Dom pasywny - dom, który zadba o twoją kieszeń. Jak taki zbudować?

2024-06-20 11:34

Obecnie wznoszone domy powinny zużywać jak najmniej energii na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację. Powinny być komfortowe i tanie w eksploatacji. Takie warunki spełniają domy pasywne. Co to znaczy dom pasywny? Czy dom pasywny się opłaca?

dom pasywny
Autor: Piotr Mastalerz Dom pasywny - parterowy z poddaszem użytkowym

Spis treści

  1. Co to znaczy dom pasywny?
  2. Jakie warunki musi spełniać budynek pasywny?
  3. Na czym polega budowa domu pasywnego?
  4. Dlaczego warto zbudować dom pasywny?

Koszty ogrzewania są największym składnikiem ogólnych wydatków na utrzymanie domu. Dlatego warto zbudować dom pasywny. Jego zapotrzebowania na energię do ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji jest kilkakrotnie mniejsze niż w przypadku wymogów dotyczących wszystkich nowo budowanych domów. Obecnie wznoszone domy powinny zużywać na ten cel nie więcej niż 70 kWh/m² w skali roku. Za budynek pasywny można uznać taki, który potrzebuje tylko 15 kWh/m² rocznie. Jak zbudować budynek pasywny?

Co to znaczy dom pasywny?

Budynek pasywny wymaga znikomych ilości energii, żeby zapewnić komfort mieszkańcom. W tym celu wykorzystuje się energię słoneczną zgromadzoną we wnętrzach, której jednocześnie nie pozwala się uciekać na zewnątrz. Ponadto ciepło emitują ludzie i zwierzęta przebywający w domy oraz pracujące w nim urządzenia elektryczne, np. kuchenka, komputer, lodówka, telewizor, mikrofala. Zapotrzebowanie budynku pasywnego na ciepło dostarczane aktywnie - przez urządzenia grzewcze, jest tak nieduże, że zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Domów Pasywnych można je przeliczyć na mniej niż 1,5 m² gazu lub 5 kWh energii elektrycznej z wykorzystaniem pompy ciepła na 1 m² rocznie.

Jakie warunki musi spełniać budynek pasywny?

Dom, który ma osiągnąć standard pasywny, powinien mieć jak najbardziej zwartą bryłę, bo to ogranicza powierzchnię, przez którą może uciekać ciepła i która wymaga ocieplenia. Prosty kształt zapewnia także niższe koszty budowy w porównaniu z domem o rozczłonkowanej bryle i licznych balkonach czy ryzalitach. Współczynnik kształtu (stosunek powierzchni przegród w stosunku do kubatury) powinien być jak najmniejszy. W przypadku domów pasywnych przyjmuje się wartość 0,75-1,2.

Drugim ważnym czynnikiem jest maksymalne wykorzystanie położenia. Dom powinien być nasłoneczniony, żeby wykorzystywać pasywnie energię słońca, które będzie nagrzewać wnętrze. Orientacja pomieszczeń z oknami – możliwie dużymi – to południe. Jednocześnie od strony północnej nie powinno być okien, żeby nie wychładzać pomieszczeń.

Na czym polega budowa domu pasywnego?

Budynek pasywny powinien być zbudowany tak, żeby sam w sobie był ciepły. Dlatego przegrody zewnętrzne powinny mieć lepszy, niższy współczynnik przenikania ciepła U. Standardowo przyjmuje się U nie większe niż 0,2 W/(m²K). W domu pasywnym współczynnik U przegród nie powinien być większy niż 0,1. Dlatego ściany, fundamenty i dach powinny być dobrze ocieplone materiałem o najlepszych parametrach termoizolacyjnych.

Drugim wymogiem jest szczelność powietrzna – ciepło nie powinno uciekać na zewnątrz. Dlatego w trakcie budowy należy zapobiec powstawaniu nieszczelności (mostków termicznych) na połączeniach elementów przegród zewnętrznych. Termoizolacja powinna otulać szczelnie cały budynek. Wstawiając okna lub drzwi w otwory, należy stosować się do zasad szczelnego montażu. Żeby potwierdzić spełnienie tego wymogu, wykonuje się próbę szczelności (Blower Door Test).

W związku z nastawieniem na czerpanie energii słonecznej zimą, konieczne jest chronienie wnętrz przed przegrzewaniem latem. Efekt ten uzyskuje się, stosując na elewacji różnego rodzaju przegrody, najlepiej ruchome.

Dlaczego warto zbudować dom pasywny?

Od zawsze mówiło się, że “drogo budujesz, tanio mieszkasz”. Ideę tę realizują domy pasywne. Wzniesienie domu pasywnego wymaga większych nakładów finansowych, ponieważ wykorzystuje się droższe elementy, takie jak: grubszą termoizolację, cieplejsze okna, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Droższy będzie też projekt domu, bo musi obejmować też część wykonawczą, a także sama budowa, która będzie bardziej skomplikowana, a jednocześnie wymagająca staranności.

W efekcie jednak otrzymujemy budynek, który nie powinien wymagać poprawek, a podczas użytkowania będzie tańszy w eksploatacji, bo nie będziemy wydawać dużo na jego ogrzewanie. Biorąc pod uwagę kilkadziesiąt lat korzystania z takiego budynku, poniesione nakłady nie wydają się już tak wielkie. Jednocześnie trzeba pamiętać o komforcie mieszkańców – wnętrza są ciepłe, jasne, pełne zdrowego słońca, a powietrze świeże i czyste dzięki wentylacji mechanicznej.

Pompy ciepła – fakty i mity: Pompa ciepła w starym domu? Kto mówi, że nie ogrzeje?
Materiał sponsorowany

Co oni zrobili w tej Bydgoszczy z domu kostki!