Jak pielęgnować pelargonie w upalne dni? 7 kluczowych wskazówek na lato!

Pelargonie uwielbiają ciepło. Do bujnego kwitnienia, szczególnie w upalne dni, potrzebują dużo wody. Zdradzamy, co jeszcze im pomaga w gorące, letnie dni. Oto wskazówki, jak dbać o pelargonie podczas upałów.

Spis treści

  1. Jak pelargonie znoszą upały?
  2. Wskazówka 1 - woda dla pelargonii w odpowiednim czasie
  3. Wskazówka 2 - ważna pora podlewania pelargonii
  4. Wskazówka 3 - podlewanie pelargonii bezpośrednio do korzeni
  5. Wskazówka 4 - minimum jedna duża szklanka na jedną pelargonię
  6. Wskazówka 5 - dobra gleba dla pelargonii
  7. Wskazówka 6 - ważne nawożenie pelargonii
  8. Wskazówka 7 - zacienianie pelargonii
  9. Jak upał wpływa na rośliny?

To, co kiedyś było uznawane za anomalia pogodowe, coraz częściej staje się normą. Dokuczające upały, w których chodniki niemal parzą stopy, trwają teraz tygodniami. Nie tylko ludzie i zwierzęta, ale również rośliny ciężko znoszą wysokie temperatury. Pocieszające jest, że pelargonie są lepiej przystosowane do gorąca niż większość kwiatów balkonowych.

Jak pelargonie znoszą upały?

Pelargonie uwielbiają słońce i ciepło. Zawdzięczają to swojemu afrykańskiemu pochodzeniu. Mogą wytrzymać przejściową suszę bez trwałych uszkodzeń, ponieważ ich łodygi i mięsiste liście magazynują wodę. Od wiosny do jesieni zamieniają balkony i tarasy w barwny ocean kwiatów, który nie wymaga specjalnej troski i wysiłku. Kwitną obficie i cieszą oczy feerią cudownych kolorów, do czego potrzebują przede wszystkim wody – podczas najgorętszych dni znacznie więcej niż w pozostałe dni. Jak pomóc pelargoniom przetrwać upalne dni na balkonach i tarasach? Mamy wskazówki!

Wskazówka 1 - woda dla pelargonii w odpowiednim czasie

Pelargonie potrzebują wody do kwitnienia i wzrostu. Jeśli ziemia jest wilgotna, wtedy nie ma potrzeby podlewania. Jeśli jest sucha i ciepła, należy sięgnąć po konewkę. Szczególnie kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest mocno przesuszona.

Wskazówka 2 - ważna pora podlewania pelargonii

Zalecane jest podlewanie rano lub wieczorem, a czasami nawet dwa razy w ciągu dnia – kiedy słońce nie wzeszło jeszcze wysoko lub gdy zbliża się ku zachodowi, a temperatura powietrza jest stosunkowo niska. Dzięki temu woda nie paruje tak szybko, jak w południe i ma czas wsiąknąć głęboko w ziemię, do systemu korzeniowego pelargonii.

Wskazówka 3 - podlewanie pelargonii bezpośrednio do korzeni

Podlewając pelargonie najlepiej trzymać konewkę między roślinami, kierując strumień wody na podłoże.

Zaleca się sadzenie pelargonii w doniczkach samonawadniających. Dzięki nim, rośliny same dozują sobie niezbędną do rozwoju ilość wody. W ten sposób zapobiegamy również niepożądanym procesom gnilnym.

Pamiętaj: odstana woda jest lepsza dla korzeni niż woda z kranu zawierająca chlor.

Przeczytaj też: Dlaczego pelargonia nie kwitnie? Oto cztery częste przyczyny braku kwiatów u pelargonii

Wskazówka 4 - minimum jedna duża szklanka na jedną pelargonię

Celem podlewania jest nawodnienie gleby. W praktyce, na jedno podlewanie potrzebna jest ilość wody stanowiąca około dziesięciu procent objętości doniczki. Oznacza to, że na skrzynkę balkonową o długości 80 cm potrzeba około 2,5 litra wody.

W sieci można znaleźć różne kalkulatory do przeliczeń, które pomagają określić dokładne zapotrzebowanie. Można również przyjąć, że na jedną roślinę potrzebna jest duża szklanka wody.

Ważne: nadmiar wody powinien odpłynąć, ale sucha gleba również potrzebuje czasu na pęcznienie, ponieważ nie wchłania dobrze wody. Dlatego zaleca się podlewanie małymi porcjami.

Wskazówka 5 - dobra gleba dla pelargonii

Jakość ziemi ma duży wpływ na zapotrzebowanie na wodę dla pelargonii. Dobra ziemia charakteryzuje się porowatością i zapewnia drenaż, odpowiednie krążenie powietrza oraz składniki pokarmowe. Ma to ogromny wpływ na rozwój korzeni.

Wskazówka 6 - ważne nawożenie pelargonii

Ze względu na szybkie parowanie wody, w okresie upałów lepiej nawozić pelargonie dwa razy w tygodniu połową dawki nawozu płynnego niż raz pełną dawką. Nie wolno wlewać płynnego nawozu bezpośrednio na wysuszoną glebę, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia korzeni.

Przeczytaj też: Podlej tym pelargonie, a będą bujnie kwitły do późnej jesieni. Składniki domowego nawozu masz w kuchni!

Wskazówka 7 - zacienianie pelargonii

Można ograniczyć podlewanie, przenosząc rośliny w bardziej zacienione miejsce lub ustawiając nad nimi parasol przeciwsłoneczny. Warto pamiętać, że jasne donice nagrzewają się nieco mniej niż ciemne, a gliniane, glazurowane odparowują mniej wilgoci niż doniczki bez szkliwionej powłoki.

Jak upał wpływa na rośliny?

W upalne dni i tropikalne noce wzrasta parowanie. Ziemia, podobnie jak roślina, odparowuje wodę. Jeśli gleba jest zbyt sucha, zatrzymuje się metabolizm i rośliny kwitną i rosną słabiej niż powinny. Jeśli ziemia pozostaje zbyt długo sucha, rośliny czerpią zmagazynowaną w glebie wodę. Jeśli jej zapas się zużywa, stają się zwiotczałe. Jeśli ten stan utrzymuje się zbyt długo i jest nieodwracalny, roślina umiera. W przypadku pelargonii zdarza się to niezwykle rzadko, ponieważ przechowują wodę w mięsistych łodygach i liściach.

Opracowanie na podstawie materiałów Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

Nie przegap:

#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?
Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Murator Google News
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE