Odkurzacz do basenu - kryteria wyboru, zastosowanie, użytkowanie

2021-08-30 14:42
Odkurzacz do basenu
Autor: GettyImages Jeśli w basenie pojawiają się zanieczyszczenia, do jego oczyszczenia warto użyć odkurzacza

Odkurzacz do basenu to jedno z najpraktyczniejszych „narzędzi” służących do utrzymania porządku i czyszczenia. Użytkuje się go bez potrzeby spuszczania wody, co jest autem, gdyż trakcie sezonu generuje się w ten sposób spore oszczędności. W sprzedaży dostępne są różnorodne modele różniące się parametrami. Jakimi kryteriami kierować się przy zakupie?

Basen to obiekt intensywnie użytkowany, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Co się z tym wiąże: należy często wymieniać wodę lub zadbać o jej czystość i utrzymanie właściwych parametrów. Do tego przyda się odkurzacz basenowy.

Oczyszczanie basenu odkurzaczem – po co to robić?

Na dnie basenu gromadzą się różne zanieczyszczenia, także organiczne, które z czasem tworzą warstwę mułu. Jest to negatywne pod względem estetyki (brzydko wygląda) i higieny. W dodatku nadmierna zawartość różnych związków w wodzie, np. azotowych, szybko prowadzi do zakwitu glonów. Problem więc narasta, z czasem oczyszczenie basenu staje się pracochłonne i żmudne. Dlatego jeśli w basenie pojawiają się zanieczyszczenia, np. liście, ciała owadów czy cienka warstwa mułu, trzeba uruchomić odkurzacz basenowy.

Przeczytaj też: Budowa basenu. Z jakich materiałów wybudować basen ogrodowy? >>>

Zalety i wady odkurzacza basenowego

 • Sprawne oczyszczanie wody - pompa z filtrem to za mało. W większych basenach jest potrzebna, gdyż rzadko wymienia się wodę, w mniejsze zaś szybko ulegają zabrudzeniu.
 • Oczyszczanie basenu bez potrzeby spuszczania wody – to generuje oszczędności, jest wygodniejsze i ekologiczne. W dodatku nie trzeba czekać aż woda po wymianie osiągnie właściwą temperaturę. Rzadziej używa się grzałki.

Proste, ręczne odkurzacze do basenu są tanie. Zwykle kosztują 150-300 zł. Droższe są automaty. Za zaawansowany technologicznie sprzęt trzeba jednak zapłacić tysiąc do nawet kilku tysięcy złotych.

Odkurzacz basenowy ręczny jest użytkowany podobnie (i ma podobny wygląd) jak ten tradycyjny służący do utrzymania porządku w domu. Oczyszczanie basenu wymaga trochę czasu, więc sprawdza się w małych i średnich basenach.

Odkurzacz do basenu automatyczny – wystarczy go podłączyć, zaprogramować i umieścić w basenie. Nie wymaga wielkiego wkładu pracy ze strony właściciela działki.

Przeczytaj też: Sposoby na podgrzewanie wody w przydomowym basenie otwartym: który z nich najbardziej się opłaca?>>>

Odkurzacz do basenu a sposób jego zasilania

W sprzedaży dostępne są różnorodne modele odkurzaczy do basenu różniące się zasilaniem. Każda ma swoje mocne i słabe strony. Wybór uzależnia się najczęściej pojemnością basenu, częstotliwością użytkowania, a także zasobnością portfela

 • Odkurzacz basenowy na baterie – takie rozwiązanie sprawdza się w lekkich modelach. Sprzęt nadaje się raczej do oczyszczania małych basenów. Konieczność wymiany baterii to mankament i niewygoda. Zaletą jest łatwość przechowywania, lekkość (wygodne korzystanie) i stosunkowo niewielka cena.
 • Odkurzacz basenowy akumulatorowy – sprzęt jest o tyle wygodny, że nie uzależnia od źródła prądu i nie trzeba męczyć się z kablem. Nie ma ograniczenia zasięgu. Niestety jest trochę cięższy. W sprzedaży dostępne są wydajne modele, które sprawdzają się nawet w dużych basenach.
 • Odkurzacz basenowy na prąd – to tradycyjne urządzenia zasilane prądem. Najczęściej takie modele mają dużą moc i są niezwykle wydajne.

Basen ogrodowy - jaki wybrać? Basen z tworzyw sztucznych, stalowy czy drewniany >>>

Główne kryteria wyboru przy zakupie odkurzacza do basenu

W przypadku odkurzaczy basenowych ręcznych bardzo często zwraca się uwagę na sposób zasilania (wygoda użytkowania), a także wagę. Nawet niewielkie różnice w ciężarze są odczuwalne w czasie godziny czy kilku godzin pracy.

Ponadto warto sprawdzić czy model jest uniwersalny lub pasuje do basenów określonego typu. Niektóre (automaty) są kompatybilne z popularnymi markami basenów.

Samojezdne, automatyczne odkurzacze mogą oczyszczać nie tylko dno, ale również ściany i linię wody.

Ważna jest także konstrukcja dotycząca filtracji.

 • Pierwszy typ to odkurzacz basenowy. który nie wymaga podłączenia do pompy filtrującej. Jest wyposażony we własny filtr.
 • Drugi – korzysta z systemu filtracji basenu.

Kryteria, które mają znaczenie:

 • Pobór mocy – jest związany z wydajnością urządzenia, ale oczywiście warto wybierać urządzenia energooszczędne. Jeden sprzęt w ogrodzie nie robi dużej różnicy, za to zwracanie uwagi na ten aspekt przy zakupie wszystkich urządzeń elektrycznych może być odczuwalne.
 • W przypadku urządzeń z kablem warto sprawdzić długość przewodu. Wiele modeli korzysta z technologii, które zapobiegają skręcaniu kabla.
 • U urządzeń akumulatorowych istotny jest czas pracy na jednym ładowaniu.
 • W modelach uniezależnionych od basenowego systemu filtracji ważnym parametrem jest maksymalna wydajność tłoczenia (l/h).

Odkurzacz basenowy należy do podstawowych elementów wyposażenia. Umożliwia długie użytkowanie basenu bez konieczności wymiany wody. Ogranicza nie tylko zabrudzenia, ale pośrednio również porastanie glonami.

Nie przegap:

Staw kąpielowy w ogrodzie – oczko wodne i basen w jednym zbiorniku wodnym >>>

Ściany wodne w ogrodzie – nowoczesne dekoracje wodne >>>

Całoroczne baseny ogrodowe. Latem kąpiel - zimą ślizgawk
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE