Prysznic ogrodowy - jaki wybrać, gdzie ustawić, jak używać

2020-05-28 9:54

Instalacja prysznica w ogrodzie to świetne rozwiązanie, które pomaga zadbać o higienę, ale przede wszystkim ochłodzić się w czasie upalnych, letnich dni. Aby obiekt był w pełni funkcjonalny należy wybrać optymalny model i zainstalować go w odpowiednim miejscu. Jak to zrobić?

Prysznic ogrodowy
Autor: Gardena W natrysku ogrodowym Trio marki Gardena dostępne są dwa rodzaje strumienia: delikatna mżawka i strumień natryskowy. Płynna regulacja wysokości za pomocą przycisku zapewnia idealne dopasowanie ustawienia głowicy natryskowej do każdego wzrostu. Zawór regulujący i zamykający dopływ wody umożliwia regulowanie przepływu wody.

Prysznice montowane w ogrodzie zyskują na popularności. To oprócz basenów jeden z najprzyjemniejszych sposobów na schłodzenie się w czasie upałów i na relaks. Jednocześnie może przydać się do robienia kąpieli również roślinom uprawianym w pojemnikach (np. w celu zwalczenia niektórych szkodników) oraz do mycia narzędzi.

Spis treści

  1. Miejsce i sposób montażu prysznica ogrodowego
  2. Jaki prysznic ogrodowy wybrać?
  3. Na co zwracać uwagę wybierając prysznic ogrodowy
  4. Prysznic a styl urządzania ogrodu

Prysznic w ogrodzie może być ciekawą alternatywną lub uzupełnieniem dla tradycyjnego znajdującego się w domu. Pozwoli na niezapomniany relaks na świeżym powietrzu.

Miejsce i sposób montażu prysznica ogrodowego

Miejsce montażu prysznica ogrodowego nie powinno być zbyt odległe od źródła wody (zwykle jest to zewnętrzny kran). Jeśli zależy nam na ciepłej wodzie prysznic powinien być podłączony do instalacji wewnątrz domu (np. przez uchylne drzwi lub dziurę w murze). Jeszcze lepsze rezultaty osiąga się przez podłączenie instalacji stałej. Należy uwzględnić także odpływ wody. Woda nie może zalegać na działce, zwłaszcza w przypadku, gdy prysznic jest montowany na ścianie budynku. Dlatego prysznic podłącza się do kanalizacji lub oddzielnego zbiornika na wodę. Ścianę, na której będzie montowany należy wykafelkować. To ograniczy ryzyko powstawiania pleśni i zacieków. Tak jak przy urządzaniu łazienek, należy zastosować fugę. Przy częstym i intensywnym korzystaniu z prysznica rozwiązanie wciąż może być problematyczne (nadmierna wilgoć). To powód, dla którego warto rozważyć budowę na oddzielnej ściance, np. w pobliżu budynku.

Przeczytaj też: Ujęcia wody w ogrodzie – skąd brać wodę do podlewania i jak rozmieścić krany? >>>

Jaki prysznic ogrodowy wybrać?

Jak wyżej wspomniano prysznic bardzo często montuje się na ścianie domu lub innego budynku. W rzeczywistości może być także wolnostojący lub trwale połączony w wybranym miejscu w ogrodzie. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja prysznica solarnego (jest wyposażony w kolektor znajdujący się na kolumnie). W jego przypadku woda może być doprowadzana z dowolnego źródła, następnie przy wykorzystaniu energii słonecznej jest podgrzewana do temperatury około 60°C. Dobre modele posiadają mieszacz, dodatkowy zbiornik na wodę, który w razie potrzeby może ją wychłodzić. Do ekologicznych rozwiązań należy również korzystanie z prysznica zasilanego wodą deszczową. To ograniczy koszty zużycia wody i tym samym zmniejszy wysokość rachunków.

Do najprostszych konstrukcji zalicza się prysznic grawitacyjny. Z powodzeniem można go zamontować samemu, gdyż do jego wykonania potrzebny jest jedynie pojemnik na wodę, wąż ogrodowy i pistolet do wody. Pojemnik z wodą trzeba ustawić (zamontować) odpowiednio wysoko, by dopływ wody do pistoletu był swobodny. Istotna jest szczelna izolacja, aby rozpryskująca się woda nie niszczyła ścian. Drewniane elementy mogą szybko ulegać gniciu, na kamieniu naturalnym i wielu innych materiałach wystąpią nieestetyczne zacieki.

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na wykorzystanie i odprowadzenie wody deszczowej >>>

pamiętaj

Na co zwracać uwagę wybierając prysznic ogrodowy

  • na typ urządzenia i sposób montażu
  • pojemność zbiornika na wodę
  • jakość wykorzystanych materiałów
  • średnicę i kształt dyszy
  • zakres regulowanej wysokości
  • prysznic ogrodowy może być wyposażony w brodzik

Prysznic a styl urządzania ogrodu

Prysznic raczej instaluje się w miejscu zacisznym, z oczywistych względów osłoniętym przed ciekawskimi oczami sąsiadów czy „osób trzecich”. Nie ma spektakularnego wyglądu, dzięki któremu byłby traktowany jako element dekoracyjny. Przy dobrym doborze modelu (a rynek jest bogaty pod tym względem) można jednak dopasować go do stylu urządzania ogrodu tak, by zachować pewną harmonię i ład.

W ogrodach minimalistycznych i ogrodach nowoczesnych cenione są proste, surowe formy. Prysznic może mieć nawet awangardowy kształt. W ogrodach wiejskich lepiej postawić na tradycyjne urządzenia. Można wprowadzić dodatkowe elementy, które będą nawiązywały do rustykalnego charakteru ogrodu, np. metalową balię czy drewniany parawan. Prysznic może mieć postać zamkniętej „budki”. Odpowiednio pomalowany nada pewnego uroku m.in. ogrodowi urządzanemu w stylu angielskim. Dużo zależy tutaj od własnych preferencji a także wyczucia i gustu.

Wciąż warto jednak pamiętać, że prysznic ogrodowy to element typowo praktyczny. Nadmierne wyeksponowanie nie jest wskazane. Przy zakupie najprostszego prysznica trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Te bardziej zaawansowane kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Przeczytaj tez:

Oczko wodne w ogrodzie: jak zbudować oczko wodne
Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?