator może kosztować nawet 150 zł) i trudno dostępne. Na szczęście, w każdym sklepie ogrodniczym znajdziemy ich tańsze odpowiedniki. Od nich najlepiej zacząć przygodę z formowaniem bonsai, a profesjonalne narzędzia kupić w przyszłości.
Podpowiadamy jakie narzędzia przydadzą się do formowania bonsai.
Narzędzia do sadzenia bonsai
W przypadku sadzenia, narzędzia do bonsai nie będą się niczym różnić od typowych narzędzi ogrodniczych. Przy wykopywaniu drzewek z ogrodu niezbędna będzie łopata, a do wyjmowania roślin z doniczek i nabierania ziemi wystarczy mała łopatka lub szufla. Dno płaskiej doniczki musimy wyłożyć siatką o drobnych oczkach, która będzie zakrywać duże otwory w jej dnie. Do sadzenia i przesadzania może się przydać także ostry sekator, którym będziemy przycinać korzenie.
Narzędzia do przycinania pędów i korzeni bonsai
Istnieje kilkanaście różnych sekatorów i nożyc do cięcia bonsai. Wielu twórców ogranicza ich liczbę do zaledwie trzech: kulistych nożyc do gałęzi (do cięcia grubszych konarów i korzeni), sekatora skośnego (do cięcia cieńszych gałęzi) oraz nożyc do przycinania cienkich pędów. Dla początkującego bonsaisty w zupełności wystarczy duży i mały sekator oraz zwykłe nożyce lub nóż ogrodniczy. Duże i grube pędy przycina się zwykłą piłą do gałęzi.
Narzędzia do drutowania bonsai
Formowanie pędów przy pomocy drutu pozwala nadawać drzewkom bonsai pożądany kształt oraz utrzymywanie roślin w odpowiedniej pozycji i miejscu w doniczce. Jednak wyginanie drutu nie należy do łatwych zadań i wymaga odpowiednich narzędzi, takich jak szczypce i sekator lub obcęgi do drutu oraz kombinerek. Musimy także zaopatrzyć się w druty o rożnych średnicach: grube (3-4 mm) do formowania pnia i cienkie (1 mm) do wyginania gałązek.