"Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze - nie marnuj" - poradnik o tym, jak stosować zasady zero waste w ogrodzie

2021-07-14 12:54

W praktyce ogrodniczej zasady zero waste także nie są skomplikowane. Co więcej, oszczędni ogrodnicy stosowali je od dawna - zanim zjawisko otrzymało nazwę. Autor książki doradza, jak robić to mądrze i efektywnie.

Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze - nie marnuj
Autor: materiały prasowe "Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze - nie marnuj"

Chcesz, by świat żył bardziej ekologicznie? Zacznij od siebie. I swojego ogrodu. Zasady zero waste są proste, w języku angielskim sprowadza się je do pięciu "r":

  • refuse, czyli odmowa
  • reduce, czyli ograniczanie
  • reuse, czyli ponowne używanie
  • recycle, czyli poddawanie recyklingowi
  • rot, czyli kompostowanie

W praktyce ogrodniczej zasady zero waste także nie są skomplikowane. Co więcej, oszczędni ogrodnicy stosowali je od dawna - zanim zjawisko otrzymało nazwę. Michał Mazik doradza, jak robić to mądrze i efektywnie - tak, aby ogród był prawdziwym zielonym azylem, własnym kawałkiem dzikiej przyrody, ale też by gospodarować tym skrawkiem planety w sposób jak najbardziej dla niej przyjazny. Przy czym nie chodzi o to, by wracać do czasów prehistorycznych, nie korzystać w ogóle ze zdobyczy cywilizacyjnych i technologicznych, ale by czynić to rozsądnie i uważnie. Wtedy Twój ogród rozkwitnie, a Ty będziesz się cieszyć zasłużonym relaksem w stylu eko.

Założenia zero waste dotyczą szerokich działań i nawyków sprawdzających się zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w ogrodzie. To poniekąd styl życia. Książka "Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze – nie marnuj" obejmuje zaledwie skrawek tej idei. Z wprowadzaniem pozytywnych zmian jest podobnie jak z pozbywaniem się złych nawyków, chociażby żywieniowych. Rzucenie się na głęboką wodę może poskutkować zniechęceniem. Lepiej krok po kroku dążyć ku lepszemu. Warto zacząć od ekologicznych metod ochrony i nawożenia. W wolnych chwilach można „pobawić się” w kreatywne DIY. Dobrze jest eksperymentować, uczyć się nowych metod, korzystnych dla środowiska naturalnego, a często także dla naszego portfela. Niektóre działania oczywiście wiążą się z potrzebą zakupu produktów (np. impregnatów), a także prowadzą do zużywania wody i prądu – tego nie da się całkowicie uniknąć. W końcu nikt nie nawołuje do powrotu do epoki kamienia łupanego. Korzystajmy z dobrodziejstw współczesności i technologii – rozsądek przede wszystkim.

Książka w sprzedaży od 6 lipca 2021.

Serwis Murator.pl jest patronem medialnym książki "Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze - nie marnuj".

Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze - nie marnuj
Autor: materiały prasowe "Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze - nie marnuj"
Nasi Partnerzy polecają