Jak wygląda turkuć podjadek i dlaczego jest szkodliwy?

2015-01-05 15:02

Turkuć podjadek to szkodnik roślin, który uszkadza korzenie roślin i młode rośliny. Jak wygląda i rozwija się turkuć podjadek? Dowiedz się, jak zwalczać turkucia podjadka.

Turkuć podjadek
Autor: www.thinkstockphotos.com Turkuć podjadek żeruje na podziemnych częściach roślin

Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa) to owad z rodziny turkuciowatych (Gryllotalpidae). Zaliczany jest do największych owadów w Polsce: osobnik dorosły ma masywne, ciemnobrązowe lub brunatnorudawe ciało, wydłużone, 5–7 cm długości. Przednie odnóża są silne, łopatowate i służą do drążenia podziemnych korytarzy.Większość życia turkuć podjadek przebywa w ziemi. Larwy wyglądają jak osobnik dorosły, z tym że początkowo są mniejsze i bezskrzydłe. Szkodniki zimują w glebie. Żyją 2–4 lata.

Jak rozwija się turkuć podjadek

Samice w maju i czerwcu składają do 300 jaj w podziemnym gnieździe (na głębokości 10–30 cm). Larwy wylęgają się po 3 tygodniach. By zapewnić więcej ciepła potomstwu, turkuć podgryza korzenie roślin, które usychając tworzą w ziemi tunele dla promieni słonecznych. Samica opiekuje się jajami i młodymi larwami. Starsze drążą korytarze. Linieją do 10 razy. Dojrzałość płciową osiągają po dwóch latach. Jesienią wchodzą głębiej do gleby i pozostają tam aż do maja.

Szkodliwość turkucia podjadka

Larwy i osobniki dorosłe turkucia podjadka żywią się korzeniami roślin. W efekcie podgryzania korzeni, rośliny więdną i zamierają. Szkodnik żeruje również na cebulkach, bulwach i kłączach, a zdarza się, że i na owocach leżących na ziemi. Zjada również dżdżownice, drutowce, pędraki i ślimaki. Jego działanie powoduje największe szkody na młodych roślinach.

Jakie rośliny atakuje turkuć podjadek

Turkuć podjadek jest szkodnikiem wielożernym, atakuje różne gatunki roślin. Żeruje na częściach podziemnych, poczynając od młodych roślin, a kończąc na dużych drzewach.

Jak zwalczać turkucia podjadka

Chemicznie zwalcza się turkucia podjadka preparatami Basudin i Diazinon (okres karencji wynosi 60 dni). Skuteczne jest również zwalczanie naturalne, np. stosując pułapki. Na trasie żerowania szkodnika wkopuje się w glebę słoik lub inne naczynie o gładkich ścianach i wypełnia je częściowo wodą. Jesienią można na głębokość 30–90 cm wkopać obornik, koński nawóz i regularnie (co 2 tygodnie), aż do zamarznięcia ziemi, sprawdzać czy jest tam turkuć, wyrzucając obornik na powierzchnię. Dobry efekt dają mechaniczne zabiegi uprawowe z użyciem brony aktywnej, talerzówki i glebogryzarki. Szkodnik nie znosi zapachu olszy czarnej, więc można w miejscu występowania turkucia kłaść jej gałęzie lub wylewać w rzędach wywar z jej kory.