Basen na stelażu - jaki wybrać, jak zamontować, co zrobić z basenem stelażowym po sezonie
Baseny na stelażu wyróżnia duża pojemność, dzięki temu może korzystać z nich cała rodzina. Pod tym względem są bardziej praktyczne od basenów rozporowych. Co jeszcze warto wiedzieć o basenie na stelażu? Jak wybrać dobry basen stelażowy?
Baseny rozporowe mają wiele zalet – największa z nich to łatwość montażu. Nie wymagają szczególnych działań poza oczyszczeniem/wyrównaniem terenu, równym rozłożeniem, napompowaniem i zalaniem wodą. Do ich produkcji wykorzystuje się materiały dobrej jakości, ale pomimo tego taka konstrukcja basenu tworzy ograniczenia pojemności. Dlatego baseny rozporowe raczej są używane przez dzieci lub niewielką liczbę dorosłych. Jeśli potrzeba większego zbiornika, np. na potrzeby dużej rodziny, w sukurs przychodzi basen stelażowy.
Spis treści
- Basen na stelażu – zalety i wady
- Jak wybrać basen stelażowy?
- Basen stelażowy - wybór miejsca i montaż
- Jak użytkować basen stelażowy?
- Gdzie kupić basen stelażowy? Ile kosztuje?
Basen na stelażu – zalety i wady
Baseny stelażowe charakteryzują się zazwyczaj dużą pojemnością, choć coraz częściej dla wzmocnienia stelaż stosuje się również w małych basenach. Basen na stelażu raczej nie wymaga stosowania warstw zabezpieczających dno, gdyż takie funkcje pełni stelaż. Czasem modele wyposażone są w podkładki, które umieszcza się w niecce basenowej.
Baseny na stelażu są zbudowane z bardzo wytrzymałych materiałów, w rezultacie służą dłużej niż baseny rozporowe. Ich montaż jest nieco bardziej zaawansowany, ale przy odrobinie umiejętności majsterkowania można to zrobić samodzielnie.
Wadą basenu stelażowego jest wysoka cena, co oczywiście ma związek z ilością i jakością użytych materiałów.
Przeczytaj też: Budowa basenu ogrodowego - z jakich materiałów wykonać basen w ogrodzie >>>
Jak wybrać basen stelażowy?
Wybierając basen stelażowy należy wziąć pod uwagę:
- Rozmiar basenu na stelażu – to najważniejsze kryterium wyboru. Im większy, pojemniejszy basen, tym daje większe możliwości i większą frajdę. Przykładowo takie warunki spełnia basen o wymiarach ok. 640 x 250 x 122.
- Głębokość basenu na stelażu – warto zwrócić uwagę na ten parametr, szczególnie gdy z basenu korzystają dzieci. Często wysokość oscyluje w granicach 100-130 cm.
- Kształt basenu na stelażu – dopasowuje się go do miejsca, które można przeznaczyć pod montaż. W pewnym stopniu kształt ma wpływ na zastosowanie. Wąskie, długie baseny są częściej wykorzystywane do pływania. Baseny oparte na planie koła, kwadratu czy ośmiokąta częściej służą do chłodzenia się w upalne dni.
- Pompa do basenu na stelażu. W skład wyposażenia basenu stelażowego powinna wchodzić pompa.
Przeczytaj też: Wakacje w ogrodzie - jak spędzić udany urlop w ogrodzie >>>
Basen stelażowy - wybór miejsca i montaż
Pod basen stelażowy najlepiej wybierać miejsce słoneczne i ciepłe. Dzięki temu woda szybko nagrzewa. Należy unikać bezpośredniego sąsiedztwa drzew (zanieczyszczenie liśćmi, odchodami ptaków, itp.).
Basen na stelażu montuje się na wyrównanym terenie. Są dwa sposoby. Basen po prostu instaluje się na poziomie gruntu. To najszybsza i najłatwiejsza metoda. Ewentualnie można wykopać pod basen nieckę tak, by jego górna krawędź znajdowała się na poziomie gruntu. Wtedy przypomina basen murowany. To generuje dużo więcej pracy, ale jest praktyczniejsze. Basen nie rzuca się tak w oczy, np. na trawniku, nie wpływa na panoramę otoczenia, a co najważniejsze – łatwiej można z niego korzystać.
Niezależnie od sposobu montażu korzysta się z drabinek dołączonych do wyposażenia. Sama technika składania basenu zależy od producenta - należy posiłkować się instrukcją obsługi.
Nie przegap:
Staw kąpielowy w ogrodzie – oczko wodne i basen w jednym zbiorniku wodnym >>>
Jak użytkować basen stelażowy?
Basen stelażowy użytkuje się podobnie jak inne. Należy zalać go wodą, a co jakiś czas uzupełniać poziom wody. Często zachodzi konieczność stosowania chemii ogrodowej. Trzeba utrzymywać pH wody na poziomie 7,0-7,4. Najpopularniejsze rozwiązanie to metoda chlorowa. Oprócz tego często stosuje się tabletki tlenowe. Poszczególne działania mają za zadanie dezynfekcję wody i zapobieganie rozkwitowi glonów. Wartościowe są m.in. środki koagulacyjne, które łączą zanieczyszczenia (dzięki czemu łatwiej można je usunąć). Sporadycznie przy czyszczeniu basenu na stelażu korzysta się z odkurzacza basenowego. W sprzedaży dostępne są także roboty basenowe.
Basen stelażowy po sezonie można zdemontować i przenieść do pomieszczenia, gdzie przechowamy go przez zimę, lub pozostawić w ogrodzie. Najważniejsze działanie to spuszczenie wody (ale nie całkowite). Basen opróżnia się tak, by lustro wody było 10-20 cm poniżej zamontowanych urządzeń. Znajdująca się w ziemi woda zamarzając napiera na ścianki basenu, co w skrajnych sytuacjach może spowodować uszkodzenia zbiornika, gdy basen jest w części napełniony - opór zamarzającej wody jest dwustronny i równoważy się.
Zakup basenu stelażowego wiążę się dość wysokimi kosztami (podobnie jak użytkowanie), jednak jest to jeden z najczęściej i najchętniej wykorzystywanych obiektów ogrodowych w upalne dni. Daje rozrywkę i wytchnienie. Pod względem jakości basen stelażowy przebija tradycyjne baseny dmuchane i rozporowe.
Nie przegap:
Basen w ogrodzie: czyszczenie basenu. Jak dbać o ogrodowy basen? >>>
Gdzie kupić basen stelażowy? Ile kosztuje?
Baseny stelażowe są dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych, przy czym drugie rozwiązanie zapewnia duży wybór. Zakup mniejszego basenu dla dzieci to koszt rzędu kilkuset złotych. Za porządny basen dla całej rodziny trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych.
Autor: Joanna Siedlar
Na odkryty basen – jeżeli tylko warunki na to pozwalają – warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione (aby woda mogła się w naturalny sposób nagrzewać) i z dala od drzew (żeby spadające z nich liście jej nie zanieczyszczały).