Spis treści
- Dlaczego od pnia wierzby rosną dziwne gałązki, a liście brązowieją?
- Wierzba japońska na pniu 'Hakuro-nishiki'
- Jakie wymagania ma wierzba japońska?

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Dlaczego od pnia wierzby rosną dziwne gałązki, a liście brązowieją?
Drzewa szczepione na pniu składają się z dwóch części: podkładki i odmiany szlachetnej. Podkładką jest zwykle roślina tego samego rodzaju, czyli w tym przypadku też wierzba, ale z pewnością inna niż szlachetna odmiana. Często zdarza się, że z podkładki (pnia) wyrastają dzikie pędy i jest to naturalne zjawisko. Należy po prostu usuwać dzikie pędy, aby nie zdominowały rośliny.
Natomiast brązowiejące liście wierzby to wynik poparzenia słonecznego lub choroby grzybowej. Wystarczy przyciąć lub usunąć zbrązowiałe liście lub pędy i nie moczyć liści w trakcie upałów. Można też wykonać oprysk preparatem na choroby grzybowe w pochmurny, bezwietrzny dzień.
Wierzba japońska na pniu 'Hakuro-nishiki'
Niebywałą popularność zdobyła natomiast wierzba japońska 'Hakuro-nishiki', której niezwykle atrakcyjne, różowo-biało-zielone wiosenne przyrosty i młode liście to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Roślina nie traci na swojej atrakcyjności także w sezonie, bo chociaż nie jest już tak kolorowa jak wiosną, nadal zachowuje swój urok za sprawą biało-zielonych, pstrych liści, gęsto pokrywających brązowo-czerwonawe pędy.
Ta najpopularniejsza odmiana wierzby całolistnej oferowana jest zwykle w formie szczepionej, jako atrakcyjne drzewko o kulistej koronie (wysokość uzależniona jest od podkładki, gdyż podkładka już nie przyrasta wzwyż, a jedynie na grubość). Trzeba jednak pamiętać, że jeśli ma na dłużej zachować taki właśnie kształt, należy ją często przycinać, inaczej cudownie okrągła, wielobarwna kula z liści, osadzona na sztywnym, wzniesionym pniu, szybko się rozrośnie, zdeformuje i przerzedzi, tracąc swoją urodę. Dobrze prowadzona i starannie przycinana może natomiast pozostać ozdobą ogrodu przez wiele lat jako ciekawy soliter zdobiący trawnik lub rabatę. Wierzbę 'Hakuro-nishiki' możemy też jednak kupić w bardziej naturalnej, krzewiastej postaci, która nadaje się do tworzenia kompozycji rabatowych (np. w stylu japońskim) lub luźnych bądź formowanych żywopłotów.
Jakie wymagania ma wierzba japońska?
Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę wierzby japońskiej, powinniśmy bliżej poznać jej wymagania, gdyż na nieodpowiednim stanowisku roślina będzie źle rosła i słabo się wybarwiała.
- Światło dla wierzby japońskiej. Podobnie jak inne wierzby, wierzba japońska jest rośliną światłolubną, dlatego oczekuje w pełni słonecznego, ciepłego stanowiska i nie uznaje w tym zakresie kompromisu. W miejscu niedoświetlonym traci swoje piękne kolory, zaczyna zasuszać końcówki liści i częściowo zrzuca liście, a także staje się bardziej podatna na choroby i szkodniki.
- Gleba dla wierzby japońskiej. W podobny sposób reaguje na suszę, dlatego nie należy jej sadzić na lekkich, przepuszczalnych i łatwo przesuszających się glebach. Dużo bardziej odpowiednie pod jej uprawę są gleby świeże, żyzne, próchnicze i stale lekko wilgotne.
- Nawożenie wierzby japońskiej. W sezonie roślinie przyda się też systematyczne nawożenie nawozem wieloskładnikowym (np. Azofoska) lub nawozem organicznym (np. kompostem).
- Mrozoodporność wierzby japońskiej. Mimo nieco egzotycznego pochodzenia, wierzba japońska radzi sobie w naszym kraju zaskakująco dobrze i jest dość odporna na mróz. Jeśli nawet jej pędy zostaną uszkodzone przez niskie temperatury, wiosną dobrze się zregenerują. Jedynym słabym punktem rośliny może być miejsce jej szczepienia, które przez pierwsze 2-3 lata warto osłonić przed zimowym chłodem, np. włókniną.
Przeczytaj też: Wierzby zadziwiają różnorodnością - poznaj najciekawsze gatunki. Dlaczego warto mieć wierzby w ogrodzie?

Inne porady tego eksperta