Dekoracyjne warzywa i zioła - jakie warzywa i zioła zdobią ogród
Warzywa i zioła to także rośliny ozdobne, dzięki którym aranżacja ogrodu staje się ciekawsza. Posadź w ogrodzie warzywa i zioła obok kwiatów. Dekoracyjne warzywa i zioła.
Warzywa i zioła zwykle sadzimy oddzielnie w mniej reprezentacyjnej części działki lub nie uprawiamy ich wcale. A przecież wiele z nich urodą nie ustępuje roślinom ozdobnym. Dlaczego więc nie posadzić ich razem? Takie mieszane rabaty są od kilku lat bardzo modne.
Posadzenie warzyw i ziół razem z roślinami ozdobnymi daje taką możliwość, na własne plony mogą liczyć nawet właściciele mikroskopijnych działek.Prawie wszystkie warzywa i część ziół to rośliny sezonowe, więc co roku można je sadzić w innym miejscu, zmieniając kompozycję ogrodu. Niektóre z nich są odporne na jesienne przymrozki, co sprawia, że ogród cieszy oko (i karmi) nawet wtedy, gdy sezon wegetacyjny prawie już się skończył.
Warzywa obok kwiatów
Ozdobą większości warzyw są liście, ale mogą one też mieć interesujące kwiaty i owoce. Nadają się do wypełnienia luk wśród bylin, na przykład do maskowania zasychających roślin cebulowych, które kwitną wiosną, a znikają z powierzchni gruntu już latem. Sprawdzonym warzywem, które świetnie wygląda wśród roślinozdobnych, jest burak liściowy. Ma wzniesiony pokrój (dorasta do 40 cm) i piękne liście – duże, lekko pofałdowane i błyszczące, osadzone na długich ogonkach o barwie żółtej, pomarańczowej, różowej, czerwonej lub białej. Dekoracyjne są również buraki ćwikłowe, które podobnie jak liściowe są ozdobne aż do przymrozków. Dobrze wyglądają posadzone pojedynczo wśród kwiatów, można je też uprawiać w donicach.Niedocenianym warzywem jest jarmuż. Ma karbowane liście – zielone, niebieskawe lub fioletowe. Można go sadzić pojedynczo lub w rzędach jako mini żywopłot wysokości do 1 m. Pojedyncze okazy, ze stopniowo obrywanymi od dołu liśćmi, pod koniec lata przypominają palmy. Jarmuż dobrze znosi przymrozki. W niezbyt surowe zimy pod warstwą śniegu przetrwa do wiosny.
Ozdobne liście, a pod koniec lata główki, mają kapusty. Nadają się do wypełniania luk w ogrodzie, szczególnie w pobliżu roślin o drobnych liściach. Bardzo ładnie wyglądają na tle strzyżonych bukszpanów. Podobne zastosowanie mają kalarepka i brukselka (dorasta do 1 m wysokości). Warte polecenia są ich fioletowe odmiany. Dobrze komponują się z roślinami o srebrnych liściach (czyśćcem, rogownicą, mrozami).Bardzo plastycznymi roślinami są sałaty. Rosną szybko i tworzą dużo odmian różniących się fakturą i kolorem. Wiosną i jesienią nadają się do obsadzania brzegów rabat, gdzie mogą towarzyszyć niskim bratkom, smagliczkom i aksamitkom. W lecie sałata wybija w pędy kwiatowe. Dzięki nim ogród nabiera rustykalnegouroku.
Wśród bylin lub w rzędach jako tło dla niższych kwiatów dobrze wyglądają selery i pietruszka. Ich pierzaste liście sprawiają, że kompozycja jest lekka i malownicza. Z kolei wąskie niebieskawe liście porów nadają ogrodowi uporządkowany charakter. Pasują do minimalistycznych nowoczesnych ogrodów.Fasola tyczna, a szczególnie jej odmiany o kolorowych kwiatach i strąkach, sprawdzi się razem z jednorocznymi pnączami – powojem, wilcem i nasturcją pnącą. Można nimi obsadzić altanę, ogrodzenie albo osłonić taras. Jeżeli na rabatach jest więcej niezagospodarowanego miejsca, warto je przeznaczyć na cukinię, której duże żółte kwiaty rozjaśnią ogród.
Warzywa - ozdoba ogrodu
Niektóre warzywa ze względu na okazałe rozmiary i malowniczą formę mogą tworzyć najważniejszy element kompozycji, ładnie też wyglądają, gdy rosną samotnie. W ten sposób wykorzystuje się rośliny wieloletnie – rabarbar i szparagi, a także karczochy i kardy, które w naszym klimacie uprawiane są jako warzywa jednoroczne. Mają one efektowne liście (szczególnie kard), a także kwiaty (najładniejsze mają karczochy – przypominają ogromne kwiaty ostu; nadają się do suchych bukietów).
Aromatyczne i dekoracyjne zioła
Sadzone są one w ogrodzie ozdobnym znacznie częściej niż warzywa. Wieloletnia lawenda, lubczyk, szałwia lekarska, szczypiorek, mięta czy tymianek znalazły swoje stałe miejsce na rabatach bylinowych i w ogródkach skalnych. Warto jednak wspomnieć o kilku rzadziej sadzonych: arcydzięglu, koprze, kozłku lekarskim czy kminku. Najbardziej okazały jest arcydzięgiel, który dorasta nawet do 1,5 m wysokości; szczególnie oryginalna jest jego fioletowa odmiana. Wielkie kwiatostany tej rośliny są interesującym dodatkiem do świeżych i suchych bukietów. Do wazonu można też ścinać kwiatostany kopru, kozłka i kminku. Doskonale wyglądają one również na rabacie wśród bylin i kwiatów jednorocznych.