Sposoby na podgrzewanie wody w przydomowym basenie otwartym: który z nich najbardziej się opłaca?
W Polsce, basen w ogrodzie wciąż kojarzony jest z luksusem. Co więcej, luksus ten nie zawsze się opłaca. Znaczne koszty pochłania podgrzewanie wody w basenie otwatym oraz jego oczyszczanie. Oto kilka sposobów na ekologiczne i ekonomiczne podgrzewanie wody w basenie w ogrodzie.
Większość z nas uważa, że przez klimat panujący w Polsce sprawia budowa zewnętrznego, otwartego basenu w ogrodzie jest nieopłacalna. Rzeczywiście, w naszym kraju urokami otwartych basenów możemy się na ogół cieszyć przez zaledwie 20-40 dni w roku. Nie oznacza to jednak, że tego typu basen nie będzie opłacalny. Prawidłowo dobrany system grzewczy pozwoli nam bowiem okres korzystania z basenu można wydłużyć nawet kilkukrotnie. Woda w odkrytym basenie w naszym klimacie wymaga podgrzewania. Warto do tego wykorzystać energię słoneczną. Dowiedz się, jakie urządzenia to umożliwiają. Poznaj sposoby na ekologiczne podgrzewanie wody w odkrytym basenie.
W zależności od naszych potrzeb, do grzania wody w basenie, wybrać możemy:
- wymienniki ciepła,
- pompy ciepła,
- kolektory słoneczne,
- elektryczne podgrzewacze wody.
Basen odkryty - podgrzewanie wody na bieżąco
Pierwsze z wymienionych rozwiązań to nic innego, jak urządzenie służące do wymiany energii pomiędzy dwoma jej nośnikami, które montuje się w instalacji podłączonej do pieca C. O. W tego typu rozwiązaniu najważniejsze jest odpowiednie dobranie podzespołów instalacji. W przypadku, gdy w wodzie dominuje chlor, warto użyć wymiennika ciepła zbudowanego ze stali nierdzewnej lub z tytanu.
Podgrzewanie wody w basenie odkrytym może być energooszczędne i wygodne
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest dobrym pomysłem, gdy chcemy obniżyć koszty eksploatacji basenu, dbając jednocześnie o środowisko. Wśród tego typu instalacji znajdują się m. in. pompy kumulujące energię cieplną pochodzącą z powietrza. Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć:
- maksymalne zyski ciepła przy niskich temperaturach,
- łatwość podłączenia całego systemu (nie jest przy tym wymagana skomplikowana instalacja elektryczna),
- niewielki rozmiar urządzenia i energooszczędność - pompa ciepła pobiera zdecydowanie mniej energii elektrycznej, niż typowy podgrzewacz wody.
Niestety jest jedna wada tego rozwiązania - rozwiązanie to nie należy do najtańszych. Jednak nadal pozostaje ono chętnie wybierane przez inwestorów marzących o kąpielach w prywatnym basenie.
Ciepła woda w basenie odkrytym – podgrzewanie z wykorzystaniem kolektorów słonecznych
Możliwość korzystania z „darmowej” energii zapewniają także kolektory słoneczne. Schemat funkcjonowania jest w tym przypadku prosty: przefiltrowana woda basenowa trafia do kolektorów, gdzie następuje proces jej podgrzania. Basenowe kolektory słoneczne bardzo się różnią od tych stosowanych do podgrzewania wody użytkowej. Jest ona potrzebna przez cały rok, a z basenu ogrodowego korzysta się właściwie tylko latem. Wtedy moc promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi jest duża, a straty ciepła z kolektorów są niewielkie, bo temperatura ich otoczenia jest stosunkowo wysoka. Budowa kolektorów basenowych może być bardzo prosta.
Warto dodać, że zachmurzone niebo nie oznacza automatycznie braku ciepła. Urządzenia w procesie grzewczym wykorzystują bowiem promienie słoneczne niewidoczne dla ludzkiego oka. Użycie odnawialnych źródeł energii sprawia, że koszty tego typu instalacji zwracają się już po kilku latach. Co ważne, kolektorów nie trzeba sezonowo demontować - po opróżnieniu z wody mogą one pozostać na swoim miejscu także w okresie zimowym.
Czy warto ogrzewać wodę w basenie odkrytym elektrycznym podgrzewaczem?
Elektryczne podgrzewacze wody to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla małych basenów odkrytych. Działają one podobnie, jak wymienniki, z tą różnicą, że zamiast wężownicy występuje tu specjalny element grzejny, na który warto zwrócić szczególną uwagę.
Z uwagi na awaryjność całego systemu i wysokie koszty eksploatacji, podgrzewacze stosuje się niemal wyłącznie w sytuacji, gdy z różnych względów niemożliwe staje się użycie wymienników ciepła, pomp czy kolektorów.
Podgrzewanie wody wymiennikiem ciepła – zasada działania
W tym wypadku gorąca woda z pieca wpływa do wężownicy wymiennika, co pozwala ogrzać basen. Istotnym elementem systemu jest czujnik temperatury, który wysyła sygnał do termostatu i w odpowiednim momencie przerywa obieg ciepłej wody.
Zalety podgrzewania wody w basenie pompą ciepła
Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość podgrzewania wody niemal przez całą dobę. Nie mniej istotna bywa niska wrażliwość na zmiany warunków pogodowych. Pompy ciepła działają równie sprawnie zarówno podczas słonecznych, jak i pochmurnych dni.
Gdzie najlepiej instalować kolektory słoneczne, które podgrzeją wodę w basenie otwartym
W zależności od naszych potrzeb, możemy zainstalować je na dachu lub na ziemi tuż przy basenowym akwenie. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to dokładne dopasowanie ilości płyt do wielkości basenu w ogrodzie oraz stworzenie systemu sterowania temperaturą wody, pracą kolektorów i pompą filtra.
Podgrzewacze elektryczne do ogrzania wody w basenie otwartym – czy warto?
Wysoka zawartość wapnia lub środków dezynfekujących w wodzie, a także nieprawidłowości przy podłączeniach zarówno elektrycznych, jak i hydraulicznych sprawiają bowiem, że podzespół ten często ulega uszkodzeniu – mówi na koniec ekspert firmy Garden.
Marek Ignatowicz z firmy Garden