Jak zapobiec zwijaniu się liści pomidorów? Sprawdź najczęstsze przyczyny

2024-06-24 9:30

Zwijanie się liści pomidorów i ich i deformacja może wynikać z niewłaściwej pielęgnacji, wtedy zmiany można odwrócić. Zdarza się jednak, że jest to objaw występowania chorób. O czym świadczy zwijanie liści pomidora? Jakie są tego przyczyny?

Zwijanie się liści pomidora
Autor: GettyImages Zwijanie się liści pomidora to często spotykany problem w uprawie tego warzywa

Spis treści

  1. Dlaczego liście pomidorów się zwijają?
  2. Co zrobić gdy zwijają się liście pomidorów?
  3. Niedobór mikroelementów przyczyną zwijania liści pomidora

Pomidory to jedne z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowym ogrodzie warzywnym. Decydując się na uprawę pomidorów w warzywniku, musimy odpowiednio je pielęgnować. Czasem jednak, nawet gdy pielęgnacja pomidorów jest właściwa, roślinom coś zaczyna dolegać. Jednym z niepokojących objawów, jakie mogą wystąpić na pomidorach jest zwijanie się ich liści.

Dlaczego liście pomidorów się zwijają?

Zwijanie liści pomidorów to powszechnie występujący problem zarówno u pomidorów uprawianych w gruncie, jak i pomidorów pod osłonami. Zwinięte liście pomidorów mogą pojawić się na odmianach tradycyjnych, a także koktajlowych (u tych drugich rzadziej).

Zwijanie się liści pomidorów zazwyczaj jest wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Wpływa na to zarówno nadmierne nasłonecznienie, brak wody (to jedna z najczęstszych przyczyn), zbyt duże zagęszczenie roślin oraz niedobór podstawowych składników pokarmowych. Aby określić przyczynę zwijania blaszek, trzeba dokładnie zwrócić uwagę na ich wygląd.

Co zrobić gdy zwijają się liście pomidorów?

  • Liście pomidorów zwijają się i skręcają ku górze – to rezultat nadmiernego nasłonecznienia. Uprawę trzeba zacienić stosując np. maty osłaniające. Jeśli dodatkowo brązowieją brzegi blaszek - jest to ostatni etap więdnięcia przy długotrwałym braku wody.
  • Liście pomidorów zwijają się w dół i są ciemnozielone – przyczyną jest nadmiar azotu w glebie. Należy przerwać nawożenie mineralne. Nadmiar składników pokarmowych można wypłukać stosując intensywne nawadnianie.
  • Liście pomidorów skręcają się do nerwu głównego (i do dołu), później zasychają. Na łodygach widać nekrozy – to może być oznaka wystąpienia raka bakteryjnego. Należy zastosować niezbędne środki ochrony roślin, np. Sherpa.
  • Starsze liście skręcają się i odbarwiają, wierzchołki roślin są ciemnozielone – to częsta oznaka niedoboru wapnia. Zaleca się sprawdzić odczyn gleby i zastosować nawóz wapniowy.
  • Liście pomidorów zwijają się i są lepkie – na roślinach trzeba poszukać szkodników. Lepka spadź jest oznaką występowania mszyc.
  • Na zdeformowanych liściach pomidorów występuje pajęczyna – uprawy zostały zaatakowane przez przędziorki.

Niedobór mikroelementów przyczyną zwijania liści pomidora

Zdarza się także, że zwijanie się liści jest wynikiem niedoboru mikroelementów. Szczególnie ważny w uprawie pomidorów jest mangan, magnez oraz bor. Dlatego warto stosować nawozy organiczne oraz nawozy mineralne zawierające zwiększoną ilość tych pierwiastków.

Przeczytaj też:

Pomidory
Autor: www.thinkstockphotos.com Zwijanie liści pomidorów to problem pojawiający się zarówno u pomidorów uprawianych w gruncie, jak i pomidorów pod osłonami
#MuratorOgroduje: Sadzenie pomidorów
Materiał sponsorowany

Czytaj też:

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory

POMIDORY: uprawa, odmiany, porady ogrodników

Listen on Spreaker.