Naturalne preparaty roślinne do ochrony przed chorobami i szkodnikami

2013-06-04 16:14

W sprzedaży jest wiele naturalnych preparatów roślinnych, czyli środków ochrony roślin wytwarzanych z naturalnych produktów. Niektóre z nich zawierają wyciągi roślinne, inne – żywe formy drapieżnych organizmów, które są pasożytami określonych szkodników. Przedstawiamy naturalne preparaty roślinne.

pokrzywa
Autor: Magdalena Michalak Z pokrzywy można przygotować znakomity nawóz naturalny

W walce z chorobami i szkodnikami roślin można z powodzeniem stosować naturalne preparaty roślinne. Preparaty do ochrony roślin można przygotować z  następujących roślin.

  • Aksamitka. Wykorzystuje się stężony wywar (500 g suszonych roślin na 5 l wody) do zaprawiania bulw i cebul kwiatów oraz korzeni rozsady przeciwko chorobom grzybowym. Bulwy, cebule i korzenie rozsady moczy się przez pięć godzin przed sadzeniem.
  • Czosnek. Wyciąg z niego (200 g roztartych ząbków na 10 l wody) jest jednym z najskuteczniejszych antyseptyków. Stosuje się go w stężeniu 1:1 przeciwko mszycom, miodówkom, skoczkom, mączlikom, przędziorkom, a nierozcieńczony – na choroby grzybowe i bakteryjne.
  • Lawenda, majeranek i mięta. Odstraszają mrówki. Glebę podlewa się wyciągami tych roślin (1 kg na 10 l wody) w stężeniu 1:3.
  • Ostróżka. Roztwory z tej rośliny (jest trująca) w postaci wyciągu (1 kg roślin na 10 l wody) lub wywaru stosuje się do zwalczania gąsienic pierścienicy nadrzewki, niestrzępa głogowca, kuprówki rudnicy, moli, bielinków oraz miodówki jabłoniowej.
  • Paprocie. Orlica w postaci gnojówki w rozcieńczeniu 1:10 niszczy mszyce zimujące. Nerecznica, też w postaci gnojówki, bez rozcieńczania, jest wykorzystywana przeciw misecznikom i bawełnicy kuprówce. Liście paproci zbiera się do końca czerwca, a opryskuje zimą. Gnojówek z paproci używa się też do odstraszania ślimaków (podlewa się glebę stężonym roztworem).
  • Pokrzywa. W postaci nierozcieńczonego wyciągu (1 kg świeżych roślin lub 200 g suszonych na 10 l wody) jest stosowana przeciw mszycom i przędziorkom, a w formie naparu (1 kg świeżych roślin na 10 l wody) w stężeniu 1:3 – przeciw pachówce strąkóweczce.
  • Rabarbar. Jego napar (1 kg roślin na 10 l wody) bez rozcieńczania zwalcza mszyce.
  • Rumianek pospolity. Przydaje się do dezynfekcji nasion, przyśpiesza też ich kiełkowanie. Nasiona moczy się przez 15 minut w naparze (100 g suchego ziela na 10 l wody) o stężeniu 1:5. Natomiast w postaci wyciągu (3 kg świeżych roślin na 10 l wody) w stężeniu 1:5 stosuje się go przeciwko gąsienicom motyli zjadających liście.

Preparaty naturalne do ochrony roślin

W sprzedaży jest wiele środków ochrony roślin wytwarzanych z naturalnych produktów. Niektóre z nich zawierają wyciągi roślinne, inne – żywe formy drapieżnych organizmów, które są pasożytami określonych szkodników. Preparaty te jednak nie wpływają niekorzystnie na środowisko. Pamiętajmy też, że ich stosowanie przy uprawie warzyw i owoców jest wysoce ryzykowne dla zdrowia. Warto więc pozostać przy naturalnych środkach ochrony roślin, które są równie skuteczne, a przy tym bezpieczne dla zdrowia i środowiska.