Nowoczesne ściany wodne w ogrodzie - jak dbać. Jak samemu zrobić ścianę wodną w ogrodzie?
Nowoczesne ściany wodne w ogrodzie – oryginalne dekoracje wodne. Gdzie montować ściany wodne, jakie są rodzaje? Z czego zbudowane są ściany wodne? Jakie rośliny sadzić przy ścianach wodnych i jak samemu zrobić ścianę wodną w ogrodzie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Autor: Katarzyna Józefowicz
Ściana wodna w ogrodzie.
Spis treści
- Ściany wodne - nowoczesna dekoracja wodna w ogrodzie
- Jak zrobić ścianę wodną?
- Jak dbać o ścianę wodną w ogrodzie?
- Jakie rośliny posadzić w pobliżu ściany wodnej?
- Ściany wodne w ogrodzie. Zdjęcia
Instalacje wodne to jeden z najciekawszych i najatrakcyjniejszych elementów małej architektury ogrodowej. Do niedawna woda pojawiała się w ogrodach głównie w postaci stawów, oczek wodnych, strumyków lub niewielkich fontann, jednak wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, zaczęła stopniowo zmieniać swoją formę. Jedną z ciekawszych odsłon wodnych instalacji ogrodowych są coraz bardziej popularne ściany wodne, z powodzeniem zastępujące klasyczne, ogrodowe fontanny.
Ściany wodne - nowoczesna dekoracja wodna w ogrodzie
Zwykle ściany wodne mają postać elementów architektonicznych, montowanych na ścianach, ceglanych murach lub kamiennych ogrodzeniach, ale czasami mogą być też wolnostojące, dzięki czemu w ogrodzie pełnią rolę niezwykłego, wodnego parawanu. W takiej oprawie woda staje się wyjątkowo dekoracyjnym elementem ogrodowej architektury, sprzyjającym letniemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu.
Decydując się na instalację ściany wodnej w ogrodzie, możemy wybierać wśród wielu rodzajów konstrukcji. 1. Najpopularniejsze są tzw. kaskady wodne, montowane w ścianie budynku, ceglanym murze lub kamiennym ogrodzeniu. Instalacja takiej kaskady ukryta jest w elementach konstrukcyjnych ściany, a woda wypływa z widocznego na zewnątrz elementu ozdobnego, mającego postać geometrycznego, stalowego rowka, kamiennych stopni, szklanych rurek bądź rzeźby z piaskowca lub kamienia. Kaskada wodna w takiej postaci wydaje się być nieodłączną częścią budynku lub ogrodzenia, dlatego doskonale wpisuje się w otoczenie.
2. Inną wersją ściany wodnej jest konstrukcja wolnostojąca np. w postaci kamiennego, szklanego lub wykonanego ze stali nierdzewnej sześcianu bądź walca lub ściany z kamienia. Taka forma kaskady wodnej jest bardzo uniwersalna, gdyż nie wymaga stałej konstrukcji w postaci budynku lub ogrodzenia. Dzięki temu można ją montować i demontować, umieszczając w zależności od potrzeb w różnych częściach ogrodu.
Przeczytaj też: Woda w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień
Jak zrobić ścianę wodną?
Prostą kaskadę wodną montowaną na ścianie budynku, możemy wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego celu pompę ssąco-tłoczącą umieszczoną w zbiorniku z wodą (ukrytą za ściana lub murem) i połączoną przewodem z wmontowaną w ścianę wylewką w postaci rurki ze stali nierdzewnej lub innego elementu konstrukcyjnego. Pod wylewką niezbędny będzie też dodatkowy zbiornik - np. w postaci ozdobnej, ceramicznej misy lub szklanego korytka, z którego spływająca woda będzie mogła wrócić za pomocą węża do pojemnika z pompą i ponownie trafić do wylewki (obieg zamknięty). Aby konstrukcja działała, niezbędny jest dostęp do prądu zasilającego pompę. Przyda się także odpowiedni filtr, który oczyści wodę i nie dopuści do uszkodzenia pompy.
Jeśli nie mamy możliwości lub pomysłu na wykonanie ściany wodnej we własnym zakresie, możemy zamówić ją w wyspecjalizowanej firmie. Wiele gotowych konstrukcji nadaje się do samodzielnego montażu (na podstawie załączonej instrukcji), ale w razie potrzeby można zlecić zadanie specjalistom.
Przeczytaj też: Ogród w stylu japońskim. Źródełko w japońskim ogrodzie
Jak dbać o ścianę wodną w ogrodzie?
Decydując się na ścianę wodną w ogrodzie, musimy pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji jej uroda z czasem może przyblaknąć. Dlatego warto wiedzieć, jak o nią zadbać.
Woda daje życie, ale posiada też ukrytą siłę niszczącą. Stały kontakt z wilgocią może powodować wykwity wapienne i rozwój glonów na elementach z piaskowca, korozję niezabezpieczonych konstrukcji ze stali lub uszkodzenia na kamieniach. Aby temu zapobiec, materiał, z którego wykonana jest ściana wodna należy systematycznie konserwować. Do tego celu przydadzą się specjalne preparaty np. na bazie żywic lub sylikonów (np. Sarsil kamień, Konsil Z super), które zmniejszają wchłanialność materiałów i wygładzą ich nadmiernie porowatą strukturę (np. u piaskowaca). Materiał stanowiący podstawę konstrukcji ściany wodnej warto też od czasu do czasu przemyć silnym strumieniem wody (np. za pomocą myjki ciśnieniowej), co pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń. Kiedy na ścianie wodnej, mimo zabiegów pielęgnacyjnych, pojawią się niechciane glony, możemy pozbyć się ich za pomocą odpowiednich środków glonobójczych (np. anty-mech). Nieco trudniejsze do usunięcia będą białe, wapienne wykwity na piaskowcu. Ich usuwanie mechaniczne za pomocą szlifowania będzie bezpieczne, ale pracochłonne, natomiast pozbywanie się brzydkich plam przy pomocy preparatów chemicznych, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Przeczytaj też: Oczko wodne w ogrodzie: glony. Uwaga na glony w oczku wodnym: jak im zapobiegać
Jakie rośliny posadzić w pobliżu ściany wodnej?
Pomimo iż ściana wodna jest dekoracyjna sama w sobie, można ją dodatkowo urozmaicić, montując przy niej ciekawe oświetlenie lub sadząc w jej otoczeniu atrakcyjną roślinność. Z kaskadą wodną doskonale będą współgrały rośliny lubiące wilgotne środowisko, dlatego warto posadzić w jej pobliżu: różne odmiany funkii, paprocie, przywrotniki, hortensje, cisy, wierzby pienne, bukszpany, niektóre trawy ozdobne (np. turzyce, rozplenice, miskanty, hakonechloe smukłe), języczki pomarańczowe, krwawnice pospolite, żurawki, liliowce, rdest pokrewny, rozwar wilkokwiatowy, trzmielinę Fortune'a czy tawułkę Arendsa. Urodę ściany wodnej podkreślą też pnącza. W tej roli doskonale sprawdzą się między innymi bluszcze i winobluszcze, które otulą kaskadę wodną swoimi długimi, wiotkimi pędami, tworząc wokół niej romantyczną, zieloną ramę.
Ściany wodne w ogrodzie. Zdjęcia
Autor: Katarzyna Józefowicz
Ściana wodna w ogrodzie.