Drzewa, krzewy i byliny - nowości z wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE 2015
Wśród nowych odmian zgłoszonych do Konkursu Roślin NOWOŚCI na Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE 2015 znalazły się ciekawe drzewa, krzewy i byliny. Poznajcie kolejne nowości roślinne. ZDJĘCIA
Autor: Agencja Promocji Zieleni Sp.z o.o.
Budleja Davida (Buddleja davidii) ‘Gulliver’ PBR - fot.: materiał Konkursu Roślin Nowości, Wystawa Zieleń to życie 2015
Przedstawiamy kolejne nowe odmiany zgłoszone do konkursu Roslin Nowości na Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE 2015. Tym razem prezentujemy pieknie kwitnące krzewy budlei, ciekawą odmianę judaszowca i nagrodzoną brązowym medalem czerwonolistną odmianę leszczyny. Pięknymi kwiatami mogą pochwalić się też odmiany pieciornika krzewiastego, róży, jezyny okazałej i szałwi. Wśród nowości znalazły się też iglaki: sosna drobnokwiatowa i żywotnik olbrzymi. A na zakończenie wczesna odmiana borówki półwysokiej .
- Budleja Davida (Buddleja davidii) ‘Gulliver’ PBR - szybko rosnący krzew o rozłożystym pokroju i dużych, stożkowatych kwiatostanach. Dorasta do 1,7 m wysokości. Liście są lancetowate, szarozielone. Kwiaty drobne, liliowe z małym, pomarańczowym oczkiem są zebrane w długie i grube, wiechowate kwiatostany osiągające do 30 cm długości. Krzewy kwitną na pędach jednorocznych od lipca do września wabiąc liczne motyle i pszczoły. Odmiana nie w pełni odporna na mróz, strefa 7a, wymaga zabezpieczania na zimę. Odmiana wyhodowana przez Kenneth Tobutt, East Malling Research Ltd., Wielka Brytania, wprowadzona na rynek w 2015 r. przez Hoogenraad Kwekerijen b.v.
- Budleja (Buddleja) Purple Splendor ‘Hinebud2’ PBR - krzew o wzniesionych pędach i zwartym pokroju, dorasta do 1-1,5 m wysokości. Liście są ciemnozielone, szerokie, lekko karbowane. Kwiaty fioletowoniebieskie z ciemnym, pomarańczowym oczkiem są zebrane na szczytach jednorocznych przyrostów w wydłużone, wiechowate kwiatostany, wyjątkowo gęste i przyjemnie pachnące. Krzewy wabią motyle i pszczoły. Odmiana dosyć odporna na mróz, strefa 6. Odmiana wyhodowana przez Peter Podaras, Hines Growers Inc., USA, wprowadzona na rynek europejski w 2012 r. przez Lovania Nursery, Wielka Brytania.
- Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) Lavender Twist ® ‘Covey’ PBR - niewielkie drzewo o płaczącym pokroju, luźnej koronie i kwiatach wyrastających bezpośrednio z pnia i gałęzi. Wysokość drzew zależy od miejsca szczepienia. Liście są duże, sercowate, jasnozielone. Różowofioletowe kwiaty rozwijają się wiosną przed rozwojem liści na dwuletnich i starszych pędach. Kwiaty są drobne, motylkowate, zebrane w pęczki. Drzewa znoszą spadki temperatury do -30 st.C, strefa 4b-5a. Odmiana wyhodowana przez Cornelia L. Covey, USA, wprowadzona na rynek w 1998 r. przez Brotzman’s Nursery Inc., USA.
- Leszczyna pospolita (Corylus avellana) Purple Umbrella ‘JM 251’ PBR - Brązowy Medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2015 - pierwsza czerwonolistna odmiana leszczyny o parasolowatym, płaczącym pokroju. Drzewo rośnie powoli, a jego wysokość zależy od wysokości podkładki. Liście są dosyć szerokie, wiosną ciemnopurpurowe, prawie czarne. Z czasem lekko jaśnieją. Latem młode liście pozostają purpurowoczerwone, a starsze stają się czerwonozielone. Kwiatów i owoców dotychczas nie zaobserwowano. Odmiana odporna na mróz, strefa 5a. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Odmiana wyhodowana przez Józsa Miklós, Węgry, wprowadzona na rynek w 2015 r. przez szkółkę Szmit, Polska.
- Sosna drobnokwiatowa (Pinus parviflora) ‘Gyok-kasen’ - karłowy krzew iglasty o wzniesionym, zwartym pokroju i bardzo wolnym tempie wzrostu, osiąga około 1 m wysokości. Pędy są liczne, ułożone gęsto i nieregularnie, gęsto pokryte igłami. Igły są krótkie, zielono-niebieskawe, zebrane po 5 w pęczku. Szyszki pojawiają się już na młodych roślinach, są małe. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. W handlu spotykana także pod nazwą ‘Gyok-kasen-hime’. Odmiana japońska, wprowadzona na rynek w 1975 r. przez szkółkę Kobayashi, Japonia.
- Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) Danny Boy ‘Lissdan’ PBR - niski, gęsty krzew dorastający do 40 cm wysokości, obficie kwitnący przez całe lato. Pędy są cienkie, liście drobne, pierzaste, jasnozielone. Różowoczerwone kwiaty pojawiają się pod koniec maja, są zbudowane z pięciu okrągłych płatków korony otaczających żółte pręciki i słupki. Kwitnienie trwa od czerwca do jesieni. Odmiana odporna na mróz, strefa 4. Odmiana wyhodowana przez Chris Senders, Wielka Brytania, wprowadzona na rynek w 2014 r. przez Hoogenraad Kwekerijen b.v., Holandia.
- Róża (Rosa) Pope John Paul II ‘Jacsegra’ PBR - odmiana z grupy róż wielkokwiatowych, tworzy gęste krzewy o białych kwiatach. Krzew dorasta do 1 m wysokości. Kwiaty są duże, pełne, czysto białe o bardzo intensywnym, cytrynowym zapachu. Brzegi rozwijających się płatków delikatnie podwijają się na zewnątrz. Roślina kwitnie od maja do października. Ma sztywne i mocne pędy pokryte kolcami. Błyszczące, ciemnozielone liście stanowią dobre tło dla białych kwiatów. Odmiana odporna na mróz, strefa 6a. Odmiana wyhodowana przez Keith W. Zary, USA, wprowadzona na rynek amerykański w 2006 r. przez Jackson & Perkins Co. W Europie prowadzona do handlu w 2011 r. przez Pépinières Minier, Francja.
- Jeżyna okazała (Rubus spectabilis) ‘Olympic Double’ (syn. ‘Flore Pleno’) - silnie rosnący krzew o prostych, wzniesionych pędach oraz pełnych, różowych kwiatach. Dorasta do 1 m wysokości, daje odrosty. Liście są trójlistkowe, jasnozielone. Kwiaty pojawiają się w maju, są pełne, zbudowane z licznych płatków w kolorze fuksji. Kwiaty ładnie prezentują się na tle jasnych liści. Roślina tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na mróz, strefa 5b . Odmiana wyhodowana przez Raymond C. Creelman, USA, wprowadzona na rynek amerykański w latach 60. XX wieku.
- Szałwia (Salvia ×sylvestris) ‘A Little Bit’ PBR - niska, kępiasta bylina o wyprostowanym pokroju, ciemnofioletowych kwiatach i długim okresie kwitnienia, dorasta do 30 cm wysokości. Liście są nieduże, ciemnozielone i wyraźnie pomarszczone. Kwiaty są dosyć duże, grzbieciste, ciemnofioletowe, zebrane w proste, kłosowate kwiatostany. Rośliny zakwitają pod koniec maja, w czasie kwitnienia przyciągają pszczoły i motyle. Odmiana odporna na mróz, strefa 6a. Odmiana wyhodowana przez Jan Spruyt, Belgia, wprowadzona na rynek w 2014 r. przez Spruyt Select GCV, Belgia.
- Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) ‘Kager’s Beauty’ - polska, karłowa odmiana o kopiastym pokroju i wolnym tempie wzrostu, osiąga 0,5-1 m wysokości oraz podobną szerokość. Pędy i gałązki są drobne, ułożone horyzontalnie, przewieszające się, są pokryte płaskimi, zielonymi łuskami oraz grubszymi igłami. Zimą krzewy brunatnieją. Rośliny w pierwszych latach uprawy tworzą formy płaskokuliste, później wykształcają przewodnik i się wypiętrzają. W handlu oferowane są także formy pienne. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. Odmiana wyhodowana przez Anna Kager, Polska, wprowadzona na rynek w 2011 r. przez Wiela Linssena oraz Petera Leendersa, Holandia.
- Borówka półwysoka (Vaccinium angustifolium × Vaccinium corymbosum) ‘Alvar’ PBR - szeroki, krępy krzew owocowy o wolnym tempie wzrostu i dużej mrozoodporności, osiąga od 0,5 do 1 m wysokości, wyglądem przypomina borówkę wysoką. Tworzy ciemnozielone liście, beczułkowate, kremowe kwiaty i ciemnoniebieskie, kuliste owoce. Jagody są zebrane w grona. Odmiana wczesna, owoce zaczynają dojrzewać w lipcu. Są one smaczne i bogate w antyoksydanty. Odmiana znosi mróz do -35 °C, strefa 3b. Odmiana wyhodowana przez MTT Agrifood Research, Finlandia, wprowadzona na rynek w drugiej połowie lat 90. XX wieku w Finlandii.